تشکیل ۳۶ گروه تحقیقاتی در کارگروه علم و دین دانشگاه علوم پزشکی جندی‌ شاپور اهواز

۰۳ دی
0

مسؤول کارگروه ویژه علم و دین دانشگاه علوم پزشکی جندی‌ شاپور اهواز از تشکیل ۳۶ گروه تحقیقاتی در این کارگروه خبر داد و گفت: هم‌اکنون در حال پیگیری برای دریافت مجوز راه‌اندازی نشریه تخصصی کارگروه هستیم که تمام یافته‌های علمی دانشجویان عضو کارگروه در یک نشریه با همین عنوان به چاپ برسد.

محمدامین حبیبی در گفت‌وگو با خبرنگار علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خوزستان، با اشاره به اهداف کارگروه علم و دین دانشگاه، اظهار کرد: هدف نخست از تشکیل این کارگروه ایجاد خودباوری ملی و دینی در دانشجویان و در وهلۀ دوم ایجاد روحیۀ کار گروهی بین آن‌ها بوده است.

وی با بیان این‌ که در حال حاضر پنج گروه ۷۲ نفری در این کارگروه تشکیل شده و در حال فعالیت هستند، خاطرنشان کرد: البته ثبت‌نام از دانشجویان علاقمند همچنان ادامه دارد و این در حالی است که این دانشجویان بدون هیچ‌گونه تبلیغات میدانی و تنها با معرفی دوستان خود برای عضویت در کارگروه اقدام کردند.

مسؤول کارگروه ویژه علم و دین دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز تصریح کرد: این کارگروه دارای یک شورای مرکزی دانشجویی متشکل از افراد نخبه، ممتاز و پژوهشگران برتر است که این شورا به‌ نوعی اتاق فکر و برنامه‌ریزی کارگروه محسوب می‌شود همچنین یک شورای مرکزی استادان با عضویت ۵۲ استاد از اعضای هیأت علمی دانشگاه تشکیل شده است که این اساتید در عرصه‌های تحقیقاتی به‌عنوان استاد راهنما یا مشاور با کارگروه همکاری می‌کنند.

حبیبی با بیان این‌ که اعضای کارگروه به سه گروه عمومی، نیمه تخصصی و تخصصی تقسیم‌ شده‌اند، افزود: در گروه عمومی دانشجویانی عضو هستند که باید مبانی و مفاهیم پژوهش به آن‌ها آموزش داده شود برای این کار برای دانشجویان دوره‌های آموزشی و کارگاه‌های متعددی مانند کارگاه الفبای تحقیق و پژوهش و آشنایی با مبانی و مفاهیم قرآن و طب برگزار می‌شود. به‌طورکلی کارگروه در مورد جنبه‌های مختلف امور پژوهشی برای این افراد برنامه‌ریزی می‌کند.

وی در خصوص گروه نیمه تخصصی گفت: افرادی که یک مقاله تخصصی در رشته خود به ثبت رسانده‌اند یا کارگاه‌ها و برنامه‌های آموزشی کارگروه را به‌طور کامل گذرانده و به سطح مناسبی برای انجام کار پژوهشی رسیده‌اند در گروه نیمه تخصصی قرار می‌گیرند. در گروه تخصصی نیز افرادی که حداقل ۴ یا ۵ مقاله تخصصی یا یک مقاله میان‌رشته‌ای داشته باشند، می‌توانند عضو شوند.

مسئول کارگروه ویژه علم و دین دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۳۶ گروه تحقیقاتی ۲ تا ۳ نفری در تمام مقاطع تحصیلی در این کارگروه تشکیل شده است که شاید بیش از نیمی از اعضای کارگروه دانشجویان پزشکی، دکترای داروسازی یا PhD باشند اما در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد نیز دانشجویان علاقه‌مند به عضویت پذیرفته‌شده‌اند.

حبیبی درباره رویکرد آینده این کارگروه از برنامه‌ریزی برای برگزاری کارگاه‌های تکمیلی آموزشی برای اعضای آن خبر داد و تصریح کرد: در حال حاضر یک دوره کارگاه طب سنتی با رویکرد آشنایی با مبانی و مقدمات طب سنتی و کارگاهی درباره آموزش نکات بهداشت تندرستی، بهداشت خواب، سفر و دیگر نکات بهداشت و تندرستی برگزار شده است.

وی با بیان این‌ که هم‌اکنون در حال پیگیری برای دریافت مجوز راه‌اندازی نشریه تخصصی کارگروه از تهران هستیم، گفت: قرار است که تمام یافته‌های علمی دانشجویان عضو کارگروه به‌ صورت عملیاتی در یک نشریه با همین عنوان به چاپ برسد و منتشر شود.

مسؤول کارگروه ویژه علم و دین دانشگاه علوم پزشکی جندی‌ شاپور اهواز با اشاره به آغاز به کار این گروه از حدود سال ۹۱، تصریح کرد: تاکنون به‌ طور معمول در هر نیمسال سه تا چهار پروپوزال برای انجام طرح پژوهشی ارائه شده است اما پیش‌بینی می‌کنیم با راه‌اندازی گروه‌های تحقیقاتی که اخیراً انجام شده است و بر پایه احادیث مرتبط با پزشکی تحقیقات خود را انجام می‌دهند، حجم پروپوزال‌ها و طرح‌های پژوهشی افزایش چشمگیری داشته باشد.

حبیبی خاطرنشان کرد: در حال حاضر حدود ۳۰ پروپوزال در دست اقدام برای ثبت در کمیته تحقیقات دانشجویی دانشگاه است همچنین در حال جمع‌آوری کلیه مستندات و نتایج فعالیت‌های پژوهشی اعضای کارگروه برای راه‌اندازی یک بانک اطلاعاتی از دستاوردها، مقالات و پژوهش‌های انجام‌ شده در کارگروه هستیم.

وی درباره نحوه حمایت مالی از پژوهش‌های دانشجویی در این کارگروه نیز گفت: کارگروه علم و دین در ابتدا یک طرح خام بود و در آغاز یک دوره آزمایشی به‌ عنوان پایلوت در دانشگاه اجرا و سپس این طرح به دفتر نهاد دانشگاه و دفتر مرکزی در تهران ارائه شد که مورد پذیرش قرار گرفت و پس‌ ازآن آیین‌نامه و ساختار تشکیلاتی آن را تدوین و به تهران ارسال کردیم این ساختار نیز مورد موافقت قرار گرفت. در حال حاضر بخشی از اعتبارات این کارگروه توسط دفتر نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه کشور و بخش دیگر برای برگزاری دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی از سوی کمیته تحقیقات دانشجویی و معاونت پژوهشی دانشگاه تأمین می‌شود.

مسؤول کارگروه ویژه علم و دین دانشگاه علوم پزشکی جندی‌ شاپور اهواز با بیان این‌ که پروپوزال‌های این کارگروه با کیفیت و استاندارد مدنظر جامعه دانشگاهی تدوین و ارائه می‌شود، افزود: همچنین همه پروپوزال‌ها از کمیته تحقیقات دانشجویی دانشگاه مجوز اخذ می‌کنند. هزینه‌های انجام پژوهش‌ها نیز ابتدا توسط استاد راهنما برآورد و به کمیته تحقیقات دانشجویی برای حمایت ارجاع می‌شود. کمترین میزان حمایت مالی برای هر پروپوزال ۵۰۰ هزار تومان در نظر گرفته‌ شده است همچنین در صورت نیاز به کارهای بالینی و کلینیکالی امکانات آزمایشگاه‌های دانشگاه در اختیار اعضا قرار می‌گیرد.

انتهای پیام

Source Article from http://isna.ir/fa/news/94100301649/تشکیل-۳۶-گروه-تحقیقاتی-در-کارگروه-علم-و-دین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code