ایجاد اولین ایستگاه دائمی GPS نقشه‌برداری ساحلی شمال کشور در منطقه آزاد انزلی

۲۹ بهمن
0

رییس سازمان نقشه برداری از ایجاد اولین ایستگاه دائمی GPS ساحلی شمال کشور در منطقه آزاد انزلی خبر داد.

به گزارش خبرنگار علمی ایسنا منطقه گیلان، علیرضا آزموده اردلان در دیدار با مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی گفت: سازمان نقشه برداری به عنوان بازوی فنی سازمان برنامه ریزی کشور، با توپوگرافی بستر دریا می تواند موقعیت های مناسب احداث سازه ها را تعیین کند.

رییس سازمان نقشه برداری کشور همچنین به ایجاد مراکز اندازه گیری و ارزیابی شرایط محیطی دریا جهت تردد کشتی های تجاری و تفریحی در خزر اشاره و تصریح کرد: نقشه برداری در تمام امور از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا امنیت تجارت و گردشگری در حوزه کشتیرانی و سایر بخش های اقتصادی و بازرگانی را فراهم می کند.

وی افزود: با داشتن یک نقشه مناسب و مطمئن، تصمیم گیری برای فعالیت های مختلف هدفمند خواهد بود.

وی تاکید کرد: منطقه آزاد انزلی با توجه به پتانسیل های موجود به ویژه دریای خزر می‌تواند بصورت یک مسیر تزانزیتی در رشد اقتصادی منطقه نقش‌آفرینی کند.

رییس سازمان نقشه برداری کشور با تاکید بر این که منطقه آزاد انزلی با ایجاد مجتمع بندری کاسپین می تواند تاثیر بسزایی در افزایش میزان واردات و صادرات داشته باشد، افزود: درصورت اتصال حمل ونقل ریلی به این بندر و اتصال آن به کشورهای دیگر، این منطقه به یکی از کانون های مهم تجاری و حمل ونقل کشور تبدیل خواهد شد.

رییس سازمان نقشه‌برداری کشور با بیان اینکه دریانوردی زمان حمل و نقل کالا را بسیار کوتاه و تجارت را به صرفه می کند، تصریح کرد: این امر می تواند موجب جذب سرمایه های خارجی برای سرمایه گذاری در بخش ساخت اسکله و فعالیت های دریانوردی باشد.

مهندس مسرور، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی نیز در این دیدار با اشاره به برنامه های این سازمان در احداث مجتمع بندری کاسپین، بزرگترین بندر ایران در دریای خزر اظهار کرد: منطقه آزاد انزلی با مساحت ۹۴۰۰ هکتاری از لحاظ حمل ونقل و ترانزیت بین المللی در موقعیت استراتژیکی قرار دارد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با اشاره به اینکه این منطقه بر مبنای طرح جامع مصوب و نقشه راه تدوین شده در مسیر توسعه قرار دارد، تصریح کرد: این سازمان ایجاد تجهیزات و امکانات مورد نیاز برای ارائه خدمات و بهره برداری از مجتمع بندری کاسپین را در دستور کار دارد.

وی از پیشنهاد سازمان نقشه برداری کشور برای عقد تفاهم‌نامه با این سازمان به منظور احداث اولین ایستگاه دائمی ساحلی شمال کشور در منطقه آزادانزلی استقبال کرد و افزود: در راستای اندیشه این سازمان برای تبدیل این منطقه به هاب ترانزیتی دریای خزر از همراهی و همکاری سازمان نقشه برداری کشور برای پیش‌بینی نیازهای لازم برای تردد کشتی ها، احداث زیرساخت‌های مورد نیاز در حوزه های مباحث فنی، شناخت جریان های دریایی و نصب ایستگاه های نقشه برداری و مطالعات دریایی استقبال می کنیم.

به گزارش ایسنا،‌ در جریان بازدید رییس سازمان نقشه برداری کشور از منطقه آزاد انزلی، مقرر شد بین سازمان منطقه آزاد انزلی، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و سازمان نقشه‌برداری کشور تفاهم‌نامه های همکاری منعقد شود.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code