حمایت از شرکت‌های دانش بنیان از طریق صندوق سرمایه گذاری خطر پذیر

۰۸ بهمن
0

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت از تاسیس صندوق سرمایه گذاری خطر پذیر (VC) برای حمایت از شرکت های دانش بنیان خبر داد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه آذربایجان شرقی، دکتر ملک زاده در نشست یک روزه افتتاح اتاق تمیز مرکز رشد فناوری و فرآورده های دارویی دانشگاه علوم پزشکی تبریز با اشاره مختصری به آمار مربوط به افزایش سطح علمی در کشور گفت: در چهل سال گذشته میزان باسوادی با نرخ قابل توجهی در کشور افزایش یافته است و با پیشرفت هایی که در زیرساخت های بهداشت و درمان کشور انجام شد میزان نرخ مرگ و میر کودکان و زنان کاهش چشمگیری کرده و نابرابری‌های این نرخ در میان استان ها نیز کاهش داشته است.

وی افزود: حدود ۸۰ درصد از علل مرگ و میر انسانی را بیماری‌های غیر واگیر تشکیل می‌دهد که امید داریم با تلاش بیشتر این نرخ را در سال‌های آتی کاهش دهیم.

وی با اشاره به عوامل خطرزا در ایجاد بیماری‌های غیر واگیر در جامعه امروز تاکید کرد: رژیم غذایی نامطلوب، پرفشاری خون، چاقی، تحرک ناکافی، سیگار، دیابت، آلودگی هوا، چربی بالا و مخاطرات شغلی از جمله عوامل مهم خطر آفرین در ابتلا به بیماری های غیر واگیر است

ملک زاده با بیان اینکه باید برای درمان جمعیت مسن کشور خود را آماده کنیم، اظهار کرد: با عوامل ذکر شده باید خود را برای رویارویی با چالش‌های عمده ای در آینده آماده کنیم و راه و روش‌های مناسبی را با استفاده از مطالعه و پژوهش برای درمان بیماری ها بیابیم.

معاون فناوری وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه پژوهش و فناوری در دانشگاه‌ها باید مبنای عمل قرار گیرد، گفت: در بخش پژوهش، رشد خوبی را شاهد بوده ایم به طوری که ۳۲ درصد از تولیدات علمی کشور سهم دانشگاه های علوم پزشکی بوده است، این درحالی است که تنها ۱۲ درصد از بودجه پژوهشی به بخش بهداشت و درمان اختصاص یافته است.

وی با بیان اینکه سهم تحقیق و پژوهش در تولید ناخالص ملی خیلی ناچیز است، افزود: در کشورهای پیشرفته دو درصد از تولید ناخالص ملی به تولید علم اختصاص یافته است از این رو باید سرمایه گذاری ملی را در این زمینه افزایش دهیم تا بتوانیم در دنیا به رقابت با کشورهای پیشرفته بپردازیم

ملک زاده ادامه داد: برای اولین در سال جاری دولت تدبیر و امید اختصاص یک درصد از تولید ناخالص ملی به تولید علم را تصویب کرده است که اگر تحقق یابد جهش بزرگ علمی را شاهد خواهیم بود.

معاون فناوری وزیر بهداشت تاکید کرد: حفظ نیروی انسانی متخصص، ایجاد محیط امن و با ثبات اقتصادی، سپردن امور اجرایی به نیروهای جوان متخصص و تامین بودجه و حمایت های مالی از پژوهش و توسعه علمی از جمله راهکارهای تقویت توسعه علمی و فناوری کشور می باشد.

وی با بیان اینکه بزرگترین دانشگاه های دنیا به بخش خصوصی تعلق دارند، اظهار کرد: دانشگاه‌های کشور باید به سمت تولید ثروت و درامدزایی حرکت کنند.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت در ادامه از ایجاد صندوق سرمایه گذاری خطر پذیر برای همکاری با شرکت های دانش بنیان خبر داد و گفت: با تاسیس این صندوق تلاش می کنیم تا با شرکت های دانش بنیان در جهت تولید محصولات فناورانه همکاری نماییم.

ملک زاده گفت: اتاق‌های تمیز یکی از امکانات کلیدی در تولید محصولات دارویی است که امید است دانشگاه علوم پزشکی تبریز مثل همیشه در این زمینه پیش قدم باشد و با افتتاح این کلین روم گام های موثری در جهت ارتقای علمی کشور بردارد.

انتهای پیام

Source Article from http://isna.ir/fa/news/94110805091/حمایت-از-شرکت-های-دانش-بنیان-از-طریق-صندوق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code