مذاکرات ایران و چین برای همکاری‌های مشترک در حوزه فضایی

۰۷ بهمن
0

رییس سازمان فضایی کشور چین به همراه تیمی از متخصصین فضایی این کشور ضمن دیدار و مذاکره با رییس سازمان فضایی ایران از مرکز فضایی البرز و پژوهشگاه فضایی ایران بازدید کرد.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، دکتر شو داژه، معاون وزیر صنایع و فناوری اطلاعات و رییس سازمان ملی فضایی چین که رییس جمهور این کشور را در سفر به ایران همراهی می‌کرد، در جلسه‌ای مشترک با معاون وزیر و رییس سازمان فضایی ایران، معاونین و مدیران این سازمان در خصوص مباحث مورد علاقه و زمینه‌های مشترک برای همکاری در حوزه فناوری فضایی گفت‌وگو و تبادل نظر کرد. در این ملاقات، طرفین پس از ابراز خرسندی از دیدار رؤسای جمهور دو کشور در روزهای اخیر و امضای چندین سند تفاهم، آن را نقطه عطفی در روابط میان دو کشور دانسته و علاقه‌مندی خود را برای همکاری صلح آمیز در حوزه فناوری فضایی ابراز کردند.

دکتر بهرامی، رییس سازمان فضایی ایران در این باره گفت: در این نشست زمینه‌های همکاری مشترک دو کشور از جمله نحوه همکاری با آژانس فضایی چین در قالب پروژه‌های اپسکو، پرتاب ماهواره‌های ایرانی توسط پرتاب‌گرهای چینی، تامین ماهواره‌های سنجشی، دریافت تصاویر ماهواره‌های سنجش از دور چین و امکان طراحی و ساخت ماهواره مخابراتی مدار ژئو برای ایران مورد بررسی قرار گرفت و طرفین برای همکاری‌های بیشتر در حوزه فناوری فضایی اعلام آمادگی کردند.

همچنین در این ملاقات رییس آژانس فضایی چین برنامه‌ها و چشم‌انداز کاری این آژانس در ده سال آینده را تشریح و به برنامه اکتشاف ماه، مریخ و ایستگاه فضایی این کشور اشاره کرد.

وی با اشاره به برنامه راه ابریشم کشور چین، از تمام کشورهای منطقه تحت پوشش برای مشارکت در این برنامه دعوت و بر همنوایی کشورهای عضو اپسکو (سازمان همکاری‌های فضایی آسیا و اقیانوسیه) در قالب پیشبرد این برنامه تاکید کرد.

هیات چینی طی برنامه‌ریزی‌های به عمل آمده با امکانات زیرساختی، تجهیزات آزمایشگاهی، ظرفیت‌ها و توانمندی‌های فضایی سازمان فضایی ایران و پژوهشگاه فضایی آشنا شدند. بازدید از مرکز فضایی البرز از دیگر برنامه‌های این هیأت در سفر به ایران بود. در این بازدید گوپینگ لی، مدیر کل اداره مهندسی سیستم سازمان ملی فضایی چین و هیأت کارشناسی همراه، ضمن بازدید از بخش‌های مختلف مرکز با فعالیت‌ها و توانمندی‌های موجود در مرکز فضایی البرز آشنا شدند.

انتهای پیام

Source Article from http://isna.ir/fa/news/94110704708/مذاکرات-ایران-و-چین-برای-همکاری-های-مشترک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code