گسترش همکاری‌های علمی، فناوری و تجاری ایران و قزاقستان

۱۹ بهمن
0

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری اسلامی ایران و وزیر سرمایه گذاری و توسعه قزاقستان ضمن دیدار و گفت‌وگو درباره زمینه‌های گوناگون همکاری ایران و قزاقستان بر افزایش تعامل و گسترش همکاری‌های علمی، فناوری و تجاری تاکید کردند.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، دکتر سورنا ستاری در دیدار آست ایسکشف، وزیر سرمایه گذاری و توسعه قزاقستان، با اشاره به ظرفیت بزرگ بازار تجاری ایران برای شرکت‌های قزاقستان، از همکاری و تعامل قزاقستان با جمهوری اسلامی در دوران تحریم قدردانی کرد و گفت: همکاری قزاقستان با جمهوری اسلامی ایران در دوران تحریم‌ها شایسته قدردانی است و خوشبختانه اکنون فرصت بسیار خوبی فراهم شده است تا این تعامل، در سطحی وسیع‌تر و جدی‌تر ادامه پیدا کند.

ستاری، توانمندی نیروی انسانی متخصص و دانشگاهی را نقطه اتکای پیشرفت ایران در دوران تحریم‌ها دانست و افزود: ایران صرفا با تکیه بر توانمندی شگرف نیروی انسانی خود موفق شد در دوران تحریم به سطح قابل توجهی از پیشرفت در تمامی حوزه‌ها از جمله علمی و فناوری برسد، بنابراین در آینده و دوران پساتحریم، جهت‌گیری اقتصاد ایران به سوی اقتصاد دانش‌بنیان خواهد بود.

وی ایران را بازاری بکر برای سرمایه‌گذاری و انتقال فناوری دیگر کشورها دانست و گفت: استفاده طیف قابل توجهی از مردم ایران از محصولات حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، صرفا نمایان‌گر ظرفیت قابل توجه بازار ایران است و سهم بازار تجارت الکترونیک ایران به ۶۰ میلیارد دلار افزایش خواهد یافت.

زمینه مساعد همکاری ایران و قزاقستان از فناوری نانو تا فناوری‌های فضایی

معاون علمی و فناوری رییس جمهور با بیان این که تعداد قابل توجهی از بزرگ‌ترین شرکت‌های زیست فناوری و اطلاعات و ارتباطات منطقه، ایرانی هستند، این موضوع را زمینه‌ای مساعد برای همکاری دوکشور دانست و عنوان کرد: علاوه بر حوزه‌ای همچون فناوری نانو که ایران در سطح جهانی شناخته شده است، شرکت‌های توانمند فناوری اطلاعات و ارتباطات، زیست‌فناوری و سلول‌های بنیادی، زمینه‌های مناسب همکاری هستند و برای شکل‌گیری این تعامل، آماده هرگونه حمایت هستیم.

ستاری با اشاره به زمینه‌های متعدد همکاری ایران و قزاقستان، توسعه تبادل فناوری در حوزه فضایی با قزاقستان را خواستار شد و افزود: برنامه‌های مفصلی در حوزه فضایی در دست انجام داریم و بر مبنای تعاملاتی که با روسیه در این حوزه صورت داده‌ایم، آماده هستیم این همکاری را به‌طور جدی با قزاقستان محقق کنیم.

وی با تاکید بر زمینه‌سازی همکاری پارک‌های علم و فناوری، استارت‌آپ‌ها و مراکز رشد، اظهار کرد: برنامه استارت آپ‌ها طی دوسال اخیر به طور جدی مورد حمایت قرار گرفته است و با توجه به فعالیت قزاقستان در حمایت از استارت‌آپ‌ها و همکاری این کشور با پارک علم و فناوری خراسان، زمینه گسترش تعامل در این حوزه‌ها بیش از پیش فراهم شده است.

ستاری آینده فناوری را در حوزه علوم پزشکی و سلول‌های بنیادی دانست و گفت: ایران در حوزه‌های یاد شده بخصوص پزشکی بازساختی و سلول‌های بنیادی، قدم‌های جدی روبه جلویی برداشته است و با توجه به این‌که شرکت‌های این حوزه در آینده گوی سبقت را از شرکت‌های برتر کنونی دنیا خواهند ربود، با پیش‌بینی برنامه‌های جدی آماده حمایت و سرمایه‌گذاری به منظور تبادل فناوری این حوزه هستیم.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور با اشاره به نقش زمینه‌سازی و تسهیل‌گری دولت‌ها به‌منظور تعامل و همکاری فعالان علم و فناوری در سطح دانشگاه‌ها، مراکز علمی و شرکت‌های دو کشور و کمیسیون عالی همکاری‌های فناوری با روسیه افزود: همکاری ما با روسیه می‌تواند مدل مناسبی برای همکاری و تبادل فناوری با قزاقستان باشد.

همکاری علمی و فناوری با ایران گسترش خواهد یافت

در بخش دیگری از این نشست، وزیر سرمایه‌گذاری و توسعه قزاقستان، ضمن ابراز خرسندی از لغو تحریم‌ها علیه ایران، آمادگی قزاقستان را در حوزه‌های گوناگون به‌خصوص همکاری علمی و فناوری اعلام کرد و افزود: با توجه به ارتباط خوب و سابقه همکاری‌های دو کشور، همچون دوره پیش از لغو تحریم‌ها در همه حوزه‌های همکاری همراه ایران خواهیم بود.

آست ایسکشف، پروژه راه ارتباطی ابریشم را در گسترش همکاری آسیایی و نقش جمهوری اسلامی ایران حائز اهمیت دانست و ضمن اشاره به توسعه حوزه حمل ونقل قزاقستان در راستای تحقق این پروژه افزود: به طور جدی در صدد تحقق جاده ابریشم هستیم و در این مسیر، افزایش کیفیت حمل ونقل، بهره‌وری و صرفه‌جویی در انرژی را دنبال می‌کنیم که ایران می‌تواند نقش مهمی در این حرکت ایفا کند.

وزیر سرمایه گذاری و توسعه قزاقستان با اشاره به تلاش این کشور برای توسعه تعامل در حوزه‌های دانش‌بنیان با جمهوری اسلامی ایران گفت: در صورت تمایل جمهوری اسلامی ایران، با ایجاد کارگروه مشترک همکاری در حوزه علوم و فناوری‌های نوین در زمینه‌های پزشکی، نانوفناوری، زیست فناوری، انرژی‌های تجدیدپذیر و دیگر حوزه‌های فناوری می‌توانیم از توانمندی‌های یکدیگر بهره‌مند شویم.

ایسکشف با اشاره به ماهواره‌های قزاقستان در مدار فضایی و فعالیت صدها دانشمند این کشور در حوزه هوافضا گفت: آمادگی داریم در حوزه خدمات و فناوری‌های فضایی از دور با ایران همکاری داشته باشیم.

وی در پایان با اشاره به توانمندی قزاقستان در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات گفت: در زمینه توسعه اینترنت و استفاده از آن در خاورمیانه جزو کشورهای پیشرو هستیم و بستر تجارت الکترونیک، مراکز خدمات الکترونیک و مرکز اطلاعات داده‌ها ظرفیت‌هایی هستند که بر مبنای آن‌ها آمادگی داریم با ایران تعامل داشته باشیم.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code