معاونتهای فرهنگی جهاد دانشگاهی و بنیاد ملی نخبگان تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند

۲۸ آذر
0

تفاهم‌نامه همکاری مشترک معاونت فرهنگی بنیاد ملی نخبگان و معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی با حضور دکتر پورعلی معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی و دکتر آریا الستی معاون فرهنگی بنیاد ملی نخبگان به امضا رسید.

به گزارش خبرنگار علمی ایسنا، دکتر آریا الستی، معاون فرهنگی بنیاد ملی نخبگان در جلسه امضای این تفاهم‌نامه که دکتر انبیاء، مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی فرهنگی بنیاد ملی نخبگان، رحیم یعقوبی رییس مرکز گردشگری علمی فرهنگی دانشجویان و صدرا عمویی قائم‌مقام مرکز گردشگری علمی فرهنگی دانشجویان ایران حضور داشتند، اظهار کرد: این تفاهم‌نامه همکاری در حوزه‌های فرهنگی و دانشجویی به امضاء طرفین رسیده است و بنیاد ملی نخبگان راغب است از ظرفیت جهاد دانشگاهی برای رسیدن به اهداف و برنامه‌های خود استفاده کند.

وی ضمن تشکر از همکاران مجموعه جهاد دانشگاهی و ابراز خرسندی از بازدیدی که اخیرا از این مجموعه داشته است، خاطرنشان کرد: در جهاد دانشگاهی هر ایده‌ای عملیاتی می‌شود و درها به روی ما باز است و در بنیاد ملی نخبگان هم به همین شکل است و امیدواریم که در این تفاهم‌نامه فعالیتهای خوبی بین طرفین تعریف شود.

دکتر پورعلی، معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی نیز در این جلسه از معاون بنیاد ملی نخبگان خواست که در جلسات مناظره دانشجویی که در دانشگاه امیرکبیر در حال برگزاری است، حضور یابد تا از نزدیک در جریان حساس‌ترین موضوعات مورد بحث در این مناظرات قرار گیرد.

وی با بیان این که در این مناظره‌های دانشجویی ۱۷۰ تیم دانشجویی از حدود ۱۴ استان کشور شرکت کرده‌اند و پس از طی ۳۰۰ مناظره دانشجویی در مراحل استانی و منطقه‌ای، ۱۲ تیم موفق به حضور در مرحله ملی شده‌اند، افزود: این مناظرات به صورت حذفی انجام شده‌اند و ۵۰ درصد شرکت کنندگان در آن دانشجویان فنی مهندسی بوده‌اند، از گروه علوم پزشکی نیز ۱۰ تیم حضور داشتند که در نهایت پنج تیم موفق به حضور در مرحله ملی شده‌اند، علوم انسانی نیز ۴۰ درصد از تیمهای مناظره کننده را به خود اختصاص داده است.

پورعلی توسعه همکاری مجموعه جهاد دانشگاهی در حوزه آموزشی، پژوهشی و فرهنگی را فرصت خوبی برای همکاری با بنیاد ملی نخبگان دانست و افزود: فعالیت ما و تراز کاری جهاد دانشگاهی ذائقه نخبگان و دانشجویان نخبه را راضی کرده و به سمت فعالیتهای فرهنگی و پژوهشی سوق می دهد و قطعا در این فضاها می توانند موقعیتی را برای خود فراهم کنند.

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی تاکید کرد: جهاد دانشگاهی خواهان آن است که از ظرفیت بنیاد ملی نخبگان و دانشجویان نخبه مسوولیت‌پذیر استفاده بیشتری از گذشته داشته و در مدیریت نخبگان هم‌افزایی خوبی را ایجاد کند تا مخاطبین احساس رشد و تعالی کنند.

وی از این تفاهم‌نامه نیز ابراز خرسندی کرد و گفت: جهادگران جهاد دانشگاهی علاقه‌مند هستند در چارچوب این تفاهم نامه، بتوانند پیشنهادات خوبی برای بنیاد ملی نخبگان داشته باشند.

پورعلی اضافه کرد: ما قصد نداریم این همکاری به صرفا برنامه ای محدود شود بلکه می‌خواهیم همکاری ساختاری نیز داشته باشیم.

به گزارش ایسنا، مفاد تفاهم‌نامه همفکری و همکاری مشترک در اجرایی سازی اقدام‌های فرهنگی سند راهبردی کشور در امور نخبگان شامل «ایجاد ساز و کار مناسب جهت آشنا کردن اجتماع نخبگانی با جاذبه‌های طبیعی، زیارتی، فرهنگی و اجتماعی کشور به منظور ارتقاء خودآگاهی و حس دلبستگی ملی»، «ایجاد ساز و کار مناسب برای گسترش برنامه‌های پرورش دینی و فرهنگی اجتماع نخبگانی بر اساس استمرار در کار فرهنگی، آموزش‌های مربی محور، سیرهای مطالعاتی اعتقادی و توجه به وجوه جامع دین با استفاده از ظرفیت‌های دانشگاهی، حوزوی، مساجد ومراکز فرهنگی کشور»، «ایجاد ساز و کار مناسب گسترش اردوهای جهادی، بازدیدها و دوره‌های آموزشی و احیای دوره‌های کارورزی و کارآموزی اختیاری»، «ایجاد ساز و کار مناسب جهت ترویج فرهنگ انس با قرآن، معارف عترت (ع) و اصول و ارزش‌های انقلاب اسلامی در بین اجتماع نخبگانی»، «ایجاد ساز و کار مناسب جهت ارائه و انعکاس مناسب و جذاب دستاورد فعالیت نخبگانی» و «ایجاد ساز و کار مناسب جهت تقویت و گسترش مشاوره‌های تحصیلی و افزایش آشنایی افراد با رشته‌های تحصیلی در آموزش متوسطه، دانشگاه و حوزه‌های علمیه به منظور انتخاب آگاهانه و هدفمند رشته‌های تحصیلی با تاکید ویژه بر رشته‌های علوم انسانی» است.

«ارتقاء خودآگاهی ملی و حس دلبستگی به میهن در میان اجتماعات نخبگانی»، «ایجاد امید، انگیزه و نشان دادن فرصت و امکان انجام فعالیتهای کلان و موثر در کشور»، «ارتقاء بینش دینی و تعمیق انگیزه‌های معنوی در انجام خدمت به جامعه»، «ارتقاء شناخت اجتماع نخبگانی از نیازها و شرایط واقعی جامعه» و «افزایش آگاهی از خدمات متقابل اسلام و ایران با تاکید بر جایگاه بی‌بدیل اسلام در شکل‌دهی به هویت ایرانی و ارتقاء تمدن ایرانی» از جمله اهداف این تفاهم‌نامه محسوب می‌شوند.

بر اساس این تفاهم‌نامه، کمیته مشترکی به منظور تعیین برنامه‌های اجرایی و همچنین نظارت بر اجرای برنامه‌ها با حضور دو نماینده بنیاد ملی نخبگان و دو نماینده جهاد دانشگاهی تشکیل می‌شود.

به گزارش ایسنا، بنیاد ملی نخبگان بر اساس این تفاهم‌نامه متعهد می‌شود مشاوره و کارشناسی‌های تخصصی برای تامین محتوا و جهت‌دهی‌های طرح‌های پیشنهادی را فراهم کند و در چارچوب وظایف خود و سیاستهای اجرایی مصوب اقدام‌های ملی نسبت به برنامه‌های پیشنهادی جهاد دانشگاهی تصمیم‌گیری کند. همچنین تامین کل و یا بخشی از منابع مالی لازم جهت اجرای برنامه‌های ذیل تفاهم‌نامه بر اساس تصمیمات کمیته مشترک را محقق کند.

جهاد دانشگاهی نیز متعهد می‌شود در چارچوب وظایف خود و سیاست‌های اجرایی مصوب اقدام‌های ملی بنیاد نخبگان، برنامه‌های مناسب اجرایی را برای تصمیم‌گیری به بنیاد ارائه دهد و در پایان اجرایی سازی هر برنامه عملیاتی گزارش آن را به بنیاد ارائه دهد. کیفیت برگزاری برنامه‌های تصویب شده با توجه به استاندارد تعیین شده در کارگروه مشترک تعیین می‌شود. همچنین جهاد دانشگاهی متعهد می‌شود تامین بخشی از منابع مالی لازم جهت اجرای برنامه‌های ذیل تفاهم‌نامه بر اساس تصمیمات کمیته مشترک را بر عهده بگیرد.

این تفاهم‌نامه در ۹ ماده به مدت یکسال به امضای طرفین رسیده است و ادامه همکاری پس از اتمام تفاهم‌نامه بر اساس توافقات طرفین قابل تمدید است.

انتهای پیام
Source Article from http://isna.ir/fa/news/94092816531/معاونتهای-فرهنگی-جهاد-دانشگاهی-و-بنیاد-ملی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code