۱۰ نقش جدید برای بازاریابی محتوا Content Marketing در ۱۰ سال آینده

۰۷ دی
0

image_pdfimage_print

۱۰ نقش جدید برای بازاریابی محتوا Content Marketing در ۱۰ سال آینده

 آیا می‌دانستید از هر ۱۰شرکت، ۹تای آن‌ها، در جهت جذب مشتری، تولید محتوا خویش را خود بر عهده دارند؟ این محتویات از کانال شبکه اجتماعی در دسترس قرار می‌گیرد. مثل:بلاگ ها. خبرنامه‌ها،وبینارها، مجلات و …

بر طبق تحقیق موسسه  Content Marketing Institute and Marketing Profs  تنها یک شرکت از هر سه شرکت ، معتقد هستند که:

بازاریابی محتوا باعث اثربخشی کسب و کار می‌گردد.

 نقش جدید مدیریت بازاریابی new  Marketing Roles

بسیاری از شرکت‌ها همچنان از تاکتیک‌های سنتی در بیان داستان و پیام شرکت در فرایند بازاریابی، در جهت ایجاد و تثبیت فرصت‌های تجاری خود استفاده می‌نمایند، حال آنکه این کار شبیه استفاده از یک عضله آسیب دیده و ضعیف است.

حتی کوکاکولا که بیشترین استفاده از کانال‌های سنتی را در برنامه خود دارد، متوجه شده است که باید برای بزرگ‌تر شدن و حفظ موقعیت خود، همواره ارتباط احساسی بیشتر و بیشتری با مشتریان خود برقرار سازد.

صرفه نظر از وضعیت اقتصادی دنیا و تغییرات کلی بازار، محتوای مناسب قادر خواهد بود تا کسب و کار شما را به عالی‌ترین مراتب برده و سوخت موتور تجاری شما باشد.

هنگامی که محتوا ایجاد می‌گردد، مشتری جلب شده و بلافاصله محصول و خدمت به صورت مستقیم به او فروخته می‌شود و یا مخاطب جلب شده به دیگران فروخته می‌شود (از طریق سیستم‌های تبلیغاتی، اسپانسر شدن و یا همکاری در فروش) .

حالا اگر هدف ما ایجاد محتوا برای بازارهای اختصاصی Niches online Markets در جهت جذب مشتری و فروش بیشتری باشد چه؟ برای ایجاد محتوای اختصاصی باید مدیریت مستقل نیز در زیر مجموعه مدیریت بازاریابی ایجاد گردد. به نوعی می‌توان گفت که بخش بازاریابی به بخش تولید محتوا و یا حتی انتشارات تبدیل می‌گردد. هدف افزایش تعداد مدیران و امپراتوری سازی سازمانی نیست، بلکه یادآور نقش‌های نوین در حوزه بازاریابی در جهت ایجاد مزیت رقابتی در ۱۰ سال آینده خواهیم بود. مخصوصاً در حوزه بازاریابی و برندینگ B2B این نقش‌ها کلیدی خواهد بود.

مدیر محتوا Chief Content Officer / Organization’s chief storyteller

این در اصل سفیر (ارائه دهنده) محتوا و یا به عنوان بازگو کننده داستان‌های سازمانی شناخته می‌شود.این فرد باید مسئول تنظیم و تصحیح محتوای تولید شده بر اساس بیانیه مأموریت و یکپارچه سازی در سراسر سازمان باشد. پس وظیفه CCO عبارت است از آنکه مطمئن شود تا تمامی محتویات تولید شده در تمام سازمان یک پیام واحد را به مخاطب منتقل و برای او با معنا باشد.

 

مدیر مصحح (سردبیر) Managing Editor

این فرد نقشی دو تکه دارد. نیمی داستان گو(پیام رسان سازمان) و نیم دیگر آن، مدیر پروژه است. سردبیر باید از جانب مدیر محتوا مسئولیت اجرایی (عملی) در مورد بازگو نمودن داستان‌های سازمانی را بر عهده گیرد، حالا آنکه مدیر محتوا ” CCO” برنامه ریزی استراتژیک داستان سرایی سازمانی تمرکز دارد.سعی سردبیر همانا زنده نمودن داستان‌های برنامه ریزی شده توسط مدیر محتوا و سپس تبدیل به یک پروژه عملیاتی است که شامل انتخاب استایل، جدول زمان بندی و خط مشی‌ها و رویه‌هاست.

 

 متصدی گوش دادن Chief Listening Officer

نقش متصدی گوش دادن ” CLO” شبیه کنترل کننده ترافیک هوای است البته در حوزه شبکه اجتماعی و دیگر شبکه های انتقال محتوا به مخاطب است. این فرد باید شروع به گوش دادن به گروه‌ها، حفظ شرایط بحث و گفتگو و آماده نمودن اعضای مستعد تیم برای ورود به مباحث و گفتگو با افراد حاضر در فضای دیجیتال (در حوزه خدمات پس از فروش، بازاریابی، فروش و …). بازخوردهای حاصله باعث ایجاد تنوع و تمایز بیشتر در محتوای آتی از طریق خود مشتری خواهد شد.

 

مدیر مخاطبان Director of Audience

این شخص باید با نظارت بر مخاطبان / خریداران ، مطمئن شود تمام تولیدکنندگان محتوا با ویژگی‌های مد نظر ، علاقه‌مندی‌ها و اقداماتی مورد لزوم کاملاً آشنا هستند.

مدیر مخاطبان باید مسئول ایجاد دارایی‌های اشتراکی ( دریافت خبرنامه: پذیره نویسی برای دریافت محتوای ایجاد شده) {دریافت از طریق ایمیل و یا شبکه های اجتماعی با قابلیت مشترک شدن} که می‌تواند به رشد، بخش بندی و گسترش محتوای تولید شده کمک نماید.

 

منابع انسانی بازاریابی HR for Marketing

هر کارمند و ذینفعان سازمان، بخشی جدایی ناپذیر از فرایند بازاریابی هستند. بنابراین بسیار ضروری است تا از همکاری نزدیک کارکنان با منابع انسانی در فرایند بازاریابی مطمئن شویم. باید اطمینان حاصل نماییم که کارکنان نقش خود را در فرایند بازاریابی درک و بدون ایجاد تعارض و سردرگمی در مخاطبان، برای کمک به آن‌ها آماده هستند.

 

مدیر کانال Channel Master

ارتباط مطالب سازمان به هرکجا (رسانه های اجتماعی، ایمیل، تلفن همراه، چاپ، و غیره) ارسال می‌شود ، مدیر کانال ارتباط، مسئول افزایش بهره‌وری کانال ارتباطی است.

مثلا : مدیر کانال ارتباط باید پاسخ دهد که سایت SlideShare چگونه برایمان بهتر کار می‌کند و اثربخشی بالاتری خواهد داشت؟

  •  چه زمانی و با چه تناوبی باید ایمیل‌ها ارسال گردد ؟
  •  نسبت مناسب بین مطالب مرتبط با بخش مدیریت و بخش کارکنان که باید روی توییتر توزیع گردد؟
  •  چه کسی در حال پیگیری استراتژی مرتبط با تلفن همراه و اقدامات اجرایی بعدی ان است؟

تکنولوژیست ارشد Chief Technologist

از آنجایی که بازاریابی و مدیریت اطلاعات در حال ادغام با یکدیگر می‌باشند. پس نیاز به حداقل یک فرد (و شاید بیشتر) است که تنها هدف آن ایجاد فشار برای استفاده از تکنولوژی در فرایند بازاریابی محتوا باشد.

فرد در این نقش مسئول است تا در رأس این تغییرات روزافزون در روند داستان سرایی مربوط مانده و آن را مدیریت نماید ( از زمان بندی، مصوبات، اتوماسیون بازاریابی، یکپارچه و هماهنگ نمودن همکاران مستقل خارج از سازمان Freelancer و تکنولوژی‌های در حال ظهور).

 

 ارتباطات بین افراد تأثیرگذار Influencer Relations

این نقش قبلاً به عنوان رابط رسانه ای “Media Relation” شناخته می‌شد.

مسئولیت این شخص توسعه تعداد افراد حاضر در “لیست” تأثیرگذاران، حفظ روابط مستقیم با آن‌ها، و یکپارچه سازی ( هماهنگ نمودن ) آن‌ها را در فرایند بازاریابی خود را به بهترین شیوه ممکن خواهد بود.

 

 ارتباطات آژانس و افراد مستقل Freelancer and Agency Relations

از آنجایی که تقاضا برای تکامل (و افزایش) محتوا همچنان ادامه دارد، سازمان به رشد افراد مستقل Freelancer و با استعداد و سایر فروشندگان محتوا در خارج از سازمان محتاج است. سازمان‌ها نیاز به پرورش و تربیت تیم ” متخصص ” محتوا و شبکه افراد خود دارد. پس هدف این فرد باید ایجاد ارتباط و اتحاد بین افراد و اعضای تیم باشد.

 

مدیر بازگشت به اهداف  ROO (Return-on-Objective) Chief

این شخص باید اطمینان حاصل نماید که در حین انجام کار همواره به اهداف بازاریابی موجود در سازمان رجوع شده و افراد از این اهداف دور نشوند و همچنین باید بر اهمیت و جایگاه تولید محتوا در رأس امور مد سازمان گوشزد و تاکید نماید.

آیا فردی را برای تجزیه و تحلیل داده‌ها در سازمان دارید؟

اگر چنین است، آن‌ها را بالا برده و مطمئن شوید که در درک اهداف اصلی، حاضر در پشت بازاریابی محتوا content marketing سازمان دچار مشکلی نشده باشند.

مدیریت محتوا برای سازمان

مدیریت محتوا برای سازمان

منابع : contentmarketinginstitute.com  /  marketingprofs.com

منبع: سایت اخبار مدیریت و تجارت www.iranmct.com

Source Article from http://www.profit-loss.ir/%DB%B1%DB%B0-%D9%86%D9%82%D8%B4-%D8%AC%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D8%A8%DB%8C-%D9%85%D8%AD%D8%AA%D9%88%D8%A7-content-marketing-%D8%AF%D8%B1/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code