دوره آشنایی با عدم قطعیت در آنالیز نانو مواد برگزار شد

۲۲ بهمن
0

دوره آشنایی با عدم قطعیت در آنالیز نانو مواد، توسط کارگروه تخصصی استاندارد و کالیبراسیون شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، استفاده از محاسبه عدم قطعیت به ‌عنوان مشخصه ‌ای مهم در انجام آزمون ‌های آزمایشگاهی، از اهداف اصلی این دوره است که مهندس روح الله کاشانکی از کارشناسان پژوهشگاه مواد و انرژی، آموزش این دوره را به عهده داشت.

بر اساس این گزارش، محاسبه عدم قطعیت به عنوان یکی از نیازهای اساسی بسیاری از آزمایشگاه ‌ها مطرح است، اطلاع از عدم قطعیت اندازه‌ گیری در آزمون‌ ها و نتایج کالیبراسیون برای آزمایشگاه‌ ها، مشتریان و تمام مراکز دانشگاهی و سایر ذینفعانی که از این نتایج برای مقاصد مقایسه ‌ای استفاده می ‌کنند، امری ضروری است؛ ضمن آن که محاسبه عدم قطعیت، معیار مهمی برای نمایش کیفیت نتایج به حساب می ‌آید و عدم محاسبه آن، عملا اعتبار اندازه ‌گیری را با خدشه مواجه می‌ سازد.

گفتنی است، در این کارگاه ۸ ساعته، مباحثی در رابطه با؛ مقدمه ای از آمار در آنالیز شیمیایی، انواع روش ­های تخمین عدم قطعیت، عدم قطعیت در مراحل پیش از آنالیز دستگاهی و گزارش عدم قطعیت در نتایج آنالیز مطرح شد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code