هشداری جدی به مبتلایان سرطان‌های پستان و تیروئید!

۲۲ بهمن
0

نتایج یک تحقیق مروری در دانشگاه شیکاگو نشان می‌دهد، زنانی که از سرطان پستان زنده می مانند در معرض خطر سرطان تیروئید و زنان جان به در برده از سرطان تیروئید در معرض سرطان پستان هستند.

به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا منطقه اصفهان، محققان دانشگاه شیکاگو با بررسی یافته های ۳۷ مطالعه دریافتند بازماندگان سرطان پستان ۱٫۵۵ برابر بقیه در معرض ابتلا به سرطان تیروئید قرار داشته و خطر ابتلای بازماندگان سرطان تیروئید به سرطان پستان هم ۱٫۱۸ برابر سایرین است.

محققان این خطر را واقعی عنوان داشته و آگاهی هر دو دسته از بیماران را در این مورد بسیار ضروری پنداشته‌اند.

طی این پژوهش ۱۳ مطالعه درباره تحلیل‌های سرطان پستان و خطر سرطان تیروئید و ۱۸ تحقیق درباره وقوع همزمان دو سرطان با یکدیگر بررسی شده اند.

بنابراین گزارش، یکی از توجیهات وقوع این رابطه، غربالگری و تست های مکرر بازماندگان این دو سرطان عنوان شده که موجب تشخیص زودتر می‌شود.

توجیه دیگر این است که در این دو سرطان فاکتورهای خطری هورمونی مشترک هستند و شواهدی نشان می‌دهد مواجهه با استروژن و هورمون‌های محرک تیروئید به هر دو سرطان مرتبط هستند.

توجیه سوم نیز به رادیوتراپی نسبت داده شده که نشان می‌دهد خطر سرطان‌های خون، ریه و مری و تومور بدخیم بافت پیوندی را افزایش می‌دهد.

در آخر نیز ممکن است یک جهش ژنتیکی مسئول این رابطه باشد.

به طور کلی بازماندگان سرطان‌ها در خطر ابتلا به سرطان‌ دوم هستند مثلا بازماندگان سرطان پستان در معرض ابتلا به سرطان‌های خون، رحم و تخمدان قرار دارند.

این پژوهش در مجله “Cancer Epidemiology, Biomarkers and Prevention ” منتشر شده است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code