ریزجثه‌های زبان‌دراز شگفت‌انگیز

۲۰ دی
0

مارمولک‌های بسیار ریز جثه در هنگام گرفتن جیرجیرک‌ها، قادرند زبانشان را تا فاصله‌ای بسیار دورتر از خود پرتاب کنند؛ این فاصله ۲٫۵ برابر طول بدن آنهاست.

به گزارش سرویس علمی ایسنا منطقه خراسان، زبان این مارمولک‌ها با سرعت ۲٫۵۹۰ متر در ثانیه و قدرت خروجی برابر با ۱۴ هزار و ۴۰ وات در کیلومتر به جلو پرتاب می‌شود که رقم شگفت‌انگیزی است.

بر اساس یافته‌هایی که اخیرا در مجله علمی Scientific Reports به چاپ رسیده، این مارمولک‌های کوچک دارای بالاترین سرعت و بیشترین قدرت پرتابی هستند.

محققان دانشگاه براون مارمولک‌هایی از ۲۰ گونه مختلف را با اندازه‌های متفاوت جمع‌آوری کرده‌اند که برخی از کوچک‌ترین مارمولک‌ها نیز در بین آنها بوده‌اند. این مارمولکها در برابر دوربینی که در هر ثانیه ۳۰۰۰ عکس می‌گرفت قرار داده شدند و یک جیرجیرک در برابر هر مارمولک رها شد.

به طور کل محققان ۲۷۹ بار گرفتن غذا را در ۵۵ مارمولک مجزا مورد مطالعه قرار دادند. مشخص شد که گونه‌های کوچکتر عملکرد بهتری نسبت به گونه‌های بزرگ جثه‌تر دارند.

هرچه مارمولک کوچکتر بود حداکثر سرعت، نیروی شتاب نسبی و فاصله‌ای که زبان مارمولک دراز می‌شد بیشتر بود. به عنوان مثال مشخص شد که مارمولک کوتوله، زبان خود را ۲٫۵ برابر طول بدنش می‌کشد. علاوه بر این بیشینه نیروی مورد نیاز برای این کشش بین ۱۴۱۰ تا ۱۴ هزار و ۴۰وات در هر کیلومتر بود. به طور کلی موجودات کوچکتر به ازای هر واحد وزن بدن خود انرژی بیشتری صرف می‌کنند.

پیش از این بیشتر مطالعات در زمینه مارمولک‌ها بر گونه‌های بزرگ‌جثه‌تر متمرکز شده بود و مارمولک‌های مینیاتوری اغلب مورد بی‌مهری قرار گرفته بودند.

انتهای پیام

Source Article from http://isna.ir/fa/news/94102011316/ریزجثه-های-زبان-دراز-شگفت-انگیز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code