تصویب ۹۱۰ طرح پسادکترا توسط صندوق حمایت از پژوهشگران

۲۹ آذر
0

حمایت از طرح‌های پسا دکترا در دو شکل ملی و بین‌المللی از اقدامات صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی است که تا کنون ۹۱۰ طرح پسا دکترا با حمایت صندوق به تصویب رسیده است.

به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا، مریم رحیمیان، مسؤول طرح‌های پسا دکترای صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری درباره اهمیت طرح‌های پسا دکترا اظهار کرد: رشد توسعه اقتصادی و فرهنگی هر کشور مستلزم توسعه دانش و فناوری در جامعه علمی است و به تبع آن توسعه یافتگی کشور در حوزه علمی به سرمایه‌گذاری و توجه به پژوهش و زیرساخت‌های آن و به طور خاص زیرساخت انسانی پژوهش وابسته است. در این راستا اجرای برنامه‌های حمایت از دوره‌های پسا دکترا به منظور هدایت صحیح دانش‌آموختگان دکترای دانشگاه‌ها قبل از استخدام در مراکز آموزشی و پژوهشی و با هدف ارتقای توانمندی آنها صورت می‌گیرد.

وی عنوان کرد: حمایت از طرح‌های پسا دکترا با هدف تسریع در روند جذب اساتید انجام می‌شود تا از این طریق مانع خروج نیروی آنها از کشور شویم، همچنین این افراد با گذراندن دوره پسا دکترا با دید پژوهشی به عنوان استاد وارد فضای دانشگاه می‌شوند.

رحیمیان درباره شرایط لازم برای دریافت حمایت از طرح‌های پسا دکترا گفت: پژوهشگر پسا دکترا کمتر از سه سال از زمان دکتری آن گذشته باشد و سه مقاله ISI با IS بالای یک داشته باشد، اولویت طرح‌های پسا دکتری همان اولویت طرح‌های پژوهشی است؛ زیرا هر طرح پسا دکتری با توجه به رشته برای تایید وارد کارگروه مربوط به خود می‌شود.

به گفته وی، صندوق از طرح‌های پسا دکترا در دو شکل ملی و بین‌المللی حمایت می‌کند. حمایت از دوره‌های پسا دکترای ملی مختص دانش آموختگان ایرانی دوره‌های دکتری ساکن داخل کشور است و حمایت از دوره‌های پسا دکترای بین‌المللی ویژه دانش آموختگان ایرانی دوره‌های دکتری مقیم خارج از کشور است. هدف از اعطای حمایت‌های پسا دکترای بین‌المللی، ترغیب دانش‌آموختگان برای بازگشت به کشور یا انتقال بخشی از دستاوردهای پژوهشی از دانشگاه مبداء به دانشگا‌ه‌های کشورمان است.

وی عنوان کرد: حمایت صندوق از طرح‌های پسا دکترا حمایت از نیروی انسانی و هزینه طرح است، بر این اساس دانشجوی طرح پسا دکترا به مدت یک سال هر ماه حقوق استادیار را دریافت می‌کنند و استاد طرح نیز در سال مبلغی را دریافت می‌کند. سقف هزینه برای هر طرح نیز متفاوت بوده و با توجه به نوع طرح تعیین می‌شود.

رحیمیان تصریح کرد: تا کنون صندوق، حمایت از ۹۱۰ طرح پسا دکترا را انجام داده است که از این تعداد ۱۱۰ طرح به صورت مستقیم به صندوق ارسال شده و تعداد ۸۰۰ طرح نیز از طریق دانشگاه‌ها مورد حمایت قرار گرفته است، رییس صندوق در بازدید از مراکز آموزشی با آنها تفاهم‌نامه پسا دکترا امضا می‌کند، بنابراین طرح‌ها پس از تایئد دانشگاه‌ها از حمایت صندوق برخوردار می‌شوند.

انتهای پیام

Source Article from http://isna.ir/fa/news/94092916775/تصویب-۹۱۰-طرح-پسادکترا-توسط-صندوق-حمایت-از

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code