رفع برخی مشکلات صنعت نفت نیازمند تلاش موثر بخش خصوصی است

۰۹ اسفند
0

ستاد توسعه فناوری و نوآوری صنعت نفت، گاز و ذغال سنگ معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در سومین جلسه هم‌اندیشی کارگروه فضای کسب و کار به پایش محیط کسب و کار در حوزه نفت پرداخت.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، ستاد توسعه فناوری و نوآوری صنعت نفت، گاز و ذغال سنگ معاونت علمی برای دستیابی به اهداف کلان و چشم‌انداز ترسیم‌ شده در بسته آرمانی خود، جلساتی را در خصوص بررسی موانع و چالش‌های پیش روی شرکتهای داخلی بویژه بخش خصوصی برگزار می‌کند تا با بررسی وضعیت موجود در حوزه نفت به پایش محیط کسب و کار و آسیب شناسی در این بخش بپردازد.

مصطفی کریمیان اقبال، رییس کارگروه بهبود فضای کسب و کار ستاد صنعت نفت، گاز و ذغال سنگ معاونت علمی با اشاره به اینکه ارائه راهکارهای مناسب برای چالش‌های موجود در صنعت نفت تنها مختص دولت نیست، گفت: برخی از راهکارها به منظور رفع مشکلات و چالش‌ها در صنعت نفت نیازمند تلاش موثر بخش خصوصی است.

وی ضمن اشاره به موارد مشابه در دیگر کشورها، شبکه سازی و ارتقای ظرفیت انجمن‌ها و تشکل‌ها را بحثی جدی خواند و گفت: نه تنها دولت، بلکه خود بخش خصوصی باید با جدیت بیشتری در آن نقش بازی کند.

رییس کارگروه بهبود فضای کسب و کار ستاد توسعه فناوری و نوآوری صنعت نفت، گاز و ذغال سنگ ادامه داد: تمرکز بخش خصوصی بر تحقیق و توسعه و ارتباط با مراکز تحقیقاتی و همچنین جهت دهی نیروی انسانی به ایده پردازی و آماده سازی آنها برای نوآوری و خلاقیت از دیگر راهکارهای در دست در بخش خصوصی است.

کریمیان اقبال در ادامه به ارائه برخی راهکارهایی پرداخت که این بار نقش دولت در آن قابل ملاحظه است و با بیان اینکه سیاست گذاری و برنامه ریزی در سطح کلان با توجه به جایگاه بین‌المللی و منطقه‌ای کشور، از مواردی است که باید دولت به آن توجه کند، اظهار کرد: سطحی‌نگری در جهت رفع موانع و دخالت‌های نابجای دولت باید رفع شود و با ایجاد زیرساخت‌های لازم به منظور تربیت نیروی انسانی به شفاف سازی و اجرای برنامه‌های حمایتی و کلان ملی پرداخت.

رییس کارگروه بهبود فضای کسب و کار ستاد توسعه صنعت نفت، گاز و ذغال سنگ معاونت علمی با اشاره به برنامه‌های حمایتی از شرکتهای دانش بنیان از جمله قانون حمایت از شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان و برنامه توسعه تولید محصولات دانش بنیان گفت: قوانین و برنامه‌های حمایتی با هدف قرار دادن شرکت‌های دانش بنیان و با به کار گیری سیاستهای مختلف مانند تحریک تقاضا، ساماندهی و ارتقای نظام استاندارد سازی، شفاف سازی و ایجاد نظام جامع آمار و نظام مالی متناسب با تولید محصولات دانش بنیان به تسهیل‌گری در جهت تجاری سازی می‌پردازد که در این فضا تاکنون، در حدود ۲۵۰۰ شرکت دانش بنیان مجوز از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری را دریافت کرده که در این میان نزدیک به ۱۷۰ شرکت مختص نفت و گاز هستند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code