راه اندازی پایگاه فضایی در چابهار/توسعه شبکه آزمایشگاهی فضایی در سطح کشور

۰۹ دی
0

رییس جدید پژوهشگاه فضایی ایران راه‌اندازی شبکه آزمایشگاه فضایی را از جمله برنامه‌های آتی این پژوهشگاه نام برد و گفت: علاوه بر آن اقدام به طراحی و ساخت و پایگاه پرتاب فضایی چابهار خواهیم کرد.

به گزارش خبرنگار فناوری ایسنا، ‌دکتر حسن حدادپور در مراسم تقدیر و معارفه روسای پیشین و جدید پژوهشگاه فضایی ایران گفت: در سال ۸۳ تغییر و تحولی در این حوزه رخ داد و بر اساس تصمیم‌گیری‌ها مقرر شد سازمان فضایی ایران زیر مجموعه وزارت ارتباطات قرار گیرد و متعاقب آن پژوهشگاه فضایی ایران نیز به وزارت ارتباطات واگذار شد.

وی ماموریت این پژوهشگاه را توسعه فناوری و سامانه‌های بومی فضایی مورد نیاز برای استفاده صلح‌آمیز از فضا در راستای بهبود زندگی دانست که در جهت توسعه جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌کند.

حداد‌پور با اشاره به چشم‌انداز این پژوهشگاه خاطرنشان کرد: رسیدن به جایگاه برتر در منطقه در زمینه تسخیر فضا و فناوری‌های مربوط به آن و کسب دانش فنی طراحی و بهره‌برداری از ماهواره‌های سنجشی از جمله چشم‌اندازهای این پژوهشگاه تعریف شده است.

رییس جدید پژوهشگاه فضایی ایران تعداد نیروی انسانی این پژوهشگاه را هزار و ۱۱۵ نفر ذکر کرد که از این تعداد ۶۱ نفر دارای مدرک دکتری، ۳۸۰ دارای مدرک فوق لیسانس و ۲۰۲ نفر دارای مدرک لیسانس هستند.

وی با اشاره به برنامه‌های این پژوهشگاه یادآور شد: برنامه‌های این پژوهشگاه در حوزه‌های مخابرات فضایی سنجش از راه دور، توسعه زیرساخت‌ها و حوزه‌های غیر فضایی است.

حداد‌پور با اشاره به راهکارهای این پژوهشگاه در دوره پسا تحریم گفت: در این راستا همکاری‌های بین‌المللی را توسعه خواهیم داد که در این راستا قراردادهایی برای تولید ماهواره در داخل کشور با حامل‌های خارجی منعقد می‌شود.

رییس جدید پژوهشگاه فضایی ایران انتقال دانش فنی طراحی و ساخت ماهواره را از دیگر برنامه‌های این پژوهشگاه عنوان و تصریح کرد: البته شخصا به همکاری دنیا در حوزه فضایی خوش‌بین نیستم چرا که تجربیات ۳۰ سال گذشته ما این امر را تایید می‌کند.

وی راه‌اندازی و تجهیز فاز دوم آزمایشگاه سیستمی تا سال ۹۷ را از دیگر برنامه‌های آتی این پژوهشگاه ذکر کرد و گفت: علاوه بر آن اقدام به بازنگری نقشه راه پژوهشگاه بر اساس شرایط پسا تحریم و استفاده از فرصت‌های بین‌المللی خواهیم کرد.

حداد‌پور توسعه شبکه آزمایشگاهی فضایی در سطح کشور را از دیگر برنامه‌ها عنوان کرد و گفت: همچنین در خصوص طراحی و ساخت پایگاه پرتاب فضایی چابهار به عنوان یکی از اولویت‌های کشور در حوزه فضایی اقدام می‌شود.

انتهای پیام

Source Article from http://isna.ir/fa/news/94100905113/راه-اندازی-پایگاه-فضایی-در-چابهار-توسعه-شبکه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code