زمان واکنش ورزشکاران دختر و پسر متفاوت است؟

۳۰ دی
0

مقایسه زمان واکنش ساده و انتخابی ورزشکاران دختر و پسر حاکی از سریعتر بودن واکنش انتخابی شنوایی در پسران است.

به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا، زمان واکنش (RT یا Reaction Time) یکی از عوامل مهم تصمیم گیری و نشان دهنده سرعت پردازش اطلاعات (IP یا Information Process) است که می تواند بر اجرای مهارت های ورزشی اثرگذار باشد، ولی اختلاف آن در بین واکنش های بینایی و شنوایی زنان و مردان ورزشکار در هاله ای از ابهام است.

هدف از این مطالعه، مقایسه زمان واکنش ساده ( SRT یا Simple Reaction Time) و زمان واکنش انتخابی (CRT یا Choice Reaction Time) بینایی و شنوایی ورزشکاران دختر و پسر بوده است.

حسن عبدی، پژوهشگر گروه تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه آزاد شاهرود و همکارانش در این پژوهش توصیفی که نتایجش در فصلنامه دانشگاه علوم پزشکی سبزوار (اسرار) منتشر شده، ۵۰ دختر و ۵۰ پسر راست دست با ضریب هوشی بالاتر از متوسط از بین دانشجویان تربیت بدنی دانشگاه تهران با دامنه سنی ۱۸ تا ۲۵ سال را مورد بررسی قرار داده اند.

ابزار جمع آوری داده ها، دستگاه اندازه گیری RT دست بود. داده ها با استفاده از آزمون F به وسیله نرم افزار SPSS نسخه ۱۶ تجزیه و تحلیل شدند (P

نتایج نشان داد که در بین دختران و پسران ورزشکار مقادیر SRT بینایی (به ترتیب ۰٫۱۵۴±۰٫۲۳۳ در مقابل ۰٫۱۷۲±۰٫۲۲۹) (P=0.161)،SRT شنوایی (به ترتیب ۰٫۱۸±۰٫۲۳۴ در مقابل ۰٫۱۹۶±۰٫۲۳۳) (P=0.837) و CRT بینایی (به ترتیب ۰٫۱۷۱±۰٫۴۴۰ در مقابل ۰٫۱۱۵±۰٫۴۸۱)(P=0.409) اختلاف معناداری نشان نداد. تنها CRT شنوایی در پسران نسبت به دختران به طور معناداری سریع تر بود (به ترتیب ۰٫۱۱۵±۰٫۴۸۱ در مقابل ۰٫۱۴۱±۰٫۴۸۴) (P=0.0001).

بر اساس این بررسی در بین زمان های واکنش ورزشکاران، فقط CART تحت تاثیر جسیت قرار می گیرد.

گفتنی است، این پژوهش با همکاری امیر کساییان، اصغر کیان زاده، سید مصطفی طیبی ثانی و علی فهیمی نژاد انجام شده است.

عکس ضمیمه تزئینی: رومینا زارعی – قهرمان مسابقات اسکیت دختران تهران

انتهای پیام

Source Article from http://isna.ir/fa/news/94103018738/زمان-واکنش-ورزشکاران-دختر-و-پسر-متفاوت-است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code