توزیع ۱۸ هزار اصله نهال در بیجار

۱۸ اسفند
0

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بیجار گروس گفت: ۱۸ هزار اصله نهال در شهرستان بیجار گروس غرس و توزیع شده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه کردستان، «محمدحسین محبیان»، امروز(۱۸ اسفندماه) در نشست خبری به‌مناسبت هفته درختکاری در بیجار اظهار کرد: از روز شنبه هفته جاری عملیات توزیع و کاشت نهال در این شهرستان و در شهر توپ آغاج، با حمایت شهردار این شهر به تعداد ۱۰۰ اصله آغاز شد.

وی افزود: با توجه به تعامل بسیار خوب مردم روستای حسین‌خان و همین طور درخواست اهالی آن روستا، یک بوستان روستایی با ۲۰۰ اصله نهال احداث شد که همکاری ساکنان روستای حسین‌خان در این مراسم قابل تقدیر بود.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بیجار گروس در ادامه به برنامه‌های هفته منابع طبیعی و درختکاری اشاره کرد و گفت: روز چهارشنبه گردهمایی دهیاران سطح شهرستان برگزار می‌شود و غبارروبی گلزار شهدا، کاشت نهال در دامنه کوه بادامستان و حضور در نماز جمعه از دیگر برنامه‌های این ایام است.

وی هم‌چنین در ادامه با اشاره به فعالیت‌های اداره منابع طبیعی بیجار گروس گفت: امسال، ۳۴۵ فقره پرونده تخریب و تصرف مراتع ملی به مساحت ۵۶۲ هکتار تشکیل و پیگیری شده است.

محبیان خاطرنشان کرد: این اداره برای حفظ مراتع در سال جاری اقدام به کودپاشی در سطح ۵۰ هکتار با استفاده از کود فسفات آمونیوم و بذرپاشی در سطح ۱۱۰ هکتار در حوزه سد گلبلاغ کرده است.

وی به کنترل فرسایش خاک، جلوگیری از تجمع رسوب در مخازن سدها، افزایش بهره‌وری از سیلاب‌ها، کاهش وقوع سیل و افزایش کیفیت و کمیت آب به‌عنوان ثمرات اجرای پروژه‌های آبخیزداری اشاره و تصریح کرد: دو طرح بیولوژیکی کپه‌کاری در سطح ۳۷ هکتار، دو طرح مکانیکی در حوزه سد گلبلاغ، روستای شیرکش و خاندانقلی شامل ۵۵۰ مترمکعب سازه ملاتی و ۴۵۰ مترمکعب سازه گابیونی از اقدامات این بخش است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بیجار گروس به پیوستن ۱۰۰ نفر از دوستداران منابع طبیعی به طرح همیار طبیعت خبر داد و افزود: در بخش آموزش نیز در سال ۹۴ دوره های تربیت آبخیزیار بیولوژیک با درختان بادام کردستان، تربیت آبخیزیار بیولوژیک با درختان مو کردستان، زراعت چوب و اطفای حریق و پدافند غیرعامل زیستی برگزار شده است.

محبیان به پیامدهای تخریب منابع طبیعی اشاره کرد و گفت: با تخریب منابع طبیعی تهدیداتی از قبیل تهدید امنیت زیستی، تهدید امنیت اقتصادی و افزایش بلایای طبیعی دامن گیر جامعه می‌شود.

وی با اشاره به تشویق مردم به افزایش اطلاعات بیشتر در زمینه منابع طبیعی، بهبود الگوی مصرف، حفظ پاکیزگی در هنگام گردشگری، حضور در جشن‌های درختکاری و همیار طبیعت بودن به‌عنوان فعالیت‌های دوستداران طبیعت، خاطرنشان کرد: هم‌شهریان می‌توانند با دیدن مواردی از جمله آتش‌سوزی مراتع، سودجویی مخربین طبیعت و زمین‌خواران با شماره تلفن ۱۵۰۴ امداد جنگل و مرتع تماس بگیرند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code