همکاری دانشگاه آزاد در طرح مطالعات میادین نفتی/عضویت ۶ هزار و ۶۳۵ آزمایشگاه در سامانه ساها

۲۷ آذر
0

معاون پژوهشی دانشگاه آزاد کم بودن تعداد طرح‌های پژوهشی را ناشی از آموزش محور بودن فعالیت‌های این دانشگاه ذکر کرد و گفت: این دانشگاه در طرح مطالعات میادین نفتی که از سوی وزارت نفت به دانشگاه‌ها واگذار شده است،‌ مشارکت دارد.

به گزارش خبرنگار پژوهشی ایسنا، دکتر ابراهیم واشقانی فراهانی در چهل و هشتمین اجلاس معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه‌ها، موسسات، مراکز آموزش عالی و پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری کشور، دانشگاه آزاد را از دستاوردهای انقلاب اسلامی دانست و افزود: این دانشگاه از بدو تاسیس تربیت نیروی انسانی در بخش غیر دولتی را بر عهده داشت.

وی با اشاره به تغییر و تحولات ایجاد شده در دولت قبل در زمینه موسسات آموزش عالی آزاد، اظهار کرد: در حال حاضر ۵۶ درصد از دوره‌های تحصیلات تکمیلی در این دانشگاه ارائه می‌شود که بیشتر این دوره‌ها در حوزه علوم انسانی است.

واشقانی فراهانی با بیان این که ۵۶ درصد از اعضای هیات علمی این دانشگاه در مرتبه مربی هستند، خاطرنشان کرد: یکی از اقدامات انجام شده در دانشگاه آزاد برای ساماندهی وضعیت آزمایشگاه‌ها که نقش موثری در گسترش تحصیلات تکمیلی دارد، راه‌اندازی سامانه آزمایشگاه‌های همکار آزاد (ساها) است که این سامانه شامل ۶ هزار و ۶۳۵ آزمایشگاه می‌شود.

معاون پژوهشی دانشگاه آزاد تعداد مراکز تحقیقاتی این دانشگاه را ۷۰ مرکز ذکر کرد و یادآور شد: این دانشگاه دارای چهار قطب علمی است و از ابتدای تاسیس این دانشگاه تاکنون تعداد دو هزار و ۴۲ طرح برون‌سپاری شده و از مهرماه سال ۹۳ تاکنون نیز اقدام به برون‌سپاری ۳۳۶ طرح شده است.

وی با تاکید بر این که با توجه به سابقه این دانشگاه تعداد طرح‌های تحقیقاتی اجرا شده بسیار کم بوده است، دلیل آن را آموزش محور بودن این دانشگاه ذکر کرد.

واشقانی فراهانی در عین حال از اجرای پروژه‌های تحقیقاتی با سایر دستگاه‌ها خبر داد و یادآور شد: در اجرای طرح مطالعات میادین نفتی که از سوی وزارت نفت به دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی واگذار شده است، این دانشگاه نیز مشارکت دارد.

معاون پژوهشی دانشگاه آزاد ایجاد مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری را از برنامه‌های دیگر این دانشگاه نام برد و اظهار کرد: در این راستا درصدد هستیم تا در کنار توسعه فناوری در پارک‌ها و مراکز رشد‌، نسبت به انجام فعالیت‌های اقتصادی نیز اقدام شود.

وی با بیان این که از تعداد ۱۲ مجله علمی پژوهشی این دانشگاه، ‌۹ مجله در ISI نمایه‌سازی شده است، گفت: در دانشگاه آزاد نه می‌توانیم پژوهش‌های بنیادی را فدای پژوهش‌های کاربردی و نه پژوهش‌های کاربردی را فدای پژوهش‌های بنیادی کنیم و باید میان این دو پژوهش توازن برقرار کنیم.

واشقانی فراهانی با اشاره به برخی ادعاها در زمینه کاهش تولیدات علمی خاطرنشان کرد: تولیدات علمی کاهش نداشته، بلکه از شیب آن کاسته شده است که این امر به دلیل عدم دسترسی به پایگاه‌های استنادی بین‌المللی و چاپ مقالات در مجلات نامعتبر بوده است.

وی همچنین با اشاره به میزان تولیدات علمی دانشگاه آزاد، تصریح کرد: با جلوگیری از انتشار مقالات در مجلات نامعتبر تعداد تولیدات علمی این دانشگاه کاهش یافته است و از سوی دیگر در تلاش هستیم تا تولیدات علمی دانشگاهی در تولید ملی اثرگذار باشد.

انتهای پیام

Source Article from http://isna.ir/fa/news/94092715627/همکاری-دانشگاه-آزاد-در-طرح-مطالعات-میادین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code