اطلاعات مراکز پذیره‌نویسی و بانک‌های خون بندناف ثبت شود

۱۴ بهمن
0

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: طبق آیین‌نامه شورای ملی توسعه و نظارت بر مراکز پذیره‌نویسی اهداکنندگان سلول‌های بنیادی خونساز و بانک‌های خون بندناف، اطلاعات مراکز پذیره‌نویسی و بانک‌های خون بند ناف به صورت متمرکز و در دبیرخانه این شورا باید ثبت شود.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، امیرعلی حمیدیه در دومین جلسه کمیته‌های مختلف شورای ملی توسعه و نظارت بر مراکز پذیره‌نویسی اهداکنندگان سلول‌های بنیادی خونساز و بانک‌های خون بندناف معاونت علمی اظهار کرد: اطلاعات این مراکز به صورت متمرکز و در دبیرخانه این شورا باید ثبت شود و بهتر است تا پایگاه‌های جذب افراد اهداکننده در محل‌هایی که مراکز پیوند وجود دارد، دایر شود.

وی خاطرنشان کرد: هدف از تشکیل این جلسات تدوین و تنظیم استانداردهای لازم برای مراکز پذیره نویسی، بانک‌های خون بند ناف، تعاملات داخلی، خارجی و برنامه‌ریزی‌های امور بین‌الملل، ایجاد کمپین‌ها و سایر فعالیت‌ها با همکاری مشترک، تحت یک قانون واحد و طبق آیین نامه شورا است.

وی همچنین اظهار کرد: مراکزی از خدمات شورا و حمایت وزارت بهداشت بهره مند خواهند شد که در جلسات شورا شرکت فعال داشته باشند.

حمیدیه گفت: بهتر است پایگاه‌های جذب افراد اهداکننده در محل‌هایی که مراکز پیوند موجود است، دایر شود.

وی همچنین افزود: طبق آیین‌نامه شورا باید اطلاعات مراکز پذیره‌نویسی و بانک‌های خون بند ناف به صورت متمرکز و در دبیرخانه شورا ثبت شود.

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی به اهمیت پراکندگی جغرافیایی مراکز پذیره‌نویسی و استفاده از اقلیت‌های مختلف کشور اشاره کرد و گفت: به این ترتیب می‌توان از اطلاعات HLA افراد با قومیت‌های مختلف برای بیمارانی که موفق به دستیابی اهداکننده مناسب نشده‌اند، بهره برد.

وی با اشاره به وظیفه شورا مبنی بر ساماندهی، توسعه، ارتقای کیفیت، استانداردسازی، هماهنگی و نظارت واقعی گفت: اعضای کمیته‌های تخصصی تا ماه آینده باید جلساتی داشته باشند که با نظر اعضای حاضر در نشست، جلسه بعدی کمیته‌ها به ماه آینده موکول شد.

در ادامه مهین نیکوگفتار، مدیر تجاری‌سازی و بازار این ستاد از آماده شدن ساختمان دبیرخانه این شورا در خیابان ایتالیا و تشکیل جلسات بعدی کمیته‌های تخصصی در این مرکز خبر داد.

وی به عنوان نماینده کمیته بانک‌های خون بند ناف توضیحاتی درمورد وضعیت موجود بانک‌ها در دنیا و ایران ارائه کرد و افزود: در بانک بند ناف سازمان انتقال خون ۲۵۰۰ نمونه موجود است و چهار مرکز جمع‌آوری نمونه دارد، برای ۹ مورد از آن‌ها در بیمارستان شریعتی پیوند صورت گرفته؛ ولی باید برنامه‌ای تدوین شود تا مراکز پیوند طبق آیین‌نامه مشخص گزارش پیوندهای خود را ارائه دهند.

مریم نوری‌زاده، عضو مرکز تحقیقات ایمونولوژی، آسم و آلرژی دانشگاه تهران نیز در این نشست گفت: بانک HLA این مرکز موفق به جمع‌آوری ۴۰۰ نمونه آماده تعیین نوع HLA با همکاری گروه‌های دانشجویی شده است.

به گفته وی، کمبود بودجه جهت تعیین HLA و نیز فقدان نرم‌افزار برای ثبت اطلاعات HLA افراد یکی از بزرگترین مشکلات این حوزه است.

در ادامه مرتضی ضرابی، عضو پژوهشگاه رویان به بحث درباره تجمیع امکانات پراکنده دانشگاه‌ها به خصوص سازمان انتقال خون پرداخت و گفت: به دلیل وجود ساختار مناسب در سازمان انتقال خون باید جایگاهی مخصوص به عنوان مرکز پذیره نویسی در تهران و شهرستان‌ها در نظر گرفته شود.

وی اعلام کرد: در مرکز رویان ۲۵۰۰ نمونه HLA موجود است و ۱۸۰۰ نمونه در BMDW به ثبت رسیده است.

ضرابی همچنین بر لزوم استانداردسازی و توجه به فرم‌های رضایت تاکید کرد.

انتهای پیام

Source Article from http://isna.ir/fa/news/94111409612/اطلاعات-مراکز-پذیره-نویسی-و-بانک-های-خون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code