شرکت‌های دانش‌بنیان پژوهشگاه نفت نوپا و نیازمند حمایت هستند

۰۱ دی
0

معاون فناوری و روابط بین‌الملل پژوهشگاه صنعت نفت گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان پژوهشگاه تازه متولد هستند؛ از این رو نیازمند حمایت همه جانبه بوده و الزام انکارناپذیر، حمایت از این شرکت‌ها از سوی پژوهشگاه و اعضای هیات علمی، پژوهشگران و کارشناسان پردیس‌ها است که باید با هدف توسعه فناوری و تجاری‌سازی انجام شود.

به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا، مهندس امیرعباس حسینی با بیان این‌که سه شرکت‌ دانش‌بنیان این مجموعه مراحل اولیه‌ای که بنا به طبیعت خود نیاز داشته‌اند را طی کرده‌اند، گفت: سه شرکت به ثبت رسیده در زمینه شیمی و کاتالیست، نانو و مهندسی بوده و دو شرکت دیگر در حوزه طراحی و مهندسی و تبدیلات گازی در فرایند ثبت و در شرف تاسیس قرار دارند.

وی در ادامه افزود: نکته بسیار مهم در مورد این شرکت‌ها این است که وظیفه آن‌ها تجاری‌سازی فناوری‌هایی است که در پژوهشگاه یا با کمک شرکای این مجموعه خلق می‌شوند؛ از این رو این شرکت‌ها وابستگی بسیار زیادی به پژوهشگاه دارند، بنابراین پژوهشگاه باید ظرفیت‌های خود را بالا برده و فناوری را در مرحله‌ای به این شرکت‌ها ارائه دهد که آماده تجاری شدن باشند.

حسینی با اشاره به عمر این شرکت‌ها تصریح کرد: در حال حاضر متوسط عمر این شرکت‌ها حدود هفت ماه و تازه متولد هستند. انتظار ما در این مدت بیشتر به دقت در مطالعاتشان در فرایند صنعتی و تجاری شدن دقیق معطوف بوده، چرا که بازار فناوری، عرصه سرمایه گذاری است و نمی‌توان صرفاً یک کار پژوهشی انجام داد و از نتایج صنعتی، تجاری و اقتصادی آن فارغ بود.

معاون فناوری و روابط بین‌الملل پژوهشگاه صنعت نفت با بیان این‌که در یکی از شرکت‌ها روند کار به خوبی پیش رفته و درحال اجراست، افزود: در مورد دو شرکت دیگر، در مرحله عقد قرارداد و مذاکره برای انتقال دانش هستیم و این اتفاقات مستلزم زمان است و با توجه به این‌که مدت کوتاهی از عمر متوسط این شرکت‌ها می‌گذرد، انتظار داریم که در پایان سال ۹۴ و اوایل ۹۵ شاهد ورود این شرکت‌ها به عرصه تجاری‌سازی باشیم و با حضور این شرکت‌ها در عرصه فعالیت‌های مربوط به توسعه فناوری‌های صنعت نفت، به‌تدریج شاهد دستیابی آنها به فرایند کامل صنعتی‌سازی فناوری‌های در حال تجاری‌سازیشان باشیم.

انتهای پیام

Source Article from http://isna.ir/fa/news/94100100316/شرکت-های-دانش-بنیان-پژوهشگاه-نفت-نوپا-و-نیازمند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code