«شمشیر دو لبه توصیف کردن» تراریخته‌ها مغایر با مبانی علمی است

۲۸ بهمن
0

استاندار یزد با تاکید بر ضرورت پرهیز از برخورد سیاسی با مقولات علمی، «شمشیر دو لبه توصیف کردن فناوری مهندسی ژنتیک» را ناشی از بی‌اطلاعی از مبانی علم و پژوهش دانست.

به گزارش خبرنگار فناوری ایسنا، مهندس میرمحمدی که در افتتاحیه همایش ملی مهندسی ژنتیک در خدمت تولید غذای سالم و توسعه پایدار سخن می‌گفت، خاطرنشان کرد: اصطلاح شمشیر دو لبه که برخی درباره محصولات تراریخته به کار می‌برند نگاه درستی به این دستاورد‌های علمی نیست چرا که اگر محصولی بر اساس اصول علمی و با ارزیابی‌های دقیق تولید شود قطعا کارآیی مناسبی خواهد داشت و دلیلی برای نگرانی در مورد مصرف آن وجود ندارد.

وی با اشاره به توسعه روزافزون فناوری‌های زیستی و مهندسی ژنتیک در حوزه‌های مختلف اظهار داشت: ابراز مخالفت‌ها و فناوری‌ هراسی‌هایی که گاهی نسبت به محصولات تراریخته مطرح می‌شود مبنای علمی نداشته و ناشی از رویکردهای سیاسی برخی در بهره‌برداری از مقولات علمی است که آفتی برای توسعه کشور به شمار می‌رود.

استاندار یزد خاطرنشان کرد: در شرایطی که تمامی مراجع علمی و صاحبنظران در سلامت و ایمنی محصولات تراریخته متفق‌القولند برخورد‌های سیاسی و زیرسوال بردن این محصولات هیچ توجیهی ندارد.

دکتر محمدرضا میرجلیلی رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد نیز طی سخنانی در این مراسم با اشاره به این که پیش از آغاز هزاره سوم با مطرح شدن بحث دهکده جهانی و پیشرفت‌های روزافزون فناوری انتظار می‌رفت شرایط بهتری برای زندگی انسان‌ها فراهم شود، اظهار داشت: به رغم این امیدواری‌ها بشر امروز با مشکلات فراوانی مواجه است که اوضاع نابسامان خاورمیانه و تبدیل غذا به یک چالش بزرگ برای دنیا از نمودهای آن است.

وی افزود: مهمترین علت این مشکلات بی‌برنامگی و نبود نگاه علمی و اصولی به پیشرفت‌های فناوری است که انتظار می‌رود با توجه کافی به این مقوله زمینه رفع مشکلات موجود فراهم شود.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code