مقاله مالی رفتاری Behavioral finance

مقاله
۲۱ دی
2+

مقاله مالی رفتاری Behavioral finance

موضوع مالی رفتاری (Behavioral finance) از جمله مباحث جدیدی است که در دو دهه گذشته توسط برخی اندیشمندان مالی مطرح گردید و به سرغت مورد توجه اساتید، صاحب نظران و دانشجویان این رشته در سراسر دنیا قرار گرفت ، به گونه ای که امروزه این مباحث موجب شکل گیری شاخه مطالعاتی مستقلی در دانش مالی گردیده است . فرض “عقلانی بودن” سرمایه گذاران به عنوان مدل ساده ای از رفتار انسان ، یکی از پایه های اصلی دانش مالی کلاسیک است و تقریبا تمامی نظریه های مالی کلاسیک مثل نظریه پرتفوی ، بازار کاری سرمایه ، مدل قیمت گذاری دارایی های سرمایه ای CAPM9 و تئوری نمایندگی Agency theory)) ونظریه های فرعی منشب از آنها ، متاثر از این فرض است. از نظر دانش مالی رفتاری ، این فرض به دلیل واقعی نبودن آن قادر به توضیح رفتار سرمایه گذاران نمی باشد.
علل شکل گیری
ظهور پدیده هایی مثل حبابهای قیمتی در بازار سهام به ویژه پس از ترکیدن حباب قیمت سهام شرکت های تکنولوژِ در مارس ۲۰۰۰ ، وجود نوسانات بیش از حد در قیمت سهام ، واکنش بیشتر (کمتر) از اندازه سرمایه گذاران به اطلاع جدید، در تقابل با نظریه بازار کارای سرمایه قرار گرفته است.
محققین با آزمون فرضیه های بسیاری ، شواهدی را نشان میدهند که اصطلاحا به آن بی قاعدگی های بازار سهام گفته می شود که شامل خلاف قاعده بنیادی، خلاف قاعده های تکنیکی و خلاف قاعده های تقویمی است. تمامی این خلاف قاعده ها با نظریه کارایی بازار ناسازگار است. بی نظمی های مرتبط با ارزیابی بنیادی عملکرد یک سهم را خلاف قاعده بنیادی می نامند. بسیاری از این موضوع آگاهی ندارند که سرمایه گذاری در سهام ارزشی ، نسبت پایین قیمت به فروش ، نسبت پایین قیمت به سود هر سهم وسهام با نسبت سود تقسیمی بالاتر یکی از اثر بخش ترین روش های سرمایه گذاری ، یک خلاف قاعده بنیادی است. چالش دیگری که در دنیای سرمایه گذاری وجود دارد ، پاسخ این پرسش است که « آیا قیمت های تاریخی اوراق بهادار را می توان در پیش بینی آتی قیمت مورد استفاده قرار داد؟» « تحلیل تکنیکی » به مجموعه روش هایی اطلاق می شود که سعی دارد با مطالعه رفتار قیمت های گذشته ، قیمت های آتی اوراق بهادار را پیش بینی کند. ناسازگاری تحلیل های تکنیکی در مقایسه با فرضیه بازار کارآ را «خلاف قاعده تکنیکی » می نامند. استراتژی های رایج تحلیل تکنیکی بر اساس میانگین های متحرک ، قدرت نسبی و سطوح حمایت و مقاومت استوار است. یکی از رایج ترین خلاف قاعده های تقویمی «اثر ژانویه» است. بررسی های تاریخی نشان می دهد اغلب سهام و به ویژه سطح شرکت های کوچک در ماه ژانویه، بازده های غیر بالایی داشته است.
آنچه دانش مالی رفتاری به عنوان یک شاخه مطالعاتی جدید به دنبال آن است ، تلاش برای توضیح پدیده هایی است نظیر که به آن اشاره شد. این مطالعات سعی دارد با کمک گرفتن از دانش روانشناسی و وارد کردن عوامل روانشناختی به نظریه ها و مدل های مالی به تشریح آنچه که در بازار سرمایه رخ میدهد ، بپردازد و توضیحی قابل قبول برای رفتار سرمایه گذاران و رفتارهای بازار ارائه کند. این رشته اکنون مورد توجه دانشگاه ها وفعالان بازار سرمایه قرار گرفته و نظرات بسیاری را به خود جلب کرده است.

 

برای دانلود فایل کامل از باکس زیر استفاده کنید

 

عنوان فایل:مالی رفتاری
تعداد دانلود:534
حجم فایل:81.6 KiB
زبان:Farsi
دسته:مقالات علمی
جواز:رایگان
تعداد صفحات:33
تاریخ:۱۳۹۴-۱۰-۲۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code