در زمینه طراحی و ساخت سازه‌های دریایی به خودکفایی رسیده‌ایم

۰۶ بهمن
0

دبیر ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌بنیان دریایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: ما در عرصه صنایع فراساحل پیشرفت‌های زیادی داشته‌ایم و نمونه بارز این ادعا رسیدن به خودکفایی در زمینه سازه‌های دریایی است.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، محمد سعید سیف در دومین نشست شورای ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی معاونت علمی گفت: هدف از برگزاری سلسله نشست‌های تخصصی توسط ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌بنیان دریایی، ایجاد فضایی دور از تبلیغات سازمانی است تا مشکلات هر حوزه خاص دریایی در آن مطرح و منجر به حل مشکلات مطرح شده شود.

سیف با بیان این موضوع که تا کنون شش جلسه از این سلسله نشست‌ها برگزار شده است، ادامه داد: امیدواریم در این نشست‌ها مشکلات نقصان‌های موجود در عرصه‌های مرتبط با دریا را شناسایی کرده و در نهایت برای رفع این مشکلات مزایا و پتانسیل‌های مرتبط را هم معرفی کنیم.

دبیر ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌بنیان دریایی با ارائه اطلاعاتی آماری به بررسی وضعیت موجود فناوری‌هایی دریایی پرداخت و گفت: زنجیره تامین می‌تواند اشتغال جدی و استفاده بهینه از توان صنعتی کشور را به دنبال داشته باشد.

وی با تاکید بر نقش و حضور بخش خصوصی در صنعت اظهار کرد: توجه به زنجیره تولید مسبب توسعه بازار و فناوری در بخش خصوصی است. از این رو توجه به زنجیره تولید الزامی است و نقش و حضور بخش خصوصی در صنعت دریایی باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

سیف با اشاره به کمبودها و مشکلات موجود در حوزه دریا عنوان کرد: نبود اهداف راهبردی کمی و مشخص برای توسعه صنایع دریایی و کلی‌گویی، عدم ارائه برنامه‌های اجرایی اعم از ملی و نیروی انسانی و همچنین توجه نکردن به زنجیره و بازارهای مرتبط از فقدان‌های موجود در حوزه دریا است که باید به آن توجه کرد.

وی در ادامه با اشاره به بخشی‌نگری و عدم‌جامعیت برنامه‌ها در حوزه دریا گفت: استفاده نکردن از خبرگان و تشکل‌ها در حوزه دریا از دیگر مشکلات اساسی است که باید به آن پرداخته شود تا بتوان مشکلات را در حوزه دریا شناسایی کرد و از پیش رو برداشت.

دبیر ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌بنیان دریایی معاونت علمی با اشاره به ۴۴ طرح فناورانه دریایی گفت: تا کنون ۴۴ طرح فناورانه دریایی به منظور ارزیابی و بررسی و حمایت به ستاد ارسال شده است که از میان طرح‌های واصله ۱۰ طرح مورد تائید، ۲۵ طرح در حال بررسی و هشت طرح نیز رد شده است. از برخی طرح‌های مورد تائید و حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری می‌توان به تولید پیستون موتورهای فوجی دریایی، سامانه مدیریت جامع شناورها و طراحی و ساخت هاورکرافت و در نهایت ساخت و تولید جت اسکی سه نفره اشاره کرد.

سیف با تاکید بر حمایت از اخذ گواهینامه‌های دریایی برای تجهیزات ساخت داخل تصریح کرد: در راستای توسعه تولید داخلی و حمایت از تولیدکنندگان به منظور ورود به عرصه ساخت تجهیزات دریایی، ستاد طی تفاهم‌نامه‌ای با موسسه رده‌بندی ایرانیان، با تأمین‌بخشی از هزینه ارزیابی و صدور گواهینامه‌های دریایی از تولیدکنندگان داخلی حمایت خواهد کرد.

بر اساس این گزارش، ستاد در راستای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و توسعه فناوری‌های دریایی و رفع نیازهای صنایع به برگزاری جلسات مشترک با شرکتهای بزرگ مانند شرکت خیبر (یکی از بزرگترین تأمین کننده‌های قطعات و ماشین‌آلات و ملزومات مصرفی کشتی‌های اقیانوس‌پیما و ساحلی در ایران)، شرکت ملی نفت کش و نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران اقدام کرده است.

انتهای پیام

Source Article from http://isna.ir/fa/news/94110603633/در-زمینه-طراحی-و-ساخت-سازه-های-دریایی-به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code