تاثیر موسیقی «چاووش» بر انقلاب اسلامی ایران بررسی شد

۱۰ بهمن
0

دانشجوی دانشگاه تهران با بررسی مهم‌ترین رخداد موسیقایی معاصر ایران (چاووش) تاثیر آن را بر انقلاب ۵۷ ثابت کرد.

به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا، مهدی حقیقی، دانشجوی کارشناسی ارشد موسیقی پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران در طرحی به سرپرستی دکتر هومان اسعدی و دکتر رضا پرویززاده، مهم‌ترین رخداد موسیقایی معاصر ایران (چاووش) را بررسی کرد.

کانون فرهنگی هنری «چاووش» مهم‌ترین رخداد موسیقایی معاصر ایران است که همزمان با انقلاب اسلامی ایران (و حتی اندکی پیش‌تر) فعالیت آن آغاز شد و همان‌طور که در انقلاب مشروطه، ادبیات همپا و همدل مردم بود، در انقلاب ۵۷، این نقش بر عهده موسیقی و به‌ویژه «چاووش» گذاشته شد.

در این پژوهش، کانون فرهنگی هنری «چاووش» از دو منظر تجزیه و تحلیل شده است؛ نخست از این باب که چاووش تشکلی موسیقایی، آزاد و مستقل از دولت بود که در مقطعی خاص از تاریخ معاصر ایران، توسط جمعی از موسیقی‌دانان و موسیقی‌شناسان تأسیس شد و دیگر اینکه «چاووش»، به لحاظ محتوایی و آنچه عنوان موسیقی اجتماعی‌ سیاسی به آن اطلاق می‌شود، جایگاه مهم و اثرگذاری داشته است.

موسیقی این پژوهش اولین مطالعه درباره «چاووش» به‌عنوان فصل مهم موسیقی ایران است و پیشینه علمی طرح این مساله در گروه‌ها و مراکز آموزش عالی بی‌سابقه است.

اهمیت دیگر مؤسسه «چاووش»، آن است که این تشکل، توسط جمعی از شاعران و هنرمندان برجسته تاریخ معاصر ایران، همانند هوشنگ ابتهاج، محمدرضا شجریان، محمدرضا لطفی، حسین علیزاده، پرویز مشکاتیان، شهرام ناظری، برادران کامکار و… تشکیل شده که حضور این افراد، اهمیت ارزیابی فعالیت‌های این مؤسسه را مضاعف می‌کند.

انتهای پیام

Source Article from http://isna.ir/fa/news/94111006147/تاثیر-موسیقی-چاووش-بر-انقلاب-اسلامی-ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code