انتقاد امام جمعه کرمان از استقبال کم مردم از مساجد

۱۲ اسفند
0

نماینده ولی فقیه در استان کرمان گفت: متاسفانه خواص کمتر به نماز جمعه و جماعت می‌آیند و بارها این مسئله را مطرح کرده‌ام که چرا مسئولان بلند پایه (البته نه برای تشریفات و تظاهر)، مرتب در این مراسم حضور نمی‌یابند؟ البته می‌دانیم گرفتار هستند، امادر مجموع آنطور که باید مدیران و مسئولان در نماز جمعه شرکت نمی‌کنند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه کویر، آیت‌الله “سیدیحیی جعفری” صبح امروز ۱۲ اسفندماه در دیدار اعضاء دبیرخانه و تعدادی از فعالان کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان کرمان اظهار کرد: شما مسئولیت خاصی در راستای مساجد بر عهده دارید زیرا مساجد در غربت به سر می‌برند و باید کارهای فرهنگی مساجد با هماهنگی امام جماعت آن مسجد برگزار شود.

وی افزود: متاسفانه آن استقبالی که شایسته مساجد است، صورت نمی‌گیرد، البته در روستاها این وضعیت بهتر است و استقبال مردم تا جایی که می‌دانم، در این مناطق خوب است.

جعفری با اشاره به اینکه با توجه به جمعیت شهر کرمان و تعداد مساجد، افراد کمی در این مکان مذهبی حضور می‌یابند، تصریح کرد: در گذشته استفاده‌های دیگری از مساجد می‌شد و بسیج پایگاه‌هایی در مساجد ایجاد کرده بود.

نماینده ولی فقیه در استان کرمان بیان کرد: حضور کانون‌های فرهنگی هنری مساجد خوب است و اگر حق مساجد ادا می‌شد، مردم مساجد را آباد می‌کردند.

امام جمعه کرمان با بیان اینکه باید مردم را ارشاد کرد، گفت: برخی به اصطلاح روشنفکران، حضور در مساجد را کسر شأن خود می‌دانند و متاسفانه در جلسات سخنرانی و مذهبی حاضر نمی‌شوند لذا با فرهنگ دین، مسجد و … آشنا نمی‌شوند.

وی تاکید کرد: مساجد باید احیاء شوند و راهکار آن، مسئله ساده‌ای نیست و باید با حضور مسئولان دستگاه‌های فرهنگی، ائمه جماعات و از اقشار مختلف مردم، هم اندیشی صورت گرفته و راهکار عملی ارائه کنند که حتما وجود دارد.

جعفری با اشاره به توصیه پیامبر اسلام به امیرالمومنین علیهما السلام در فرستان ایشان به یمن گفت: باید نماز جماعت را سبک بخوانیم و سخت نگیریم؛ نباید کاری کنیم که مردم از دین متنفر شوند و برخورد ما با این مسائل باید برخورد اسلامی به معنای واقعی کلمه باشد.

وی بیان کرد: در همه کارها این اصل اساسی باید رعایت شده و نباید مردم معطل شوند، باید با مردم با اخلاق حسنه برخورد کنیم که خود این حرکت، تبلیغ عملی برای دین است.

نماینده ولی فقیه در کرمان اظهار کرد: باید در زمان کنونی روش های تبلیغ تغییر کند و در این زمینه هم اندیشی کنیم که چه کاری برای استقبال بیشتر مردم از مساجد باید صورت بگیرد و چه عواملی موجب کاهش توجه آنها به مساجد شده است؟

وی افزود: متاسفانه خواص نیز کمتر به نماز جمعه و جماعت می‌آیند و بارها این مسئله را مطرح کرده‌ام که چرا مسئولان بلندپایه (البته نه برای تشریفات و تظاهر)، مرتب در این مراسم حضور نمی‌یابند؟ البته می‌دانیم گرفتار هستند، اما آنطور که باید مدیران و مسئولان در نماز جمعه شرکت نمی‌کنند.

جعفری تصریح کرد: آنچه که مهم است، دانش، تقوا و بصیرت است که مقام معظم رهبری تاکید بسیاری بر بصیرت دارند و اگر بخواهیم مساجد آباد شود، اولا باید امام جماعت آن فرد عالِمی باشد.

امام جمعه کرمان با بیان اینکه بزرگ‌ترین اجر و ثواب متعلق به کسی است که مسجد را احیاء می‌کند و باید مساجد برای مردم الگو باشد، گفت: اگر خود مسئولان ارشاد و کانون های مساجد در مسجد حضور پیدا کنند، راهکارهای حضور مردم نیز موثر واقع می شود. تا زمانی که مردم در مساجد و نمازهای جمعه و جماعت حضور نیابند، بصیرت پیدا نمی‌کنند.

وی در ادامه افزود: کسی که ادعای برحق بودن دارد، باید ابتدا بداند که آن راه حق است یا نه؟ و امام خمینی (ره) شخصی واجد همه کمالات و صفات انسانی بود.

آیت الله جعفری تصریح کرد: منافقین درخواست ملاقات با امام را داشتند تا برای خود مشروعیت ایجاد کنند، امام فرمود شما خود را اصلاح کنید، من به ملاقات شما می‌آیم.

وی ادامه داد: این ها افراد پلیدی بودند که در زمان جنگ علیه کشورمان، طرف صدام رفته، مردم را ترور کرده و در انقلاب عراق نیز بسیاری از اعراب را کشتند و جنایت‌های بسیاری مرتکب شده‌اند.

امام جمعه کرمان بیان کرد: غربی‌ها دین و انسانیت ندارند و براساس مصالح سیاسی خود حرکت می‌کنند؛ زمانی این مصالح اقتضا می‌کند که بگویند رابطه‌ای با منافقین نداریم و زمانی آنها را حمایت کرده و به آنها پول و جا می دهند.

وی در ادامه با اشاره به حدثی از پیامبر اسلام(صلی الله علیه و آله) مبنی بر پرهیز از گمان بد و … اظهار کرد: یکی از بداخلاقی هایی که در جامعه ما وجود دارد، بدبینی است، باید در برخی مسائل حمل بر صحت کرده و علاوه بر این نباید آبروی مردم را به خطر بیندازیم و معتقدم سوء ظن از بدترین کارهاست و به دنبال بدبینی، تجسس و بعد از آن مشکلات دیگری به وجود خواهد آمد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code