فعال‌ترین کشورهای همکار با پژوهشگران ایرانی

۱۴ دی
0

محققان دانشگاه شهید بهشتی طی یک طرح پژوهشی به ترسیم و تحلیل شبکه­‌های مشارکت بین‌­المللی پژوهشگران ایرانی طی سال‌­های ۲۰۱۳-۱۹۰۰ پرداختند.

به گزارش خبرنگار پژوهشی ایسنا، این طرح پژوهشی که در قالب پایان‌نامه الهام اعرابی، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته علم اطلاعات و دانش‌شناسی در دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه شهید بهشتی انجام شده، از نوع پیمایشی و دارای رویکرد علم‌سنجی بوده که با استفاده از روش­‌های تحلیل شبکه‌­های اجتماعی انجام شده است.

یافته‌­های این پژوهش نشان می‌دهد که پژوهشگران ایرانی با پژوهشگرانی از ۱۸۲ کشور جهان همکاری علمی داشته‌اند که در این میان شش کشور آمریکا، انگلستان، کانادا، آلمان، فرانسه و استرالیا از نظر تعداد مقالات و میزان همکاری به عنوان فعال­ترین کشورهای همکار ایران بوده‌­اند. حوزه‌­های موضوعی مهندسی برق الکترونیک و علوم مواد چند رشته نیز بیش­ترین میزان تولیدات مشارکتی بین‌­المللی ایران را دارا بوده‌­اند.

همچنین موسسات علمی و پژوهشی برتر در انتشارات تولیدات علمی حاصل از مشارکت بین­‌المللی مورد بررسی قرار گرفتند که دانشگاه‌­های تهران، علوم پزشکی تهران، آزاد اسلامی، صنعتی شریف و صنعتی اصفهان دارای بیشترین تولیدات علمی مشارکتی در سطح بین­‌المللی بوده­‌اند. در بررسی دانشگاه­‌های خارجی دارای مشارکت با موسسات ایرانی نیز دیده می­‌شود که دانشگاه کالیفرنیا، دانشگاه پوترا مالزی، دانشگاه لندن، دانشگاه ویسکانسین و کالج سلطنتی لندن از بیشترین سهم برخوردار بوده‌­اند.

بررسی شاخص­‌های مرکزیت (درجه، بینیت، نزدیکی، بردار ویژه و تعداد گره‌­های همسایه) نیز نشان می­‌دهد که کشورهای ایالات متحده آمریکا، انگلستان، فرانسه، کانادا، آلمان و استرالیا از مهم­ترین و مرکزی‌­ترین جایگاه در شبکه مشارکت بین­‌المللی ایران برخوردار بوده­‌اند.

انتهای پیام

Source Article from http://isna.ir/fa/news/94101407718/فعال-ترین-کشورهای-همکار-با-پژوهشگران-ایرانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code