یونان می‌تواند در حوزه فناوری‌های پیشرفته پل ارتباطی همکاری ایران با اتحادیه اروپا باشد

۱۹ بهمن
0

نخست وزیر یونان در بازدید از پارک فناوری پردیس گفت: ظرفیت‌های گسترده‌ای برای گسترش همکاری‌ها میان دو کشور در بخش‌های اقتصادی، فرهنگی، علمی، انرژی، حمل ونقل و کشتیرانی وجود دارد.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، الکسیس چیپراس که عصر روز یکشنبه، هجدهم بهمن‌ماه در صدر هیات بلندپایه سیاسی، اقتصادی و تجاری پس از دیدار از شهر تاریخی اصفهان و در بدو ورود به تهران از پارک فناوری پردیس بازدید کرد، افزود: من امروز پس از دیدار از آثار تاریخی و فرهنگی اصفهان به پارک فناوری پردیس وارد شدم و در واقع از گذشته ایران به آینده ایران آمده‌ام. می‌دانم که این سفر نقطه عطفی برای گسترش روابط دو طرف خواهد بود و شماری از شرکت‌های یونانی که مایل به همکاری با ایران هستند، در این سفر من را همراهی می‌کنند.

چیپراس با اشاره به برگزاری نمایشگاه بین‌المللی فناوری و نوآوری ایران (INOTEX) در ماه می اظهار کرد: مطمئن باشید شرکت‌های یونانی فعال در حوزه فناوری و نوآوری حضور چشمگیری در این نمایشگاه خواهند داشت.

وی ادامه داد: یونان کشوری است که با وجود عضویت در اتحادیه اروپا، پشتوانه فرهنگی و تاریخی آن فراتر از این اتحادیه است و به رغم مشکلات اقتصادی که داشته، مایل است با سایر کشورها روابطی بر پایه منافع دوجانبه برقرار کند. ما علاقه‌مندیم اینگونه همکاری‌ها را با ایران گسترش دهیم؛ چرا که معتقدیم همکاری با ایران یک همکاری راهبردی است و یونان می‌تواند پلی برای همکاری ایران با اتحادیه اروپا در زمینه فناوری پیشرفته باشد.

نخست وزیر یونان ادامه داد: با توجه به آنچه امروز از پیشرفت‌های ایران مشاهده کردم، مطمئن هستم که زمینه‌های زیادی برای همکاری بین دانشمندان دو کشور در زمینه فناوری و نوآوری وجود خواهد داشت.

وی اظهار کرد: در این دیدار همچنین شاهد سرمایه‌گذاری گسترده ایران در حوزه فناوری بودم که بی‌تردید سرمایه‌گذاری بزرگی برای آینده این کشور خواهد بود.

چیپراس افزود: یونان نیز دارای نیروهای متخصص زیادی در حوزه فناوری‌های نوین است که با کشورهای مختلف مشغول فعالیت هستند و این می‌تواند زمینه ایجاد همکاری‌های جدید بین دانشمندان دو کشور ایران و یونان باشد.

وی همچنین به مشترکات فرهنگی و تاریخی دو کشور اشاره کرد و گفت: پیوندهای قوی بین دو کشور از گذشته تاکنون در حوزه تاریخی و فرهنگی وجود داشته که می تواند زمینه ساز پیوندهای قوی دو کشور در آینده نیز باشد.

مهدی صفاری نیا، رییس پارک فناوری پردیس نیز در این دیدار اظهار کرد: پارک فناوری پردیس بزرگترین پارک فناوری ایران است که زیر نظر ریاست جمهوری فعالیت می‌کند و نزدیک به ۳۰۰ شرکت فناور عضو آن هستند و بیش از سه هزار نفر محقق در این شرکت‌ها فعالیت می‌کنند.

وی ابراز امیدواری کرد: بازدید نخست وزیر یونان از پارک فناوری پردیس سبب ایجاد همکاری‌های مشترک بین شرکت‌های فعال ایرانی و یونانی در حوزه فناوری‌های پیشرفته باشد.

بر اساس این گزارش، نخست وزیر یونان در بازدید از پارک فناوری پردیس از نمایشگاه دستاوردهای فناورانه کشور و همچنین از شرکت آراپژوهش که در حوزه فناوری نانو فعالیت دارد، دیدن کرد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code