انتقاد جمعی از کارشناسان زیست‌فناوری در همایش «ایمنی زیستی و آگاهی عمومی»

۲۶ آذر
0

همایش یک روزه‌ای که تحت عنوان «ایمنی زیستی و آگاهی عمومی در زمینه دستکاری ژنتیکی در سازمان حفاظت محیط زیست» برگزار شد، انتقاد جمعی از شرکت‌کنندگان را به دلیل آنچه که «ممانعت از تولید محصولات کشاورزی حاصل از مهندسی ژنتیک در کشور» می‌خواندند، در پی داشت.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، جمعی از پژوهشگران زیست فناوری و مهندسی ژنتیک پیش از این نیز، از نحوه اجرای پروژه توانمندسازی ایمنی زیستی انتقاد داشته و معتقدند سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان هماهنگ‌کننده پروژه توانمندسازی ایمنی زیستی موظف به برقراری ارتباط مستمر با وزارتخانه‎های جهاد کشاورزی، علوم، تحقیقات و فناوری و همچنین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.

در جریان همایش امروز که در پارک پردیسان برگزار شد تعدادی از حاضران نسبت به برخی مباحث مطروحه در همایش انتقاد کردند.

دکتر مظاهری، معاون آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست طی سخنانی در این همایش گفت: متاسفانه بیوتکنولوژی از جمله علومی است که به رغم برخورداری از نقاط مثبت، باید در مواجهه با این علم و استفاده از آن بسیار محتاط عمل و تنها بر مدار قانون های ملی و بین المللی در این زمینه حرکت کنیم.

وی با اشاره به اجلاس زمین در سال ۱۹۹۲، اظهار کرد: یکی از مهم ترین محورهای مطروحه در آن اجلاس این بود که به رغم تمام خوبی های علم بیوتکنولوژی چگونه عمل کنیم که انقلاب سبز به انقلاب قرمز بدل نشود.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست با بیان این که نمی خواهیم با دوگانگی ژنی، تنوع زیستی خود را از دست بدهیم و آن را از حالت بومی گرایی خارج کنیم، تصریح کرد: این مهم تنها به کمک قوانین و ارزیابی محصولات محقق خواهد شد زیرا هم اکنون در بحث کشاورزی، محصولات دستکاری ژنتیکی شده‌ای وجود دارد که منجر به آلودگی‌های ژنی و تخریب محیط زیست می شوند.

وی خاطرنشان کرد: ژن ها از طریق حرکت باد، همچنین حشرات قابل انتقال هستند و از این رو ارزیابی خطرات بر اساس سازواره‌های هدف و غیر هدف به ویژه در حوزه کشاورزی بسیار مهم است. زیرا اگر می خواهیم محصولی نو عرضه کنیم باید ابتدا مخاطرات آن بر محیط زیست و سلامت و بهداشت بشر را بسنجیم.

انتهای پیام

Source Article from http://isna.ir/fa/news/94092515052/انتقاد-جمعی-از-کارشناسان-زیست-فناوری-در-همایش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code