دریافت سود ۲۱ درصد به بهانه امهال بازپرداخت تسهیلات کشاورزان را زمین می‌زند

۱۳ اسفند
0

استاندار همدان گفت: دریافت سود ۲۱ درصد به بهانه امهال بازپرداخت تسهیلات کشاورزی را که کمرش خم شده، زمین می‌زند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه همدان، “محمدناصر نیک‌بخت” پنج‌شنبه ۱۳ اسفند در شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان، اظهار کرد: پیش‌بینی می‌شود اگر قرار باشد سود ۱۶ و ۱۴ درصدی کشاورز در زمان دریافت تسهیلات کشاورزی را به بهانه استمهال به ۲۱ درصد برسانیم، کشاورزی که نتوانسته قبلی را پرداخت کند، معلوم نیست بتواند از پس سود جدید بربیاید و اقساطش دچار تعویق نشود.

وی عنوان کرد: اگر نسبت به این میزان سود و انباشتگی تسهیلات کشاورزان بی‌توجه باشیم قطعا کشاورزی که الان کمرش خم می‌شود، زمین می‌خورد و در این هیچ شکی نیست.

وی پیشنهاد کرد: رئیس سازمان جهادکشاورزی با همکاری بانک‌ها و صاحب‌نظران بخش کشاورزی نامه‌ای تهیه کرده به طوریکه نوع استمهال با نرخ اولیه قرارداد همخوانی داشته باشد و رونوشتی از آن تهیه کرده و به نمایندگان مجلس بدهیم تا در قانون بودجه و برنامه ششم توسعه آن را ملحوظ کنند تا امهال تسهیلات کشاورزی براساس نرخ اولیه صورت گیرد.

وی عنوان کرد: مباحثی چون میزان سود و نحوه استمهال بازپرداخت تسهیلات کشاورزان در اختیار استان نیست و هیچ بانکی اجازه ندارد خارج از دستورالعمل کلی و کشوری سلیقه‌ای عمل کند بلکه باید براساس ابلاغیه بانک مرکزی ورود کند و این موضوع در شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی باید مورد بررسی قرار گیرد.

تبصره ۱۶ در قانون بودجه سال ۹۵ مجددا تصویب شود

نیک‌بخت تصریح کرد: می‌خواهیم تبصره ۱۶ مبنی بر استمهال تسهیلات به مدت پنج سال با نرخ عقدقرارداد و نه با نرخ جدید که در قانون بودجه سال ۹۲ تصویب شده بود را مجددا در قانون بودجه و برنامه ششم توسعه لحاظ شود.

وی با گلایه از رئیس سازمان جهادکشاورزی و بانک‌های استان مبنی بر اعلام دیرهنگام مشکلات پیش‌روی کشاورزان، اظهار کرد: باید مشکلات در جلسه مطرح شود تا تمام تلاش خود را برای رفع آن به کار ببندیم.

وی با بیان اینکه سنوات گذشته بانک‌ها با نرخ اولیه قرارداد معوقات کشاورزان را تقسیط می‌کردند، اعلام کرد: مگر می‌شود بانکی همچون برای تعویض قرارداد کشاورز را به محضر بفرستد و بانکی دیگر به صورت ذمه‌ای توافق کند و به محضر نیاز نباشد؟

نیک‌بخت با تاکید بر اینکه معمولا بانک‌ها جریمه را در آخرین قسط از مشتری دریافت می‌کنند و الان نمی‌گیرند، تصریح کرد: بررسی و همسان‌سازی تسهیلات کشاورزان یکی از دستور کارهای بانک‌های استان باشد و در شورای بانک‌ها به این مهم بپردازند.

آقای رضوانی‌جلال با مشکلات کشاورزان بیگانه هستید

وی در ادامه رئیس سازمان جهادکشاورزی را خطاب قرار داد و گفت: آقای رضوانی‌جلال به نظر می‌رسد با مشکلات کشاورزان بیگانه هستید، چرا که باید شما مشکلات پیش‌روی کشاورزان را توضیح دهید، در واقع ما جز اجرای سیستم آبیاری تحت فشار اقدامی از شما ندیدیم البته وضعیت بودجه و خزانه را می‌دانیم اما با این وجود باید مسائل و موارد را با پیگیری جدی‌تری در دستور کار خود قرار دهید.

وی از رضوانی‌جلال در خصوص عدم پذیرش اسناد کشاورزی کشاورزان توسط بانک‌ها به جز بانک کشاورزی به ویژه گلخانه‌های غیرشیشه‌ای توضیح خواست و گفت: با وجود اینکه بانک‌ها به دنبال استمهال تسهیلات براساس نرخ سود جدید ۲۱ درصدی هستند، باید این موضوع را روان‌تر کنیم.

وی با بیان اینکه همدان استانی کشارزی است که می‌تواند به علت مشکلات آب دچار بحران شود، افزود: برای حل مشکل آب از سال ۸۳ اجرای عملیات آبیاری تحت فشار در اراضی کشاورزی جزو برنامه‌های اصلی قرار گرفت و همان زمان ۱۲ هزار هکتار از اراضی به این سیستم مجهز شدند و رتبه اول را در کشور به دست آوردیم.

وی ادامه داد: کشاورزی به آب وصل است و از طرفی حدود ۹۴ درصد آب موجود در استان و کشور صرف کشاورزی می‌شود که اگر فقط ۱۰ درصد صرفه‌جویی در این حوزه صورت گیرد به ظرفیت شش سد اکباتان آب ذخیره می‌شود.

وی با بیان اینکه در صورت کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی با استفاده از آبیاری تحت فشار و مناسب و بهینه‌سازی مصرف آب به اندازه شش سد اکباتان صرفه‌جویی صورت می‌گیرد، اضافه کرد: با توجه به اینکه آب بسیار مهم است بنابراین باید سیستم آبیاری تحت فشار در اراضی اجرا شود.

وی عنوان کرد: باید امتیازات تشویقی برای حضور سرمایه‌گذاران دهیم تا به سمت احداث گلخانه‌ها روی آورند سپس به سمت صنایع‌تبدیلی رویم چرا که در حال حاضر با وجود تولید محصولات عمده کشور در استان، هیچ نوع صنایع‌تبدیلی برای آن پیش‌بینی نشده است.

وی با اشاره به تولید یک میلیون تنی سیب‌زمینی در استان اظهار کرد: متاسفانه در این زمینه سرمایه‌گذاری وجود ندارد و سرمایه‌داران همدانی هم ورود نمی‌کنند.

تشکل‌های کشاورزی خود برای احداث صنایع‌تبدیلی اقدام کنند

وی با طرح این سوال که کشاورزان استان امسال چقدر پول گندم دریافت کردند؟ گفت: کشاورزان فقط از قِبَل تولید گندم۳۷۰ میلیارد تومان درآمد داشتند بنابراین لازم است تشکل‌های کشاورزی در بخش‌های مختلف تجمیع شده و با سرمایه‌های خود اقدام به احداث صنایع‌تبدیلی در زمینه محصولات تولیدی خود کنند چرا که خیلی از صنایع به هزینه بالایی نیاز ندارد.

استاندار همدان با تاکید بر اینکه صندوق توسعه ملی اعلام کرده بخش کشاورزی هر چقدر پول بخواهد در اختیارش می‌گذاریم، یادآور شد: هر تعداد گلخانه و طرح‌های کشاورزی داشته باشیم بدون توقف صندوق توسعه ملی پرداخت تسهیلات آن را می‌پذیرد.

وی تاکید کرد: باید بر روی صنایع‌تبدیلی و نحوه استفاده از آب کار کنیم به طوریکه نه صلاح است، نه اجازه داریم و نه می‌توانیم اراضی کشاورزی را وسعت دهیم.

وی با اشاره به اینکه دیگر امکان افزایش سطح زیرکشت محصولات کشاورزی در همدان وجود ندارد، تصریح کرد: باید در شرایط موجود راندمان را افزایش دهیم و به دور از شعارزدگی و هر گونه قید و بندی مشکلات پیش‌روی کشاورزان را حل کنیم چرا که همدان بهترین استان کشاورزی است.

بخش کشاورزی و صنایع‌تبدیلی ناجی اقتصاد استان است

نیک‌بخت برای چندمین بار متوالی خود را دلسوزتر از هر کسی در بخش کشاورزی معرفی کرد و گفت: بخش کشاورزی و صنایع‌تبدیلی ناجی اقتصاد استان است بنابراین هر کاری بتوانم با کمک اتاق بازرگانی، بانک‌ها، سازمان جهادکشاورزی و بخش خصوصی برای رونق و حل مشکلات این بخش انجام می‌دهم و برای خدمت به کشاورز آمادگی خود را اعلام می‌دارم.

استاندار همدان بخش کشاورزی را استان بسیار مهم خواند و از علاقه‌اش به این بخش سخت گفت و افزود: این بخش به شدت نیازمند حمایت مسئولان است. بعضی از بخش‌های اقتصادی ما وقتی به بانک مراجعه می‌کنند با مشکل چندانی روبرو نیستند و می‌توانند از حق خود دفاع کنند اما اکثر فعالان بخش کشاورزی نیاز به راهنمایی دارند.

وی پینه‌های موجود بر دست یک کشاورز را نشانه زحمت و تلاش بی‌شائبه او دانست و عنوان کرد: کشاورزان زحمت می‌کشند و تلاش می‌کنند تا ما بتوانیم از نظر تامین امنیت غذایی بی‌دغدغه باشیم بنابراین این بخش نیاز به هدایت و همکاری مسئولان و خدمتگزاران نظام دارد.

نیک‌بخت تصریح کرد: تمام فعالیت‌های اقتصادی و تولیدی کشور براساس قانون اساسی، منشور اقتصاد مقاومتی و نظرات دولت تدبیر و امید باید به بخش خصوصی واگذار شود البته حمایت و بسترسازی مربوط به دولت است.

دولت اقتصاددان خوبی نیست اما سیاستگذار خوبی است

وی با بیان اینکه دولت هیچ اقتصادی را نمی‌تواند اداره کند چرا که قانون این اجازه را نمی‌دهد، خاطرنشان کرد: گذشته نشان می‌دهد که دولت اقتصاددان خوبی نبوده و در اجرا سرمایه‌گذار خوبی نیست اما سیاستگذار خوبی است و باید با بخش خصوصی همکاری و تعامل متقابل داشته باشد.

وی به پایان یافتن برجام اشاره کرد و گفت: از آن زمان سرمایه‌گذاران فراوانی به سمت کشور سرازیر شدند اما ایران به راحتی زیر بار نمی‌رود و به دنبال واردات تکنولوژی و صادرات محصولات به صورت مشترک به نام خودش است.

استاندار همدان در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه پیش‌بینی می‌شود مجلس چالشی نبوده و همراهی، همکاری و همدلی خوبی برای توسعه کشور درنظر داشته باشد، یادآور شد: شرایط استان هم برای سرمایه‌گذاری و توسعه بسیار جالب است و نیازمند ورود و حمایت بخش خصوصی هستیم و از اتاق بازرگانی توقع داریم سرمایه‌گذار به استان بیاورد و ما هم متقابلا قول می‌دهیم هر سرمایه‌گذاری وارد استان شود نظرش را جلب کرده و تا زمانیکه دود سفید از دودکش کارخانه‌اش خارج شود، حمایتش کنیم و همراهش باشیم.

وی با بیان اینکه سال ۹۴ از لحاظ خزانه و بودجه بدترین سال بودجه در دوران بعد از انقلاب بوده است، افزود: هم‌اکنون نوید می‌دهیم که سال ۹۵ بهترین سال برای توسعه و رشد و رونق باشد و از این مسیر بهترین بهره‌برداری را داشته باشیم.

وی از سازمان جهادکشاورزی خواست در رابطه با سیاست‌های کشت و تاکید، تفهیم و متقاعد کردن کشاورزان در خصوص الگو و تغییر سیاست کشت اقدام لازم را داشته باشد و گزارش دهد.

جهادکشاورزی کشاوران را برای استفاده از تحقیقات علمی متقاعد کند

وی با درخواست از جهاد به منظور متقاعد کردن کشاورزان در استفاده از تحقیقات علمی، تاکید کرد: صنایع‌تبدیلی نباید از نظر ما، بانک‌ها، جهادکشاورزی و اتاق بازرگانی فراموش شود به طوریکه صنایع‌تبدیلی مهم‌تر از کشت است چرا که وقتی کشتی ایجاد می‌شود وقتی خام‌فروشی شده و یا در مزارع دفن شود کشاورز کم کم از فعالیت ناامید می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در استان همدان حدود ۵٫۵ میلیون تن محصولات کشاورزی تولید می‌شود که سه میلیون تن را خام‌خوری یا به صورت خام به استان‌های دیگر صادر می‌کنیم اما حدود ۲٫۵ میلیون تن بلااستفاده می‌ماند بنابراین باید روی صنایع‌تبدیلی کشاورزی تلاش بیشتری داشته باشیم که یکی از شرایطی که رئیس جهادکشاورزی می‌تواند به عنوان برگ برنده فعالیت‌هایش به ما ارائه کند، انجام فعالیت صحیح در صنایع‌تبدیلی کشاورزی است.

استاندار همدان از تشکر از تلاش‌های امور آب، دادگستری، نیروی انتظامی و فرمانداران در خصوص انسداد چاه‌های غیرمجاز گفت: سهم چاه‌های غیرمجاز در مصرف آب در سطح کشور ۲۸ درصد است در حالیکه چاه‌های مجاز ۵۴ درصد اضافه برداشت نسبت به پروانه‌هایشان دارند.

وی در خصوص الگوی کشت کشاورزی نیز اظهار کرد: از جمله کارهای اساسی که جهاد کشاورزی باید انجام دهد تعیین و سیاست‌گذاری کشت و الگوی کشت است البته کارهایی انجام شده به طوریکه سطح زیرکشت محصولاتی پرآب‌بر چون سیب‌زمینی خیلی تقلیل یافته است و از این به بعد هم کار بیشتری روی آن می‌شود و ربطی به امور آب ندارد و بر عهده جهاد است.

وی از جهادکشاورزی خواست علمی و به صورت پژوهشی به کشاورزان در خصوص نحوه و میزان آب آگاهی دهد.

وی در خصوص عرضه شیر به صورت فله‌ای در سطح شهر نیز گفت: جمع‌آوری این مراکز به گونه‌ای نباشد که تولید شیر و دامداران آسیب ببیند و آنها همچنان به فعالیتشان ادامه دهند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code