امیدواری به سال ۱۳۹۵ در صورت برنامه‌ریزی صحیح دولت

۲۰ اسفند
0

مدیرعامل شرکت پایدار بخار، سال ۱۳۹۵ را برای اقتصاد ایران امیدوارکننده پیش‌بینی کرد و گفت: همه شرایط برای پیشرفت آماده است و تحقق آن به برنامه‌های دولت بستگی دارد.

محمدباقر اسکندری در گفت‌وگو با خبرنگار بازار ایسنا افزود: اگر دولت به گونه‌ای برنامه‌ریزی کند که نیروی انسانی، مواداولیه و سرمایه داخلی با تکنولوژی، دانش و سرمایه خارجی هماهنگ شوند، می‌توان به آینده امیدوار بود.

مدیرعامل شرکت پایدار بخار ادامه داد: ایران نمی‌خواهد مصرف‌کننده صرف کالاهای خارجی باشد چرا که نیروی انسانی قوی و مواد اولیه خوبی در اختیار دارد بر این اساس شرکت‌های داخلی و خارجی باید به تولید محصولات مشترکی بپردازند که کیفیت آنها برای صادرات نیز مناسب باشد.

این فعال امور بازرگانی گفت: اگر تولیدات ایرانی از کیفیت برتری برخوردار باشند، مشکلی از نظر عرضه و فروش آن‌ها در بازار داخل و خارج کشور وجود ندارد و در این صورت بازرگانان نیز می‌توانند به جای فعالیت در زمینه واردات کالا، سرمایه خود را صرف صادرات محصول به بازارهای خارجی کنند.

اسکندری افزود: ایران در منطقه‌ای قرارگرفته که بازار مصرف کشورهای اطراف می‌توانند خریدار کالای ایرانی باشند اما تولیدکنندگان و صادرکنندگان ایرانی باید اعتماد آن‌ها را جلب کنند.

به گفته وی، فعالان اقتصادی باید از تجربه مربوط به آسیای میانه که کیفیت نامناسب بخشی از کالاهای صادراتی، باعث از دست رفتن بازارها و پیشی گرفتن رقیبان ترک شد، درس گرفته و از تکرار آن خودداری کنند.

تاثیر دیدارهای رو در رو بر ارتباطات پایدار

مدیرعامل شرکت پایدار بخار، سفر هیات‌های تجاری داخلی و خارجی و برگزاری نشست‌های رو در رو میان فعالان اقتصادی را در برقراری ارتباط پایدار میان آن‌ها موثر دانست و افزود: در ارتباطات مجازی، اطلاعات محدودی رد و بدل می‌شود و اعتماد به سختی شکل می‌گیرد اما در ارتباط رو در رو افراد در مورد جزئیات صحبت می‌کنند و می‌توانند توان واقعی طرف مقابل را ارزیابی کنند در نتیجه راحت‌تر برای همکاری با یکدیگر تصمیم می‌گیرند.

اسکندری با اشاره به لزوم بهره‌گیری از این دیدارها برای ورود تکنولوژی به کشور گفت: در سال‌هایی که به دلیل تحریم، شرکت‌های خارجی حضور کمرنگی در بازار ایران داشتند، تکنولوژی‌های صنعتی پیشرفت قابل توجهی کرده‌اند و ممکن است صنایع ایرانی شرایط بهره‌گیری از آن‌ها را نداشته باشند.

وی بیان کرد: اگر شرکت‌ها ناچار باشند برای استفاده از تکنولوژی‌های روز اروپایی اقدام به نوسازی کامل فضای مجموعه تولیدی خود کنند، هزینه زیادی به آن‌ها تحمیل می‌شود در نتیجه حتی‌الامکان باید دستگاه‌هایی به کشور وارد شوند که از قابلیت هماهنگی با شرایط کارخانه‌های ایرانی برخوردار باشند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code