مقابله با تروریسم نیازمند تفکر و گفت‌وگو است

۰۵ دی
0

دبیرکل فرهنگستان علوم جهان اسلام با تاکید بر این که تحریم‌های اعمال شده علیه ایران موجب تسریع در ایجاد اقتصاد دانش بنیان در ایران شده است گفت: در کشورهای جهان اسلام باید از سرمایه‌های انسانی فعال در حوزه‌ علم و فناوری حمایت شود چرا که در اغلب کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی صادرات محصولات پیشرفته وجودندارد.

به گزارش خبرنگار علمی ایسنا، پرفسور عبدالسلام المجالی که در بیستمین اجلاس سالانه فرهنگستان علوم جهان اسلام سخن می‌گفت، هدف از برگزاری این اجلاس را گسترش و تعمیق روابط کشورهای عضو کنفرانس اسلامی ذکر کرد و افزود: در جهان اسلام همیشه به گذشته درخشان خود می‌نگریم چرا که انسان‌های متعلق به تمدن عظیم ما در همه‌ی عرصه‌ها پیشرفت داشته‌اند.

نخست وزیر اسبق اردن با نقل قولی از زنده یاد دکتر علی شریعتی اظهار داشت:‌ نفس بیدار متعلق به کسانی است که از شرایط انسانی عصر و موقعیت تاریخی و اجتماعی خود آگاهی داشته باشند و این آگاهی لاجرم به حس مسئولیت اجتماعی منجر می‌شود.

المجالی برگزاری این جلسه را نمودی از مسئولیت اجتماعی کشورهای اسلامی نسبت به خود، کشورشان و دینشان ذکر کرد و ادامه داد: امروز خشونت در جهان به سطح بی سابقه‌ای رسیده است. هر روز در انتظار اخبار خشونت آمیز از خواب بیدار می‌شویم و سوال این است که چرا اسلام و مسلمین را با خشونت و ترور می‌شناسند.

دبیر کل آکادمی علوم جهان اسلام با بیان این که در قرن بیست و یکم و در عصر جهانی شدن، لازم است همبستگی را ایجاد کنیم اظهار داشت: مقابله با تروریسم فقط با قدرت و زور نیست بلکه نیاز به ایده و تفکر و گفت و گو دارد.

وی با تاکید بر این که کشورهای منطقه تا ابد همسایه یکدیگر خواهند بود گفت: بیایید همه با هم برای برقراری صلح برای مردم کشورمان و برقراری ارتباط مناسب میان کشورهای همسایه تلاش کنیم.

المجالی ادامه داد: امروز با ایدئولوژی ای در ستیز هستیم که سرشار از نفرت است و کشتار در پشت نقاب دین خود را پنهان کرده تا اعمال شیطانی خود را توجیه کند این اقدامی است که هیچ دینی آن را بر نمی‌تابد.

وی با پیشنهاد سه حوزه‌ی مهم توازن جهانی، برقراری گفت و گوی حاکی از احترام با تمام جوامع و مباحث اقتصادی برای تفکر افزود:‌علم و فناوری ابزار توسعه‌ی اقتصادی و اجتماعی است و باید برای شکوفایی علمی این ابزار را تغذیه و حمایت کنیم.

دبیر کل فرهنگستان علوم جهان اسلام با تاکید بر ضرورت حمایت از سرمایه‌های انسانی فعال در حوزه‌ی علم و فن آوری خاطر نشان کرد: در اغلب کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی صادرات محصولات پیش رفته و های‌تک وجود ندارد.

وی با بیان اینکه در کمتر از ۲۵ کشور عضو سازمان کنفرانس اسلامی، فرهنگستان علوم وجود دارد خاطر نشان کرد:‌ فرهنگستان‌ها حامیان قدرتمند علم و نمادهای مشاوره‌ای در کشورها هستند. این نهادها همچنین به عنوان بخشی از دورنمای علم و فناوری کشورها به ویژه کشورهای دارای اقتصاد نوظهور مانند ایران، برزیل، چین، مالزی، هند و مکزیک هستند.

المجاری افزود: داشتن دانش هسته‌ای صلح آمیز مایه‌ی مباهات است همان گونه که ایرانیان نیز همواره به دانش نانو، سلولهای بنیادی و ماهواره بر خود می‌بالند.

گفتنی است، دکتر عبدالسلام المجالی، طی سال‌ها مسئولیت‌های مختلفی را در کشور اردن بر عهده داشته است. وی در جایگاه رییس دانشگاه اردن، وزیر سلامت، وزیر آموزش و نخست وزیر اردن فعالیت کرده و از سال ۱۳۹۲ رئیس فرهنگستان علوم جهان اسلام است.

عضو شورای سیاستگذاری جایزه مصطفی(ص)، مدرک پزشکی خود را در سال ۱۳۲۸ از دانشگاه سوریه در دمشق و تخصص خود در گوش و حلق و بینی را در سال ۱۳۳۲ از کالج سلطنتی پزشکی در لندن، گرفته است.

انتهای پیام

Source Article from http://isna.ir/fa/news/94100502682/مقابله-با-تروریسم-نیازمند-تفکر-و-گفت-وگو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code