ضرورت بهره‌برداری از تکنولوژی خارجی و توان داخلی

۱۹ اسفند
0

یک فعال صنعت نفت و گاز، بهره‌برداری از تکنولوژی و سرمایه خارجی، سپردن اجراء به بخش خصوصی ایران به همراه پرداختن دولت به امور سیاست‌گذاری و نظارتی را بهترین الگویی دانست که می‌تواند در دوران پسابرجام اجرایی شود.

حسین کاوه‌پیشقدم در گفت‌وگو با خبرنگار بازار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) افزود: اگر بتوانیم با توجه به بازشدن درهای دنیا به سوی کشور، تکنولوژی خارجی را با توان ایرانی تلفیق کنیم، بدون‌ شک آینده خوبی در انتظار ماست.

مدیرعامل شرکت پتروصنعت جنوب، ادامه داد: اگر شرکت‌های خارجی به واردات کالاهای نهایی خود بپردازند یا بدون یافتن شریک داخلی در بخش صنعت و خدمات کشور وارد شده و به عبارتی به لیدر بازار تبدیل شوند، همتایان ایرانی آن‌ها به حاشیه رانده می‌شوند و در نتیجه، فرصت ارتباط با دنیا به تهدید تبدیل می‌شود.

وی سیاست‌های دولت را در تحقق هر کدام از شرایط مورد اشاره بسیار موثر دانست و افزود: با وجود این، بخش خصوصی نباید تنها در انتظار حل مشکلات و اقدام از سوی دولت بنشیند و باید برای برقراری ارتباط با شرکت‌های خارجی، استفاده از دانش و تکنولوژی آن‌ها و جذب سرمایه این شرکت‌ها تلاش کند.

کاوه‌پیشقدم تاکید کرد: فرهنگ اقتصادی ما به اصلاح شدیدی نیاز دارد چرا که بخشی از بدنه فعالان خصوصی فقط منتظر اقدامات و حمایت‌های دولت هستند و این امر پذیرفته نیست.

مدیرعامل شرکت پتروصنعت جنوب، ادامه داد: دولت نیز باید این نکته را مد نظر قرار دهد که حتی اگر هزینه تمام شده کالای ایرانی بیشتر از نمونه‌های خارجی باشد، ظرفیت‌سازی‌ که از طریق فعالیت شرکت‌های ایرانی صورت می‌گیرد ارزش این هزینه بیشتر را دارد.

وی با اشاره به اینکه دولت نباید وارد حوزه‌های اجرایی شود، گفت: اقتصاد ایران به ویژه از خصولتی‌ها بیشترین ضربه را می‌خورد و پروژه‌های بزرگ معمولا به شرکت‌های صد درصد خصوصی واگذار نمی‌شوند بلکه بسیاری از شرکت‌های موفق در ظاهر خصوصی هستند اما سیستم و تفکر حاکم بر آنها و حمایتی که دریافت می‌کنند، دولتی است.

 

ارایه خدمات به صنایع نفت و گاز

کاوه‌پیشقدم با اشاره به تشکیل مجموعه تحت مدیریت او از پنج دپارتمان گفت: پتروصنعت جنوب تقریبا همه نیازهای صنعت نفت و گاز را پوشش می‌دهد که شامل «مهندسی، ساخت و نصب»، «راه‌اندازی، پیش‌راه‌اندازی، تعمیرات و بهره‌برداری»، «عمران، راه و ساختمان»، «HSC وآموزش» و «سرویس، خدمات و تعمیرات» می‌شود.

کاوه‌پیشقدم افزود: این شرکت کاملا خصوصی است و نخستین مجموعه ایرانی محسوب می‌شود که بعد از توتال سیستم‌های HSC را در فازهای پارس جنوبی پیاده‌سازی و اجراء کرد.

به گفته وی شرکت پتروصنعت جنوب در سال ۱۳۸۲ با اهداف ارایه خدمات فنی و مهندسی به مجتمع‌ها و کارخانجات صنعتی تاسیس شد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code