پاک آیین: سلحشور هنرمندی متعهد و انقلابی بود

۱۵ اسفند
0

مراسم بزرگداشت مرحوم فرج الله سلحشور هنرمند متعهد کشورمان، با حضور سفیر و رایزن فرهنگی کشورمان در جمهوری آذربایجان و جمعی از هنرپیشگان، هنرمندان، فرهیختگان و دوستداران آثار فرج الله سلحشور در محل سالن اجتماعات رایزنی فرهنگی در باکو برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در این مراسم محسن پاک آیین، سفیر کشورمان در آذربایجان گفت: سلحشور یک هنرمند متدین، متعهد و انقلابی بود و می خواست با قصه های قرآنی انسان ها را هدایت کند.

وی ادامه داد: مرحوم سلحشور هنر را نه فقط برای هنر بلکه برای خدمت به انسانها و هدایت بشریت مورد استفاده قرار می داد و هیچگاه از آموزه های دین و اهداف و آرمان های انقلاب اسلامی جدا نشد.

سفیر کشورمان در باکو با اشاره به اینکه امروز سینمای غرب برای جذب تماشاگر از خشونت و موارد غیر اخلاقی استفاده می کند خاطرنشان کرد: سلحشور با اشاعه سینمای معناگرا می خواست انسان خدایی بسازد.

سفیر ایران افزود که مرحوم سلحشور در کشورهای اسلامی بویژه در آذربایجان خیلی معروف است و مردم به آثار او علاقه زیادی دارند.

در این مراسم سید ابراهیم ابراهیمی، رایزن فرهنگی سفارت کشورمان در باکو ضمن بیان ویژگیهای سینمای دینی و آثار آن در جامعه به نقش مرحوم سلحشور در رشد و توسعه سینمای دینی در کشورمان پرداخت.

وی گفت: سلحشور از هنر برای حفظ ارزشهای دینی و اخلاقی استفاده می کرد و مجموعه های تاریخی – مذهبی وی در کشورهای مختلف به زبانهای مختلف دوبله شده است.

در ادامه مراسم، حمیده عمراوا هنرپیشه معروف آذربایجان که در سریال حضرت یوسف صدای زلیخا را دوبله کرده بود با تاثر فراوان از درگذشت فرج الله سلحشور به همه هنرمندان ایران تسلیت گفت و اضافه کرد که انتخاب بازیگر در این سریال یک شاهکار بود و داستان قرآنی آن باعث شده بود که همه مسلمانان بالاخص مردم آذربایجان به آن سریال عشق بورزند. حمیده عمراوا گفت تاثیر سریال حضرت یوسف و منش کارگردان آن بر روی هنرپیشگان به حدی بود که اکثر هنرپیشگان آرزو می‌کردند که ای کاش بجای یکی از بازیگران آن سریال می بودند.

امین عباس اف، مدیر دوبلاژ سریال حضرت یوسف به زبان آذری، در سخنانی کوتاه ضمن عرض تسلیت و اظهار تاسف از درگذشت فرج الله سلحشور گفت که ما با فیلم پرواز شب با سلحشور آشنا شده بودیم و موفق شدیم که شصت قسمت از سریال ارزشمند حضرت یوسف را بزبان آذری ترجمه و دوبله کنیم و الحمدلله این سریال با استقبال خوب مردم آذربایجان مواجه شد.

کاظم عبد الله اف هنرمند تاتر و سینمای جمهوری آذربایجان نیز بمناسبت درگذشت فرج الله سلحشور تسلیت گفت.

اتفاق میرزا بگلی از نویسندگان و خبرنگاران مشهور آذربایجان نیز در سخنان کوتاهی گفت: مردم آذربایجان سریالهای ساخته شده توسط سلحشور را بسیار دوست داشتند بویژه سریال حضرت یوسف که دوران فراعنه و روش زندگی اجتماعی و سیاسی آن دوران را بخوبی بنمایش گذاشت از ذهن آذریها محو نخواهد شد.

انور ابلوج کارگردان نامدار جمهوری آذربایجان در سخنرانی خود به فعالیتهای سینمائی خود با هنرمندان ایرانی اشاره کرد و همه ملت و هنرمندان ایران بخاطر از دست دادن کارگردان و هنرپیشه متعهد و دیندار کشورمان تسلیت گفت. ابلوج گفت اگر امروز شاهد هستیم که فیلمهای ایرانی در سطح بین الملل شناخته شده و جایگاهی برای خود باز کرده است بخاطر حضور هنرمندان متعهدی همانند سلحشورها در سینمای ایران است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code