بازنگری آیین‌نامه‌های پژوهش و آموزش عالی برای ارتقای تعاملات علمی بین‌المللی قرآنی

۳۰ آذر
0

رییس مرکز هماهنگی و توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور از بازنگری آیین‌نامه‌های پژوهش و آموزش عالی در راستای ارتقای تعاملات علمی بین‌المللی قرآنی خبر داد.

به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا، بیست و دومین کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور به ریاست قائم‌مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد و در این جلسه دستورالعمل اصلاح آیین‌نامه‌های نظام پژوهش و آموزش عالی در ارتقای تعاملات علمی‌بین‌المللی قرآنی به تصویب رسید.

دکتر ابوالفضل خوش‌منش با اعلام این خبر ادامه داد: یکی از علل مهم عدم حضور دانشجویان و اساتید ایرانی بویژه در حوزه مطالعات قرآنی در عرصه علمی خارج از کشور، نحوه تعریف و تصویب اسناد و قوانین موجود در نظام پژوهش و آموزش عالی کشور است. واقعیت این است که اغلب قوانین موجود به گونه‌ای تدوین و تصویب شده‌اند که محققان و اساتید را به حضور در عرصه آکادمیک بین‌الملل تشویق نمی‌کنند.

وی افزود:‌ این مرکز با اجرای طرحی با عنوان بازمهندسی قوانین و اسناد بالادستی نظام آموزش عالی کشور از سال گذشته درصدد بازخوانی قوانین و اصلاح آنها به منظور تحقق این هدف مهم برآمده است. بنابر مصوبه کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور قوانین مورد نظر در کاروی‍ژه‌ای با حضور رییس کارگروه توسعه همکاری‌های علمی بین‌المللی قرآنی، رییس مرکز هماهنگی و توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور، مدیر مرتبط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری که در آیین‌نامه مرتبط به بخش وی نیاز به بازبینی دارد، اصلاح و مرجع ابلاغ کننده آیین‌نامه، اصلاحات هر آیین‌نامه را ابلاغ می‌کند. به این ترتیب امکان بازبینی آیین‌نامه‌هایی مانند آیین‌نامه جذب و ارتقای اساتید، آیین‌نامه اعطای فرصت‌های مطالعاتی و تحقیقاتی و سایر قوانین مرتبط فراهم خواهد آمد.

به گفته دکتر خوش‌منش، اصلاح آیین‌نامه‌ها و قوانین تنها یک عامل تشویقی در بهبود وضعیت فعالیت‌های بین‌الملل پژوهش و آموزش عالی قرآنی است. یکی دیگر از گام‌های مهم در تحقق این امر ارتقای سرمایه انسانی موجود و کسب توانمندی‌های لازم برای حضور در عرصه بین‌الملل است که از سال گذشته یکی از برنامه‌های ملی مصوب کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور به این امر اختصاص یافته است.

بر اساس این گزارش، در ابتدای این جلسه گزارشی از سفر هیات ایرانی به اندونزی در راستای اجرای تفاهم‌نامه‌های قرآنی موجود و زمینه‌سازی امضای تفاهم‌نامه‌های قرآنی جدید میان مراکز پژوهشی و آموزش عالی دو کشور ارائه شد.

انتهای پیام

Source Article from http://isna.ir/fa/news/94093018186/بازنگری-آیین-نامه-های-پژوهش-و-آموزش-عالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code