تسهیلات نظام وظیفه تخصصی برای دانش‌آموختگان برتر فناور در مقطع کارشناسی

۰۷ بهمن
0

بنیاد ملی نخبگان به منظور پشتیبانی از فعالیت‌های تخصصی دانش‌آموختگان برتر دوره کارشناسی که به فعالیت‌های فناورانه در شرکت‌های دانش‌بنیان اشتغال دارند، تسهیلات نظام وظیفه تخصصی را در نظر گرفته است.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، شرایط اعطای تسهیلات نظام وظیفه تخصصی به دانش‌آموختگان دوره کارشناسی فعال در شرکت‌های دانش بنیان (دانش‌آموختگان برتر فناور) با شرایط خاصی صورت می‌گیرد.

براساس شرایط تعیین شده از سوی بنیاد ملی نخبگان، متقاضی باید دانش‌آموخته دوره کارشناسی یکی از دانشگاه‌های برتر کشور شامل دانشگاه‌های اصفهان، آزاد اسلامی (واحد علوم و تحقیقات تهران)، تبریز، تهران، شهید بهشتی، شیراز، صنعتی اصفهان، صنعتی امیرکبیر، صنعتی خواجه نصیر، صنعتی شریف، علامه طباطبایی، علم و صنعت ایران، فردوسی مشهد، هنر تهران، علوم پزشکی ایران، علوم پزشکی اصفهان، علوم پزشکی تهران، علوم پزشکی شهید بهشتی، علوم پزشکی شیراز و علوم پزشکی مشهد باشد. همچنین از زمان دانش‌آموختگی متقاضی بیش از سه سال نگذشته باشد.

متقاضیان برای نام‌نویسی در سامانه باید این شرایط داشته باشند؛ «دانش‌آموخته باید در یکی از شرکت‌های دانش بنیانِ مورد تائید معاونت علمی و فناوری به مدت دست کم شش ماه (بر اساس فهرست بیمه شرکت) به طور تمام وقت به فعالیت مشغول بوده باشد. فهرست شرکت‌های مورد تائید در صفحه اول سامانه www.daneshbonyan.ir قرار دارد»، «دانش‌آموخته باید عضو مؤسسان شرکت دانش‌بنیان (عضو اولین دوره هیات مدیره شرکت) یا مدیرعامل فعلی آن باشد و همچنان در شرکت فعالیت تمام وقت داشته باشد» و «میانگین کل دوره کارشناسی متقاضیان باید بیش از ۱۴ باشد».

متقاضی باید حائز بیشترین امتیاز از فعالیت‌های نخبگانی شامل فعالیت‌های فناورانه، پژوهشی و آموزشی بر اساس معیارهای بنیاد در میان متقاضیان باشد.

«موفقیت‌های علمی در دانشگاه (آموزشی، پژوهشی، فناورانه و …)»، «کسب جایزه‌های تحصیلی بنیاد»، «برگزیده شدن در جشنواره‌های علمی، پژوهشی،‌ فناورانه مورد تائید بنیاد»، «برگزیده شدن در جشنواره‌های معتبر ادبی و هنری یا فعالیت‌های‌قرآنی مورد تائید بنیاد» و «اشتغال در شرکت‌های دانش‌بنیان (عضو هیات مدیره، مدیرعامل و فعالیت تمام وقت در شرکت دانش‌بنیان)» از مهم‌ترین مصادیق فعالیت‌های نخبگانی محسوب می‌شوند.

شرکت دانش‌بنیان باید دارای اظهارنامه مالیاتی باشد و کالاها و خدمات دانش‌بنیان خود را بر اساس اطلاعات اظهارنامه مالیاتی به فروش رسانده باشد. همچنین هر یک از شرکت‌های دانش‌بنیان می‌تواند یک نفر و به ازای هر پنج میلیارد ریال فروش سالانه (بر اساس اظهارنامه مالیاتی) یا به ازای هر ده نفر نیروی کارشناسی شاغل تمام وقت در شرکت (بر اساس فهرست بیمه)، یک نفر دیگر را معرفی کند. سهمیه مذکور تا سقف ده نفر برای هر شرکت در سال، برای مدت یک سال تعیین می‌شود و صرفاً برای همان سال قابل استفاده است.

لازم است متقاضیان، معرفی‌نامه شرکت متبوع خود را براساس الگوی مذکور در سامانه ثریا (soraya.bmn.ir) تهیه و بارگذاری کنند.

هیچ نیازی به مراجعه حضوری فرد یا ارائه تقاضای مکتوب به بنیاد ملی نخبگان/ معاونت علمی و فناوری نیست و فرد متقاضی باید اطلاعات خود و شرکت متبوع خود را در سامانه soraya.bmn.ir ثبت و به‌ صورت الکترونیکی مراحل آن را پیگیری کند. پیام‌های لازم درباره وضعیت تقاضا (نقص مدارک و تائید و یا عدم تائید) در همین سامانه قابل مشاهده است.

باتوجه به اینکه امتیازهای دانش‌آموختگان به کمک نرم افزار تخصصی محاسبه می‌شود، لازم است «همه اطلاعات به طور کامل در سامانه (soraya.bmn.ir) بارگذاری شود. بدیهی است تا تکمیل نهایی اطلاعات، فرایند بررسی آغاز نمی‌شود»، «زمان بررسی پرونده (از زمان تکمیل نهایی پرونده) در سامانه ۴۵ روز است و صرفاً پس از پایان این زمان، امکان پاسخگویی وجود خواهد داشت»؛ چنانچه در هر مرحله از بررسی مشخص شود متقاضی اطلاعاتی خلاف واقع را بارگذاری کرده است، متقاضی نه‌ فقط از این درخواست؛ بلکه از تمامی تسهیلات بنیاد محروم می‌شود و عدم صداقت وی به دستگاه‌های ذی‌ربط اعلام و به لحاظ حقوقی موضوع پیگیری می‌شود.

چنانچه با درخواست متقاضی موافقت نشود، متقاضی مجاز است با ارتقای فعالیت‌های نخبگانی خود صرفاً یک بار دیگر درخواست خود را در سامانه بارگذاری کند.

بر اساس اعلام بنیاد ملی نخبگان، تمامی ارتباطات بنیاد با مخاطبان برای استفاده از تسهیلات نظام وظیفه، صرفاً از طریق شبکه و به شکل غیرحضوری است. از این رو چنانچه متقاضیان پرسش/ درخواستی درباره این موضوع داشته باشند، باید با مراجعه به بخش «پاسخگویی به درخواست‌های شما» در وبگاه بنیاد به نشانی:http://ask.bmn.ir، درخواست خود را ارسال کنند تا مورد بررسی قرار گیرد.

انتهای پیام

Source Article from http://isna.ir/fa/news/94110704737/تسهیلات-نظام-وظیفه-تخصصی-برای-دانش-آموختگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code