سامانه مجازی کارآفرینی «باشگاه سمک» راه‌اندازی شد

۲۰ بهمن
0

سامانه مجازی کارآفرینی با عنوان «باشگاه سمک» با هدف توسعه و شتاب‌دهی در روند کارآفرینی در فضای مجازی با همکاری ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری راه‌اندازی شد.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، امیرحسین نیکوفر، مدیر باشگاه مجازی “سمک” درباره این سامانه اظهار کرد: با توجه به مشکلات موجود در کشور درحوزه بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی، ایده راه‌اندازی باشگاه مجازی «سمک» شکل گرفت و این سامانه به عنوان یک شتاب دهنده کارآفرینی در فضای مجازی راه‌اندازی شد.

وی افزود: موضوع بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در سال‌های اخیر در کشور به یک معضل تبدیل شده که علاوه بر پیامدهای اقتصادی تبعات اجتماعی، روحی و روانی را نیز برای این قشر از جامعه به دنبال آورده است.

نیکوفر همچنین گفت: شرایط اقتصادی، صنعتی، اجتماعی و فرهنگی امروز کشور به گونه‌ای است که حل مشکلات و تنگناها، الگوها و راه حل‌های جدید و متفاوتی را طلب می‌کند. ترکیب جمعیتی جوان کشور، ضرورت ایجاد فرصت‌های شغلی و نیز نوسان بهای نفت سه عامل عمده‌ای هستند که موجب می‌شوند سیاست گذاران و تصمیم سازان کشور به منبع درآمد سهل‌الوصول دیگری به جز نفت بیندیشند و بی شک آن منبع جز ابتکار، خلاقیت و نوآوری منبع دیگری نیست و ما شاهد فعالیت‌های خوب سازمان‌ها و خصوصا معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در این حوزه هستیم.

وی با اشاره به این موضوع که در حال حاضر در کشور طرح‌های موثر و نوینی در حال اجرا است، گفت: یکی از طرح‌هایی که در راستای کمک به حل این مشکلات به خصوص بیکاری فارغ‌التحصیلان با همکاری ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی طراحی شده، راه‌اندازی سامانه مجازی کارآفرینی با نام باشگاه کارآفرینی «سمک» است.

مدیر باشگاه سمک خاطرنشان کرد: با توجه به شکل‌گیری اکوسیستم کسب وکار و استارتاپی در کشور و احساس نیاز کشور به رشد و توسعه کارآفرینی در حال حاضر، آن هم به عنوان یکی از راه‌های موثر، موجبات شکل گیری و فعالیت شتاب‌دهنده‌ها فراهم می‌شود و در واقع «سمک» یکی از این شتاب‌دهنده‌ها است.

نیکوفر درباره روند فرایند شتاب دهنده‌ها گفت: شتاب دهنده‌ها عمدتاً مسیر ایجاد انگیزه، توانمندسازی و به ثمر رساندن یک ایده، نوآوری و یا خلاقیت را تسریع می‌کنند، یعنی از لحاظ زمان و انرژی مسیر را کوتاه می‌کنند.

وی در ادامه تصریح کرد: اما مدلی که ما بر روی آن تمرکز کرده‌ایم، توانمندسازی، ایده یابی (معرفی ایده‌ها) و شتاب دادن به فرایند راه اندازی یک کسب و کاراست؛ یعنی شتاب دهنده کارآفرینی که روی دانش آموختگان تمرکز کرده است.

این مدیر کارآفرین درباره کارآیی این سامانه برای فارغ التحصیلان دانشگاهی اظهار کرد: با توجه به سیاست‌های دولت و وضعیت بخش خصوصی، امکان و ظرفیت استخدام زیادی وجود ندارد و فارغ التحصیلان کشور باید به فکر راه اندازی کسب و کارهای جدید باشند و با بستر و مواردی که معاونت علمی در این راه گشوده است، آشنا شوند.

وی با اشاره به اینکه خروجی این سامانه تاسیس تعدادی کسب و کار خواهد بود، گفت: البته ما به عنوان باشگاه کارآفرینی حامی، پشتیبان و در واقع بسترساز و شتاب دهنده برای حصول این نتیجه هستیم و در واقع خود افراد و هسته‌های کارآفرینی، موتور محرک خود محسوب می‌شوند و ما فقط شرایط را فراهم و تسهیل می‌کنیم.

مدیر باشگاه سمک تصریح کرد: طراحی باشگاه کارآفرینی مبتنی بر چندین سال تجربه اجرایی یک گروه فعال بوده و پس از دو سال مطالعه و طراحی مفهومی طرح تبدیل به یک سامانه نرم‌افزاری بر بستر اینترنت شده است و این سامانه خود نمونه یک کار هماهنگ گروهی است؛ چراکه یکی از آفت‌های جدی در کشور ما در حوزه کار شرکتی، نبود هماهنگی و ضعف در کار تیمی است.

نیکوفر خاطرنشان کرد: در مراحل اولیه کاربران باشگاه باید یک هسته کارآفرینی تشکیل بدهند، این هسته به معنی کلمه یک هسته مرکزی و اولیه بوده و تیم ممکن است در مراحل رشد و بلوغ ایده و طرح کسب و کار ترکیب آن تغییراتی کند، افرادی اضافه و یا کم شوند؛ ولی هسته پابرجاست و مثل مکانیزم انجماد آب هسته اولیه باعث شکل گیری یک همت عالیه می‌شود.

وی درباره فرایند تشکیل هسته در باشگاه نیز اظهار کرد: در سطح اول افراد با شرکت در دوره‌های آموزشی رایگان به یک ادبیات مشترک در خصوص مهارت‌های پایه و بحث کارآفرینی می‌رسند و سپس می‌توانند از بین دوستان خارج از باشگاه خود و یا همفکران و همکارانی که در باشگاه پیدا می‌کنند این هسته‌ها را تشکیل دهند. فرصت دیگر در مباحثات و نیز رویدادهای باشگاه از جمله رویدادهای کارآفرینی، برخی دوره‌های حضوری، همایش‌ها و برنامه کمپ‌های آموزشی اتفاق می‌افتد.

نیکوفر درباره حمایت‌هایی که از این کاربران جویای کار در باشگاه «سمک» انجام می‌شود، گفت: خدمات و حمایت‌های ما شامل آموزش‌های مهارتی و پایه به صورت رایگان، اعطای تسهیلات اعتباری داخلی باشگاه تا سقف ۷۰ میلیون ریال، دوره‌های آموزشی تخصصی به صورت زنده و برخط (آنلاین)، ارائه مشاوره توسط مشاورین مجرب به صورت زنده، صوتی و تصویری، شرکت در فعالیت‌های گروهی علمی اجتماعی و اقتصادی، حمایت از راه‌اندازی کسب و کارهای خرد اعضای باشگاه در قالب صندوق مالی باشگاه، خدمات میز کار همراه یا همان دفتر کار مجازی می‌شود. البته اخیرا مذاکراتی نیز با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری صورت گرفته که در صورت توافق می‌توان از مساعدت‌های این معاونت نیز بهره‌مند شد.

نیکوفر درباره این موضوع که آیا برای شرکت در کلاس زنده تصویری نیازی به اینترنت پرسرعت است یا خیر، گفت: با توجه به اینکه در فاز پایلوت طرح، کاربرانی از شهرهای کوچک داشتیم که صرفاً با اینترنت سیم‌کارت و گوشی موبایلشان در این طرح فعالیت می‌کردند، به فکر اقدامات مناسبی افتادیم و نرم افزار نسخه موبایل سامانه را هم آماده کردیم.

وی همچنین گفت: در همین راستا با یکی از اپراتورهای برتر موبایل هم در حال توافق هستیم که با خدمات ویژه‌ای همه کاربران باشگاه بتوانند با اینترنت ارزان‌قیمت و سرعت مناسبی تمام فعالیت‌ها از جمله شرکت در کلاس‌های زنده را روی گوشی موبایل خود اجرا کنند.

نیکوفر درباره این موضوع که اینترنت مورد نیاز برای شرکت در کلاس زنده تصویری ارزان قیمت محاسبه خواهد شد، گفت: بر اساس توافقات با اپراتور مورد نظر، بسته‌های اینترنتی همراه با سرعت خوب حداقل با ۲۰ تا ۲۵ درصد تخفیف به کاربران باشگاه سمک ارائه می‌شود. البته این بسته‌ها فقط برای فعالیت در سایت باشگاه و به طور اختصاصی قابل استفاده خواهد بود.

وی درپایان گفت: آدرس اینترنتی سایت این سامانه www.samaknet.ir است و علاقه‌مندان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به این آدرس مراجعه کنند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code