پروژه قفل ژن برای اولین بار در ایران اجرا شد

۱۲ بهمن
0

محققان دانشگاه مازندران برای نخستین بار در کشور موفق به اجرای پروژه قفل ژن شدند که با استفاده از نتایج آن می‌توان نواحی ژن آسیب‌رسان در بیماری‌ها را مشخص کرد.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، دکتر اباصلت حسین‌زاده کلاگر، عضو هیات علمی دانشگاه مازندران در این مورد گفت: این پروژه برای اولین بار در ایران، توسط سعیده قضایی، دانشجوی دکتری زیست‌شناسی سلولی و مولکولی دانشگاه مازندران صورت گرفته است.

عضو هیات علمی دانشگاه مازندران در خصوص هدف پروژه قفل ژن گفت: امروزه یکی از راه‌های مبارزه با بیماری‌ها هدف‌گیری DNA ژن آسیب‌رسان، توسط دارو است. هدف این پروژه معرفی نواحی از ژن آسیب‌رسان به عنوان کدها (همان دندانه‌های موثره قفل) است که می‌تواند در حضور دارو به فرم ساختار چهاررشته‌ای پایدار در بخش راه‌انداز ژن در آید.

حسین‌زاده تصریح کرد: برای این منظور دارو هدفمند می‌شود و مستقیما DNA ژن دخیل در ایجاد بی‌نظمی در تکثیر سلول سرطانی را هدف قرار می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: در این پروژه کدهای نوکلئوتیدی سه ناحیه از بخش راه‌انداز ژن به عنوان نقاط هدف دارو به عنوان قفل معرفی شدند که در غلظت مشخص دارو در داخل سلول، این سه منطقه چهار رشته‌ای می‌شود و بخش راه‌انداز ژن از کار می‌افتد. در نتیجه ژن رونوشت‌برداری نمی‌شود و پروتئین WT1 تولید نمی‌شود.

بر اساس این گزارش، نتایج این تحقیقات که حاصل تلاش‌های سعیده قضایی، دانشجوی دکتری زیست شناسی سلولی و مولکولی، دکتر اباصلت حسین‌زاده کلاگر، عضو هیأت علمی دانشگاه مازندران (نویسنده مسؤول و استاد راهنما)، دکتر حسین آیت‌اللهی، استاد مشاور و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و دکتر جهانبخش رئوف، استاد مشاور و عضو هیات علمی دانشگاه مازندران است، در مجله‌ Tumor Biology متعلق به انجمن بین‌المللی ژن‌های سرطان‌زا و شناساگرهای زیستی اروپا منتشر شده است.

انتهای پیام


Source Article from http://isna.ir/fa/news/94111207855/پروژه-قفل-ژن-برای-اولین-بار-در-ایران-اجرا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code