ارزیابی مراکز پژوهشی کشور با همکاری انجمن‌های علمی

۲۶ آذر
0

معاون پژوهش و فن آوری وزیر علوم با تاکید بر این که در کشور ۳۵۳ انجمن علمی فعال داریم، گفت: به منظور مشارکت انجمن ها در بخش‌های مختلف وزارت علوم، از معاونت‌های مختلف خواسته شده است تا به منظور نظارت و ارزیابی امور از توانمندی های انجمن ها استفاده شود.

به گزارش خبرنگار پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر وحید احمدی که در نشست‌ انجمن های علمی سخن می‌گفت اظهار داشت: مهم‌تر‌ین نقش انجمن های علمی کمک به توسعه علمی کشور است و تنوع و توان این انجمن ها می‌تواند موجب توسعه بخش‌های مختلف کشور شود.

وی با اشاره به برنامه‌های وزارت علوم برای ارتقای جایگاه انجمن های علمی، گفت: از آنجایی که انجمن ها تشکل‌هایی خود جوش هستند باید بتوانند مشکلات دولت را مطرح و آنها را به چالش و نقد بکشند و همچنین کمک فکری برای مسئولان باشند. از این رو نباید این انجمن ها انتظار کمک‌های مالی داشته باشند.

احمدی با تاکید بر این که وزارت علوم موظف است که از انجمن های علمی حمایت کند، خاطر‌ نشان کرد: در حال‌ حاضر ۳۵۳ انجمن علمی در کشور فعال هستند که این انجمن‌ها می‌توانند در حوزه‌هایی همچون ترویج علم فعال باشند و در ‌عین ‌حال لازم است تا ساختارهای مالی این نهادها نیز ساماندهی شود.

معاون پژوهش و فن آوری وزیر علوم با اشاره به تلاش این وزارتخانه برای مشارکت هر‌ چه‌ بیشتر انجمن های علمی در حوزه های مختلف، گفت: در‌ این‌ راستا مذاکراتی جدی با نهادهای مختلف برای مشارکت انجمن های علمی در اجرای ماموریت‌ها شده که این اقدام از وزارت علوم نیز شروع شده است.

وی خاطر‌ نشان کرد: در‌ این‌ راستا ما دانشگاه‌ها را ملزم کرده‌ایم تا اتاقی را در اختیار انجمن های علمی قرار دهند ضمن این که دانشگاه‌ها ملزم هستند حق عضویت انجمن ها را نیز پرداخت کنند.

احمدی در ادامه با اشاره به اقدام وزارت علوم برای نقش آفرینی بیشتر انجمن های علمی در تصمیم گیری‌ها، بیا‌ن‌ کرد: برای این منظور نقش‌هایی همچون توسعه کیفی مجلات علمی – پژوهشی ، علمی – ترویجی، تضمین استانداردهای نشریات، نمایه سازی نشریات در پایگاه‌ها، اصلاح آیین‌نامه‌ قطب‌های علمی‌، هدفمند کردن پایان نامه های دانشجویی، توسعه کمی و کیفی فعالیت‌های پژوهشگاه‌ها و انتخاب پژوهشگران برتر برای قطب‌های علمی در نظر گرفته‌ایم.

وی با تاکید بر ساماندهی فعالیت‌های علمی در کشور گفت: در‌ این‌ راستا اقدام به ارزیابی عملکرد پارک های علم و فن آوری کرده‌ایم که این اقدام از سوی انجمن پارک‌های علم و فن آوری اجرایی شد و قرار است تا اقدام به ارزیابی مراکز پژوهشی کشور شود.

معاون پژوهش و فن آوری وزارت علوم خاطر‌ نشان کرد: در صدد هستیم تا از انجمن های علمی برای این ارزیابی کمک بگیریم.

انتها‌ی‌ پیا‌م

Source Article from http://isna.ir/fa/news/94092615286/ارزیابی-مراکز-پژوهشی-کشور-با-همکاری-انجمن-های

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code