کتاب «ایمنی ذاتی؛ طراحی ذاتا ایمن‌تر در فرایندهای مهندسی» منتشر شد

۱۷ بهمن
0

کتاب «ایمنی ذاتی؛ طراحی ذاتا ایمن‌تر در فرایندهای مهندسی» توسط انتشارات جهاد دانشگاهی واحد صنعتی امیرکبیر منتشر شد.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی جهاد دانشگاهی واحد صنعتی امیرکبیر، این کتاب توسط دکتر حمید سرخیل و مهندس جواد توکلی تألیف شده است.

در چکیده این کتاب آمده است: «در این کتاب شاخص ایمنی ذاتی برای طراحی مفهومی یک فرایند شیمیایی ارائه شده است. بدیهی است که طرح‌های ذاتا ایمن‌تر را باید در مراحل اولیه طراحی و به هنگام گرفتن تصمیمات عمده در مورد فرایند مورد بررسی قرار داد. روش ارائه شده امکان چنین رسیدگی را به ما می‌دهد، زیرا این شاخص بر اساس دانش موجود در مراحل اولیه طراحی فرایند تعریف شده است.

شاخص کلی به شاخص شیمیایی و شاخص ایمنی ذاتی فرایند تقسیم می‌شود. شاخص شیمیایی متشکل از زیر شاخص‌هایی برای گرمای واکنش‌ها، اشتعال‌پذیری، قابلیت انفجار، سمیت، خورندگی و فعل و انفعال شیمیایی است، در مقابل شاخص ایمنی ذاتی متشکل از زیر شاخص‌هایی برای مقدار ماده ذخیره شده، دمای فرایند، فشار و ایمنی تجهیزات و ساختار فرایند است.

زیر شاخص ایمنی تجهیزات بر اساس آمار حوادث و اطلاعات مربوط به جانمایی تجهیزات، به‌صورت جداگانه‌ای برای بخش‌های OSBL و ISBL توسعه یافته است. زیر شاخص به کار گرفته شده برای ساختار ایمنی فرایند، ایمنی را از دیدگاه مهندسی سیستم توضیح می‌دهد. به‌بیان‌دیگر با استفاده از نوعی استدلال موردی با توجه به پایگاه اطلاعاتی موجود مبتنی بر تجربه و آمار حوادث به ارزیابی ساختار فرایند، با نگاهی ایمن می‌پردازد. این مهم امکان استفاده از تجارب طراحی‌های صنعتی موجود را به‌منظور طراحی جدید که غالبا مورد غفلت قرار گرفته‌اند، فراهم می‌کند. همچنین به‌منظور روشن شدن موضوع، دو مطالعه موردی برای رسیدن به فرایندی ذاتا ایمن‌تر در بخش انتهایی این کتاب مورد بحث قرار گرفته است».

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code