جشنواره معرفی دانش فنی گونه های مستعد آبزی پروری برگزار شد

۲۲ بهمن
0

اولین جشنواره معرفی دانش فنی گونه های مستعد آبزی پروری و بازسازی ذخایر آبزیان کشور با حضور رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور برگزار شد.

به گزارش ایسنا در این جشنواره که نوزدهم بهمن ماه در تهران برگزار شد، دکتر پورکاظمی، رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور در سخنانی هدف از برگزاری این جشنواره را معرفی دانش فنی ۳۰ گونه از آبزیان عنوان کرد که محققان کشور موفق شده اند بیوتکنیک تکثیر و پرورش آنها را کسب کنند.

وی خاطرنشان کرد: کسب دانش فنی هر یک از گونه ها مستلزم طی مراحل طولانی از جمله مطالعه اکولوژی و بیولوژی گونه، بومی سازی، فیزیولوژی تولید مثل، تکثیر، لقاح، پرورش لارو، بچه ماهی و مراحل مختلف تغذیه آن، مقابله با بیماری و بعضاً عمل آوری و فرآوری و عرصه به بازار بوده که برای گونه های غیربومی مثل میگو، تیلاپیا و کپور ماهیان هندی هر یک هفت، هشت سال وقت مدیران موسسه را تا اخذ موافقت از سازمانهای مرتبط به تولید و بهره برداری به خود اختصاص داده است.

رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور در ادامه تصریح کرد: در بین این ۳۰ گونه، گونه های بسیار شاخصی وجود دارند که بعضاً تحول بسیار عظیمی در صنعت شیلات و آبزی پروری ایجاد کرده اند مثلا تولید ماهی سفید خزر که در سال ۱۳۶۱ به کمتر از هزار تن رسیده بود و صیادان با خسارات جدی مواجه شدند امروز به حدود ۱۲ هزار تن در سال – به ارزش ۲۳۰ میلیارد تومان – رسیده و تولید میگوی وانامی در سال ۹۳ بالغ بر ۲۲ تن هزار تن – به ارزش ۲۲۰ میلیارد تومان – بوده است.

گونه های دیگر هم یا در بعد تولید یا در احیاء و بازسازی ذخایر نقش موثری ایفا می کنند ولی علیرغم دستاوردهای ارزشمند فوق تاکنون تقدیر و قدر دانی در خور شأن محققان و پیشکسوتان در سطح ملّی انجام نشده است..

وی افزود: از سال ۱۲۹۷ تا سال ۱۳۸۱ بیش از ۸۰ سال موسسه زیر نظر شیلات ایران فعالیت می کرد و دستاوردهای مراکز تحقیقاتی شیلاتی مستقیماً در عرصه ها اجرا و معرفی می شد. بیوتکنیک بیش از ۲۰ گونه از این ۳۰ گونه بعد از الحاق موسسه به سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی کسب شد که نیاز به حمایت جدی و هماهنگ جهت ترویج گسترده و عملیاتی تر و تجاری سازی دارد.

طبق هماهنگی و برنامه ریزی انجام شده در موسسه برای برنامه پنج ساله ششم توسعه در صورت تخصیص اعتبارات تبصره ۸-۲ موسسه ۲۰ گونه جدید دیگر را معرفی خواهد کرد و حداقل ۱۰ گونه از این ۳۰ گونه معرفی شده فعلی را به صنعت آبزی پروری عرضه خواهد کرد.

دکتر اسکندر زند، معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی هم با اشاره به فعالیتهای موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور اظهار داشت: پژوهشهای موسسات تحقیقاتی باید ترویج یافته و به مرحله اجرا برسد و اگر پژوهشی قابلیت ترویج نداشته و آثار آن در جامعه قابل لمس نباشد آن پژوهش ارزش ندارد.

وی تصریح کرد : پژوهشگر باید بتواند از نتایج طرح پژوهشی خود تولید علم و مقاله کند. مگر می شود پژوهشی قابلیت علمی نداشته و نتوان از آن مقاله استخراج کرد اگر چنین باشد پس آن طرح بی ارزش بوده است.

دکتر زند به پژوهشگران بشارت داد که برای استفاده از فرصت مطالعاتی در بهترین دانشگاههای دنیا شرایط را مهیا و هزینه های آنرا تامین خواهد کرد.

در پایان به مجریان طرحهای تحقیقاتی که منجر به به معرفی گونه های آبزیان به آبزی پروری و بازسازی ذخایر در کشور شده بود لوح تقدیر و هدایا اهداء شد.

در این جشنواره نمایشگاهی از تمام ۳۰ گونه ای که به عنوان گونه های مستعد آبزی پروری و بازسازی ذخایر معرفی شده بودند برگزار شد و در معرض دید تمامی حاضرین قرار گرفت.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code