بیست دانشگاه کوچک برتر دنیا معرفی شدند

۰۷ بهمن
0

رییس بخش علم‌شناسی و علم اطلاعات دانشگاه شیراز با تاکید بر این که دو دانشگاه ترکیه در ‌میان بیست دانشگاه کوچک برتر دنیا قرار گرفته است، گفت: دانشگاه کوچ ترکیه که موفق به کسب رتبه ۸ شد، تنها در ۶ رشته دانشجو می‌پذیرد.

دکتر جعفر مهراد در گفت‌وگو با خبرنگار علمی ایسنا، با اشاره به آخرین گزارش‌های نظام رتبه‌بندی تایمز در خصوص بهترین دانشگاه‌های کوچک دنیا افزود: در این رتبه‌بندی تعداد بیست دانشگاه کوچک معرفی شدند. تعداد دانشجویان این دانشگاه‌ها بین دو تا چهار هزار نفر است.

وی اظهار کرد: انستیتو فناوری کالیفرنیا (کالتک) با تعداد دو هزار و ۲۴۳ دانشجو رتبه نخست بهترین دانشگاه‌های کوچک جهان را به خود اختصاص داده است.

مهراد ادامه داد: این دانشگاه در رتبه‌بندی سال ۲۰۱۶ – ۲۰۱۵ با کسب رتبه اول در سطر جدول رتبه بندی قرار گرفت. تنها رشته‌ای که در کالتک وجود ندارد، رشته پزشکی است و به علت تعداد کم دانشجو و استاد، در کالتک همکاری‌های میان رشته‌ای بسیار معمول و متداول است. از این جهت این دانشگاه قادر است با دانشگاه‌های بزرگ و معتبر جهان مانند هاروارد رقابت کند.

به گفته وی، کالتک ۱۲۳ سال پیش تاسیس شده و ۵۷ نفر از این دانشگاه برنده مدال ملی علوم آمریکا و ۳۲ نفر برنده جایزه نوبل شده‌اند.

رییس بخش علم‌شناسی و علم اطلاعات دانشگاه شیراز اضافه کرد: این دانشگاه تنها ۳۰۰ عضو هیات علمی و ۶۰۰ دانشمند پژوهشگر دارد و در میان اعضای هیات علمی این دانشگاه مخترع مقیاس ریشتر که شدت زمین لرزه را اندازه‌گیری می‌کند، به نام چارلز ریشتر دیده می‌شود.

مهراد رتبه‌های دوم و سوم بهترین دانشگاه‌های کوچک جهان را از آن دانشگاه‌های اکول نرمال سوپریور و اکول پلی تکنیک فرانسه دانست و اضافه کرد: تعداد دانشجویان این دانشگاه‌ها به ترتیب دو هزار و ۴۰۰ و دو هزار و ۴۲۹ دانشجو است.

وی افزود: رتبه‌های بین‌المللی این دو دانشگاه در سال ۲۰۱۶-۲۰۱۵ به ترتیب ۵۴ و ۱۰۱ است.

این چهره ماندگار علمی خاطرنشان کرد: دانشگاه علوم و فناوری پوهانگ در کره جنوبی با سه هزار و ۵۵ دانشجو رتبه چهارم بهترین دانشگاه‌های کوچک جهان را کسب کرد. در حالی که رتبه جهان این دانشگاه ۱۱۶ است.

وی با اشاره به جزییات این دانشگاه یادآور شد: این دانشگاه انستیتو فناوری کالیفرنیا را مدل خود قرار داده است. نسبت دانشجو به استاد بسیار کم و دانشجوی تحصیلات تکمیلی به دانشجویان کارشناسی بسیار زیاد است.

مهراد یادآور شد: زندگی اجتماعی، ارتباط با اعضای هیات علمی و فرصت‌های حرفه‌ای از مزیت‌های کوچک بودن دانشگاه علم و فناوری پوهانگ است.

وی رتبه پنجم بهترین دانشگاه‌های کوچک جهان را از آن اکول نرمال سوپریور لیون فرانسه دانست و ادامه داد: این دانشگاه سه هزار و ۵۵ دانشجو دارد و رتبه بین‌المللی آن در رتبه‌بندی ۲۰۱۶-۲۰۱۵ که توسط تایمز انجام شد، ۱۱۶ است.

مهراد رتبه‌های ششم تا دهم این رتبه‌بندی را به ترتیب از آن دانشگاه‌های علوم، کشاورزی سوئد با سه هزار و ۸۷۹ دانشجو، دانشگاه‌ بهداشت و علوم اورگون آمریکا با دو هزار و ۸۳۸ دانشجو، دانشگاه کوچ در ترکیه با چهار هزار و ۴۸۸ دانشجو، دانشگاه فیر بانک آلاسکا با سه هزار و ۸۳۷ دانشجو در دانشگاه سابانجی ترکیه با دو هزار و ۷۳۹ دانشجو دانست.

وی ادامه داد: دانشگاه کوچ ترکیه که رتبه هشتم بهترین دانشگاه‌های کوچک جهان را در اختیار دارد، تنها در ۶ رشته دانشجو می‌پذیرد.

مهراد خاطرنشان کرد:‌ این دانشگاه در ۲۳ سال قبل در استانبول تاسیس شد و در کوتاه مدت به پیشرفت‌های مهمی نایل شد. به گونه‌ای که در رتبه‌بندی تایمز در میان ۳۰۰ دانشگاه ممتاز جهان قرار گرفت.

وی افزود: دانشگاه سابانجی نیز با کسب رتبه دهم، یک دانشگاه خصوصی و تازه تاسیس است که دو هزار و ۷۳۹ دانشجو دارد و نسبت دانشجو به استاد، ۱۶ دانشجو به ازای هر عضو هیات علمی است.

به گفته وی، اولین دانشجویان این دانشگاه در سال ۱۹۹۹ پذیرش شده‌اند.

رییس بخش علم‌شناسی و علم اطلاعات دانشگاه شیراز تعداد دانشکده‌های این دانشگاه را سه دانشکده ذکر کرد و گفت:‌ این دانشگاه‌ دارای دانشکده‌های علوم طبیعی و علوم اجتماعی و مدیریت است و تعداد اعضای هیات علمی آن ۳۶۸ نفر گزارش شده است.

مهراد خاطرنشان کرد: دانشگاه‌های نوشاتل در سوییس، پزشکی و دندانپزشکی توکیو در ژاپن، ملی یانگ‌مینگ در تایوان، انستیتو فناوری هند در گجرات و دانشگاه تولسا در آمریکا در رتبه‌های یازدهم تا پانزدهم قرار گرفته‌اند که به ترتیب دارای چهار هزار و ۳۵۸، دو هزار و ۸۷۲ ، چهار هزار و ۴۹۶ و چهار هزار و ۷۱۰ و چهار هزار ۵۹۷ دانشجو هستند.

وی اضافه کرد: در دانشگاه پزشکی و دندانپزشکی توکیو که رتبه یازدهم بهترین دانشگاه‌های کوچک جهان کسب کرده است، نسبت استاد به دانشجو ۱۶ به یک است.

وی اظهار کرد: رتبه‌های پانزدهم تا بیستم این رتبه‌بندی نیز به ترتیب در اختیار دانشگاه‌های یوکوهاما سیتی در ژاپن، انستیتو فناوری فلوریدا در آمریکا، دانشگاه ساویتریبای پونه در هندوستان، دانشگاه ملی علوم و فناوری روسیه و علوم و فناوری دریایی ژاپن است.

این چهره ماندگار خاطرنشان کرد: دانشگاه علوم و فناوری روسیه که رتبه ۱۹ بهترین دانشگاه‌های کوچک جهان را در اختیار دارد، در رشته‌های علوم مواد، نانو و زیست فناوری، فلزات، معدن، مهندسی، زبان‌شناسی و فناوری‌های اطلاعاتی دانشجو می‌پذیرد.

مهراد همچنین یادآور شد: دانشگاه علوم و فناوری دریایی در ژاپن با کسب رتبه بیستم در رشته‌های هنر و علوم انسانی و پزشکی دانشجو نمی‌پذیرد.

به گفته وی در این دانشگاه، تعداد دو هزار و ۵۹۷ دانشجو در رشته‌های علوم طبیعی، علوم زیستی، و علوم اجتماعی تحصیل می‌کنند.

انتهای پیام

Source Article from http://isna.ir/fa/news/94110704508/بیست-دانشگاه-کوچک-برتر-دنیا-معرفی-شدند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code