توسعه فناوری واکسن‌های اختصاصی آبزیان/استخراج داروی ضدسرطان کبد از خیار دریایی

۱۴ دی
0

پروژه استخراج داروی ضد سرطان کبد از خیار دریایی با همکاری دانشگاه شهید بهشتی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در دست اجرا است.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، عباسعلی مطلبی، رییس کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار آبزیان درباره طرح‌های فناورانه این حوزه اظهار کرد: طرح‌های فناورانه بسیاری در این حوزه برای توسعه صنعت شیلات و اشتغال آن تعریف شده است، تنوع موضوعات در این حوزه زیاد است و با توجه به این مساله معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری رویکردی جدید در این حوزه پیش گرفته است.

وی در ادامه افزود: یکی از اقدامات این کانون راه‌اندازی مرکز اس پی اف (عاری از بیماری) ماهی قزل‌آلا در کشور است و با توجه به اینکه این ماهی سردابی بوده و طرفداران زیادی دارد، مقدمات راه‌اندازی این مرکز شروع شده است، همچنین استخراج مواد دارویی بیولوژیک از آبزیان دریایی خصوصا گیاهان، خارتنان و نرم تنان و خیار دریایی از دیگر پروژه‌های مدنظر کانون است.

مطلبی عنوان کرد: استخراج داروی ضد سرطان کبد از خیار دریایی با همکاری دانشگاه شهید بهشتی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز از دیگر طرح‌های در دست اجرای این کانون است. همچنین طرح و برنامه پروژه استخراج داروهای آنتی باکتریال و ضد قارچ نیز در مراحل اولیه خود قرار دارد.

به گفته وی، علاوه بر این موضوعات، توسعه فناوری واکسن‌های اختصاصی آبزیان در دستور کار این کانون قرار دارد. بخشی از این دانش در کشور وجود دارد و قصد داریم بخشی از این فناوری را نیز از کشورهای دیگر دریافت کنیم.

رییس کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار آبزیان گفت: احیای ذخایر آبزیانی همچون ماهیان خاویار در دریای خزر با تولید بچه ماهی با همکاری معاونت علمی و هماهنگی با نهادهای مرتبط و برنامه‌ریزی طرح‌های خاص در حال پیگیری است. همچنین طرح کلان دیگر پیش‌بینی تولید حدود یک میلیون تن آبزی در آب‌های شمال و جنوب کشور در برنامه ششم کشور است که در این بخش نیز کانون نقش نظارتی دارد.

انتهای پیام

Source Article from http://isna.ir/fa/news/94101307143/توسعه-فناوری-واکسن-های-اختصاصی-آبزیان-استخراج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code