طرح‌های توسعه فناوری استان‌ها به صورت ملی اجرا می‌شود

۱۶ بهمن
0

طرح‌های توسعه فناوری استان‌ها به صورت ملی اجرا می‌شود

معاون توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: معاونت علمی نهاد ریاست جمهوری در نظر دارد طرح‌های کلان توسعه فناوری استان‌ها را به صورت ملی پیگیری کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه مازندران، علی وطنی در حاشیه نشست توسعه فناوری که در مازندران برگزار شد، اظهار کرد: از آنجایی که استانداری دارای ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های زیادی است و از سوی دیگر نیازهای فراوانی برای توسعه فناوری دارد سعی شد با هم افزایی ظرفیت‌هایی که در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری وجود دارد، حمایت‌ها و تسهیلاتی را برای شرکت‌های دانش بنیان و رشد و توسعه پایدار استان مازندران با نگاه بکارگیری علم و فناوری داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه معاونت علمی در نظر دارد طرح‌های کلان توسعه فناوری را به صورت ملی پیگیری کند، اظهار کرد: مازندران نخستین استانی است که در کشور توانسته طرح کلان فناوری با محوریت پرورش ماهی بدون بیماری که قرارداد آن مشخص شده را اجرا کند که ۵۰ درصد منابع آن از طریق استان و ۵۰ درصد دیگر از طریق معاونت علم و فناوری رییس جمهوری تامین می‌شود.

معاون توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تصریح کرد: در این سفر شاهدیم در این استان ظرفیت‌ها و قابلیت‌های خوبی برای امر آموزش، پژوهش و توسعه فناوری بخش هوایی و هوانوردی وجود دارد.

وی با تاکید بر اینکه با حمایت‌هایی که از بخش هوانوردی می‌شود مازندران می‌تواند بخش عمده‌ای از نیاز کشور به ویژه در شرایط فعلی که قراردادهایی را برای تقویت ناوگان هوایی کشور بسته شده است را تامین کند، افزود: بخش از این نیازها مربوط به تربیت نیروی انسانی و نگهداری و ساخت برخی از تجهیزات مورد نیاز برای تجهیزات هوایی کشور است که از طریق تشویق بخش خصوصی تامین می‌شود.

این مسؤول با بیان اینکه به ازای خرید هر هواپیما معادل سه برابر هزینه‌های خرید باید برای تعمیر و نگهداری این هواپیماها هزینه کنیم، اظهار کرد: به طور متوسط برای ورود هر هواپیما به ناوگان هواپیمایی کشور معادل ۳۰ نفر نیروی انسانی شامل ۱۰ نفر در بخش فنی و ۲۰ نفر در بخش خدماتی نیاز است که در مجموع بالغ بر ۱۲ هزار نفر نیروی انسانی برای بخش هوایی باید تامین شود.

وطنی اظهار کرد: از سوی دیگر استان مازندران جزو استان‌هایی است که به دریا متصل است و با مزیت‌هایی که بخش دریایی دارد می‌توان به ایجاد اشتغال در بخش دریایی و دریانوردی، رونق سفرهای دریایی و انتقال کالا مانند بخش شیلات و آبزیان با رعایت مسائل زیست محیطی از دریا امیدوار بود.

وی ادامه داد: استان مازندران قابلیت بسیار خوبی در زمینه گیاهان دارویی و فناوری‌های مربوط به زیست فناوری، نانو فناوری، انرژی‌های تجدیدپذیر و آی.تی و غیره دارد.

معاون توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری گفت: به نظر می رسد بسیاری از استان‌های کشور دارای ظرفیت گیاهان دارویی هستند و می‌توانند در اقتصاد دانش بنیان نقش آفرینی کنند.

وی ادامه داد: اکنون دوران استفاده از اقتصاد متکی به نفت سپری شده و در دولت یازدهم سهم اقتصاد ایران از نفت به زیر ۲۵ درصد تقلیل یافته و قطعا در افق ۱۴۰۴ باید با نگاه اقتصاد مقاومتی به اقتصاد دانش بنیان توجه کنیم.

وطنی عنوان کرد: در افق ۱۴۰۴ تولید ناخالص ملی با رقمی حدود هزار و ۲۰۰ میلیارد دلاری را در پیش رو داریم که سهم اقتصاد دانش بنیان معادل ۶۰۰ میلیارد دلار است و این به این معنا است که سهم هر استان ۲۰ میلیارد دلار است و این با اتکا به منابع انسانی و طبیعی و جلوگیری از خام فروشی و توسعه، فرآوری و فناوری میسر خواهد شد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code