تداعیات رنگ در ذهن مخاطب – برای برند خود چه رنگی انتخاب کنیم

۰۹ دی
0

image_pdfimage_print

تداعیات رنگ در ذهن مخاطب – برای برند خود چه رنگی انتخاب کنیم

حتما از خود پرسیده اید که چرا برندهای غربی دارای المان های هویتی برندینگ جذاب تر و دلنشین تر بوده و در بسیاری از موارد نوع بکارگیری رنگ باعث ترجیح کالا در انتخاب میگردد.

این مورد به شناخت دقیق از مفهوم هویت رنگ و کارکردهای روانشناختی ان بر ذهن مخاطب تاکیید دارد. برای مثال در هلدینگ P&G و در شرکت ژیلت، برای انتخاب رنگ در هر قسمت از محصول  از ۷ کارشناس در حوزه های متفاوت نظر سنجی صورت گرفته و در آخرین مرحله، تیم برندینگ آن شرکت رنگ نهایی را انتخاب مینماید.

در بین این ۷ نفر افرادی از قبیل روانشناس ، جامعه شناس و معمار دیده میشود. با توجه به نقشه برند آن محصول، رنگ مورد نظر انتخاب و یا در آینده اصلاح میشود. در تصویر زیر مفاهیم تعدادی از رنگ های اصلی نشان داده شده است. از سمت راست به چپ ، مفهوم عمیقتر  میگردد.

نکته بسیار مهم  آن است که این مفاهیم در غالب فرهنگ ها یکسان است،  اما در برخی فرهنگ، برخی رنگ ها مفاهیم متفاوتی داشته و که باید توسط تیم برندینگ ان سازمان مورد توجه قرار گیرد تا مبادا مفهومی را به اشتباه به مخاطب منتقل نمایند.

متاسفانه در ایران، انتخاب رنگ یا توسط مدیر عامل، مدیر تولید و یا یک فتوشاپ کار انجام میشود !!

حال انکه  اگر این شیوه درست میبود، حتما شرکت های بزرگ برای کاهش هزینه های خود از این راه کار استفاده مینمودند. همانطور که در تصویر مشاهده مینمایند، برخی شرکت های برای القا چند مفهوم از چند رنگ در المان ها هویتی خود استفاده مینماید . مانند : Google , NBC , ebay

تداعیات رنگ در ذهن مخاطب - برای برند خود چه رنگی انتخاب کنیم

Source Article from http://www.profit-loss.ir/%D8%AA%D8%AF%D8%A7%D8%B9%DB%8C%D8%A7%D8%AA-%D8%B1%D9%86%DA%AF-%D8%AF%D8%B1-%D8%B0%D9%87%D9%86-%D9%85%D8%AE%D8%A7%D8%B7%D8%A8-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%AF-%D8%AE%D9%88%D8%AF/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code