نتایج ارزیابی عملکرد بین‌المللی ۴۲ دانشگاه، پژوهشگاه و پارک علم و فناوری ارائه شد

۱۱ بهمن
0

ششمین نشست هم‌اندیشی معاونان و مدیران بین‌المللی دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی، موسسات تحقیقاتی و پارکهای علم و فناوری با حضور دکتر حسین سالار آملی، قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل و رییس مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی، دکتر عراقچی معاون وزیر امور خارجه، معاونان وزیر علوم و برخی از رؤسای دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی در مرکز همایش‌های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، دکتر سالارآملی در این نشست با بیان اینکه همچنان درگیر چالش‌های اساسی در همکاری‌های علمی بین‌المللی هستیم، پایه‌های دیپلماسی علمی و فناوری را توسعه کرسی‌های زبان فارسی، ایران‌شناسی و اسلام شناسی بر شمرد و گفت: بهره گیری از توانمندی ایرانیان نخبه خارج از کشور و دانشگاه‌ها و مراکز علمی فناوری بین‌المللی (همکاری‌های مراکز دانشگاهی، پژوهشی و فناوری – تبادل استاد و دانشجو، پژوهش‌های مشترک و دوره‌های مشترک) از جمله فعالیت‌های مورد نظر ما در عرصه همکاری‌های بین‌المللی است.

وی حضور ۷ وزیر علوم و فناوری کشورهای مختلف در کشور، ۹۳ رییس دانشگاه‌های معتبر خارجی در ایران برای توسعه همکاری‌ها، وجود ۲۹ کشور که کرسی زبان فارسی در آن از سوی این وزارت علوم دایر شده است، ۵۰ کرسی‌ زبان فارسی در دانشگاه‌های مختلف دنیا و ۹۵ پروژه مشترک تعریف شده مابین دانشگاه‌های داخل و خارج از کشور را از شاخص‌های کلان دیپلماسی علمی و فناوری در ۹ ماهه نخست سال ۹۴ دانست.

قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل درخصوص ارزیابی فعالیت‌های بین‌الملل دانشگاه‌ها و مراکز فناوری و پژوهشگاه‌ها در سال تحصیلی ۱۳۹۴-۱۳۹۳خاطرنشان کرد: در این ارزیابی که با همکاری مرکز مطالعات علمی و همکاری‌های بین‌المللی انجام گرفت، ۳۲ دانشگاه بزرگ، ۱۰ پژوهشگاه بزرگ و پارک‌های علم و فناوری بررسی شدند.

وی افزود: برای دانشگاه‌ها ۱۶ شاخص از جمله تعداد دانشجویان خارجی، پروژه‌های مشترک، مقالات مشترک، قرار گرفتن در رتبه‌بندی دنیا، اخذ گرنت بین‌المللی و برای پژوهشگاه‌ها هشت شاخص از جمله پروژه‌های مشترک، مقالات مشترک، ارائه پسا دکتری، کسب جوایز بین‌المللی و گرنت بین‌المللی و برای پارک‌های علم و فناوری پنج شاخص از جمله میزان صادرات، تعداد شرکت‌های خارجی در پارک و تعداد افراد خارجی شاغل به کار در پارک در نظر گرفته شد.

دکتر سالار آملی درخصوص جذب دانشجویان خارجی اظهار کرد: نسبت دانشجویان خارجی به کل دانشجویان میانگین ۲۸ دانشگاه، ۰٫۷۴ درصد است و دانشگاه امام خمینی (ره) با ۱۵۷۷ دانشجو، دانشگاه فردوسی مشهد با ۱۰۲۶ دانشجو، دانشگاه تهران ۸۵۹ دانشجو و دانشگاه قم ۴۴۶ دانشجو از دانشگاه‌های با بیشترین تعداد دانشجویان خارجی محسوب می‌شوند.

وی نسبت پروژه‌های مشترک با محققان خارج از کشور به کل اعضای هیات علمی را ۱۰۳۳ درصد دانست و گفت: دانشگاه تهران با ۲۳۲ پروژه، دانشگاه زنجان با ۴۴ پروژه، دانشگاه یزد با ۳۸ پروژه و دانشگاه گیلان با ۱۸ پروژه از جمله دانشگاه‌هایی هستند که بیشترین تعداد پروژه مشترک را دارند.

رییس مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی وزارت علوم درخصوص برگزاری دوره‌های مشترک با دیگر دانشگاه‌های دنیا تصریح کرد: در سال ۹۴-۱۳۹۳ در مجموع ۸۶ دوره مشترک کوتاه مدت با اساتید دیگر دانشگاه‌های دنیا برگزار شد که دانشگاه زنجان با ۲۵ مورد، دانشگاه علامه طباطبایی با ۱۸ مورد و دانشگاه تهران با ۱۶ مورد دارای بیشترین دوره مشترک هستند.

وی افزود: در یک نگاه، پژوهشگاه‌ها ۱۰۷ پروژه مشترک با محققان خارجی، ۴۰۷ مقاله مشترک با محققان خارجی، ۵۵ پروژه مشترک با ایرانیان خارج از کشور، کسب ۲۲ جایزه بین‌المللی و دریافت ۳۲۰ هزار دلار گرنت بین‌المللی داشته‌اند.

قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل درخصوص ارزیابی پارک‌های علم و فناوری خاطرنشان کرد: صادرات کل محصولات دانش‌بنیان ۴۴ میلیون دلار بوده، شرکت‌های خارجی مستقر در پارک‌ها یک مورد (پارک استان لرستان)، پروژه‌های تولیدی مشترک با شرکت‌های خارجی چهار مورد (لرستان- خراسان و همدان دو مورد) و افراد خارجی همکار در شرکت‌های ایرانی ۴۹ فرد (۲۰ مورد خراسان، ۲۰ مورد لرستان، ۷ مورد قم) است.

دکتر سالار آملی با بیان اینکه دانشگاه‌های کشور در دو سال اخیر ۵۱ جایزه بین‌المللی خارج از کشور کسب کرده‌اند، گفت: شمار مقالات مشترک اعضای هیات علمی این مراکز آموزش عالی ایرانی با محققان خارجی معادل ۳۷۵۹ مقاله بوده و همچنین ۲۴۳ فرصت مطالعاتی خارج از کشور به اعضای هیات علمی در دوره زمانی ۹۴-۱۳۹۳ ارائه شد که به کمتر از ۴٫۱ درصد از استادان تعلق گرفته بود.

وی خاطرنشان کرد: ۱۲۳ تفاهم‌نامه که بیش از ۲۵ درصد بندهای آن اجرایی شده باشد، توسط ۳۲ دانشگاه انجام شد.

دکتر سالار آملی در خصوص رتبه جهانی کشور ایران به لحاظ تعداد دانشگاه برتر در رتبه‌بندی تایمز تصریح کرد: ایران در سال ۲۰۱۶، رتبه ۲۳، در سال ۲۰۱۵ رتبه ۲۸ و در سال ۲۰۱۴ رتبه ۳۲ را کسب کرده است. دانشگاه‌های آمریکا و انگلستان همچون سال‌های گذشته بهترین جایگاه‌های جدول رتبه‌بندی را به خود اختصاص داده‌اند.

انتهای پیام

Source Article from http://isna.ir/fa/news/94111107137/نتایج-ارزیابی-عملکرد-بین-المللی-۴۲-دانشگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code