تأثیر خواندن و نوشتن و مشغول‌سازی ذهن در به تأخیر انداختن آلزایمر

۱۵ بهمن
0

تحقیقات پژوهشگران دانشگاه پیتسبورگ نشان داده است اگر بتوان بروز علائم آلزایمر را در سالمندان پنج سال به تعویق انداخت، آن زمان می‌توان ادعا کرد نیمی از تعداد مبتلایان به آلزایمر کاهش خواهد یافت.

به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا منطقه اصفهان محققان می‌گویند که می‌توان با سبک زندگی خاص عملکرد مغز را برای مدت طولانی در بالاترین سطح ظرفیت آن نگه داشت.

تحقیقات بسیاری نشان داده که ورزش‌های هوازی برای سلامت مغز مهم هستند؛ در واقع انجام روزانه ۳۰ دقیقه ورزش باعث رشد هیپوکامپوس مغز شده، درحالی‌که ورزش نکردن موجب کوچک‌تر شدن این بخش از مغز می‌شود.

همچنین بر اساس پژوهشهای انجام شده، رژیم‌های مدیترانه‌ای نه تنها برای سلامت قلب مفید هستند، بلکه در سلامت مغز هم تأثیر مثبت دارند.

نتایج پژوهش‌ها نشان می‌دهد افرادی که روزانه یک قاشق غذاخوری روغن زیتون مصرف می‌کنند، عملکرد بهتر و در رابطه با آزمون‌های سرعت پردازش فکری از خود نشان می‌دهند.

همچنین مصرف ماهی نیز که به غذای مغز معروف است، در حفظ عملکرد مغز بسیار موثر بوده و از جمله مواد مفید ماهی، دوکوساهگزانویک اسید چرب اشباع نشده امگا۳ ‪است که به نظر می‌رسد بر تاخیر در خطر زوال عقل تأثیر می‌گذارد و در عملکرد مناسب سیستم عصبی مرکزی حائز موثر است. با خوردن دو بار در هفته ماهی می‌توان بروز علائم بالینی آلزایمر را به تعویق انداخت.

به گفته پژوهشگران تحقیق شش ساله بر روی ۲۹۴ سالمند که در مجله ” Neurology” منتشر شده نشان می‌دهد، توانایی‌های شناختی سالمندانی که عادت به خواندن و نوشتن داشتند به طور چشمگیری بیشتر از سایرین بود. کالبدشکافی‌ها پس از مرگ نشان از اثر این امر بر پاتولوژی مغز نداشت، بلکه تنها بر عملکرد مغز تأثیر گذاشته بود.

یافته‌های متعدد پژوهشی با بررسی بر روی ۷ هزار و ۵۱۳ مرد طی یک دهه نشان می‌دهد، افرادی که بیش از دو فنجان و نیم در روز الکل مصرف می‌کنند، طی مدت شش سال میزان از دست دادن حافظه خود را سرعت می‌بخشند.

تحقیقات همچنین نشان می‌دهد دیابت نیز می‌تواند زوال شناختی را تسریع بخشد. در واقع افرادی که در دهه پنجاه حیات، به دیابت مبتلا هستند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به زوال شناختی قرار دارند.

از سویی دیگر محققان می‌گویند افرادی که در سنین پیری هنوز ذهن تیز و هوشیاری بسیار دقیقی از خود نشان می‌دهند، حتی اگر سیگار بکشند، و چربی‌های زیانبار مصرف کنند و یا بالعکس، رژیم مدیترانه‌ای را دنبال کرده و ورزش روزانه هم داشته باشند؛ ممکن است در یک چیز مشترک بوده باشند و آن داشتن دلمشغولی و فعالیت در امور مختلف و به دنبال آن به کارگیری ذهنشان در امور مختلف است که این موضوع در به تاخیر انداختن آلزایمر بسیار موثر است.

انتهای پیام

Source Article from http://isna.ir/fa/news/94111509905/تأثیر-خواندن-و-نوشتن-و-مشغول-سازی-ذهن-در

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code