واگذاری مأموریت‌های نفت به دانشگاه‌ها با لابی‌گری توجیه‌پذیر نیست

۰۱ بهمن
0

رییس دانشگاه شهید چمران اهواز با طرح این پرسش که چگونه می‌توان این مسئله را توجیه کرد که با وجود ظرفیت‌های خوزستان به‌ عنوان مرکز صنعت نفت، مأموریت‌های نفتی با لابی‌گری به دانشگاه‌های دیگر واگذار شود؟ گفت: این حق خوزستان است و نباید تا این میزان مورد کم‌ لطفی قرار بگیرد.

به گزارش خبرنگار علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خوزستان، دکتر غلامحسین خواجه در مراسم افتتاحیه نوزدهمین کنگره ملی همکاری‌های دولت، دانشگاه و صنعت برای توسعه ملی که در مجتمع امام رضا (ع) شهرک نفت اهواز برگزار شد، با انتقاد از نبود اسم دانشگاه شهید چمران در میان دانشگاه‌های طرف قرارداد وزارت نفت، اظهار کرد: وزارت نفت چهار دانشگاه را جهت مطالعات حوه پتروشیمی نفت تعیین کرده است که دانشگاه شهید چمران در میان آن‌ها نیست و این ادعا مطرح می‌شود که این دانشگاه‌ها فلان امکانات را دارد اما دانشگاه‌های دیگر از آن برخوردار نیستند!

وی تصریح کرد: مرکز صنعت نفت در خوزستان است و دانشگاه ۶۰ ساله شهید چمران و اولین دانشکده نفت در آن قرار دارد و این کم‌لطفی و بی‌توجهی است.

رییس دانشگاه شهید چمران اهواز با بیان این‌ که دیوار خوزستان از همه جا کوتاه‌تر است، افزود: دانشگاه در دوران دفاع مقدس پایگاه رزمندگان جبهه بود و البته به این امر افتخار می‌کنیم اما سؤال این است که پس از جنگ چه میزان امکانات در اختیار دانشگاه قرار داده شد؟ این کم‌لطفی است که دانشگاه شهید چمران با این سابقه و در سرزمین نفت و گاز با این تعداد اعضای هیات‌ علمی وجود داشته باشد اما تمام دانشگاه‌های مرتبط با نفت را در تهران مشاهده کنیم. این موضوع برای دانشگاهیان دانشگاه شهید چمران و مردم خوزستان جای گلایه دارد.

خواجه تصریح کرد: در پروژه‌های نفتی که به هفت دانشگاه واگذار شده بود نیز همین مشکل برای دانشگاه شهید چمران اهواز ایجاد شد و به بهانه آن‌ که دانشگاه دارای رشته مهندسی شیمی نیست، عنوان شد که نمی‌تواند در بین این دانشگاه‌ها باشد. اگر دانشگاه شهید چمران دارای رشته مهندسی شیمی نیست اما دانشکده نفت اهواز این رشته را دارد. پس چگونه مسایل را می‌توان توجیه کرد که با لابی‌گری این مأموریت‌ها به دانشگاه‌های دیگر واگذارشود؟ این حق دانشگاه‌های خوزستان و حق خوزستان است و نباید در این‌گونه موارد تا این میزان مورد کم‌لطفی قرار بگیریم.

وی با اشاره به اهمیت ارتباط صنعت و دانشگاه گفت: همکاری و ارتباط صنعت و دانشگاه همراه مورد بحث بوده است و باید گفت که پیشرفت‌هایی در خصوص همکاری صنعت با دانشگاه حاصل شده است اما در تحقق هدف که همان برطرف‌ کردن نیاز دو طرف است، فاصله زیادی وجود دارد.

رییس دانشگاه شهید چمران اهواز عدم نیاز و توجه کافی صنعت به پژوهش برای حل مشکلات خود و عدم نیاز دانشگاه به صنعت را دو مشکل در عدم برقراری ارتباط مؤثر میان این دو بخش دانست و ادامه داد: با این حال در سال‌های اخیر هر دو حوزه به احساس نیاز متقابل رسیده‌اند برطرف‌ کردن این نیازها نیز بدون تحقیق و پژوهش میسر نمی‌شود.

خواجه همچنین به برخی عوامل عدم توسعه ارتباط دانشگاه و صنعت اشاره و عنوان کرد: برخی از اساتید برای تأمین نیازهای مالی خود با صنعت ارتباط برقرار می‌کنند. بخش قابل توجهی از اساتید نیز تمایلی به ارتباط با صنعت ندارند که این عدم تمایل اساتید دلایل بسیاری دارد.

خواجه اضافه کرد: برای توسعه همکاری با صنعت باید دانشگاه‌ها سیاست‌های تشویقی و الزامی برای اساتید از طریق آیین‌نامه‌های ارتقا ایجاد کنند تا اساتید نسبت به حضور در صنعت تمایل پیدا کنند. در خصوص عدم رجوع صنعت به دانشگاه‌ها نیز می‌توان گفت که عدم اعتماد و عدم شناخت نسبت به ظرفیت دانشگاه‌ها یکی از عوامل مهم در عدم برقراری ارتباط میان دانشگاه و صنعت است.

وی اظهار کرد: پیشنهاد می‌شود که شرکت‌ها، سازمان‌ها و صنایع با برگزاری جلساتی در دانشگاه‌ها نیازهای خود را مطرح کنند تا با همکاری دانشگاه‌ها این مشکلات برطرف شود. این موضوع دو سال است که در دانشگاه شهید چمران اهواز تحت عنوان سمینارهای نیازشناسی و نیازسنجی در دستور کار قرار گرفته است همچنین با ایجاد کلینیک صنعت توسط دانشگاه‌ها برخی مشکلات صنایع می‌تواند در قالب پروژه‌های پژوهشی مطرح و رفع شود.

انتهای پیام

Source Article from http://isna.ir/fa/news/94110100154/واگذاری-مأموریت-های-نفت-به-دانشگاه-ها-با

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code