ائل‌گلی، چشم و چراغ تبریز

۰۲ فروردین
0

“ائل گلی”، نامی که شاید همه ایرانی‌ها آن را شنیده باشیم، اما درک آن از نزدیک چیز دیگری است؛ محوطه‌ای زیبا که همیشه مملو از جمعیت است و حتی در سردترین روزهای زمستان هم میزبان طبیعت دوستان است، حوض بزرگ وسط آن که بیشتر شبیه یک دریاچه است تا یک حوض؛ چرا که صدای دلنشین و تلاطم امواج آن و همچنین وجود آبزیان زیبا و قایق‌سواری درون آن، این حوض بزرگ را تبدیل به یک دریاچه زیبا کرده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه آذربایجان‌شرقی، در میان تلاطم امواج ائل‌گلی، با هوای فوق العاده مطبوع و تازه، مکانی وجود دارد که شاید سابقه‌ی تاریخی درخشان آن به این منطقه هویت تاریخی نیز داده باشد؛ “عمارت کلاه فرهنگی هشت ضلعی” که به “کاخ ائل‌گلی” نیز مشهور است، درست در وسط استخر قرار دارد و امروزه از آن به عنوان محلی جهت عرضه غذا استفاده می‌شود.

قدمت ائل‌گلی را به زمان آق‌قویونلو ها نسبت می‌دهند که در دورهٔ صفویان گسترش پیدا کرده است و تا به امروز که تبریز، این مکان زیبا را در آغوش خود گرفته است و میزبان مهمانان و گردشگران از سراسر دنیا شده است.

زیبایی‌های بی‌نظیر ائل‌گلی تنها در آب و محوطه‌ی زیبا آن خلاصه نمی‌شود، چرا که وقتی قدم در قسمت‌های بالایی این مکان می‌گذاریم و از پله‌هایی که در میان‌شان، آب زلال جریان دارد می‌گذریم، گویی که درست از وسط یک جنگل عبور میکنیم.

این مناظر جنگلی که در قسمت بالایی حوض قرار دارد، بیش از هر چیزی طراوت و تازگی را به این مکان هدیه داده است؛ که شاید بسیاری از ما نتوانسته‌ایم از میان آن گذر کرده و مناطق بالاتر را نیز مشاهده کنیم؛ چرا که زیبایی‌های حوض و نقاط پایینی این منطقه به همراه نمای جنگلی اطراف آن، به قدری زیباست که توان گذشتن را از آدمی می‌گیرد.

از پله‌هایی که در میان جنگل‌زار حاشیه‌ی ائل‌گلی قرار دارد می‌گذریم، بالاتر که می‌رسیم گویی که شهر زیر پاهایمان قرار گرفته باشد، غرق در آسمان زیبای تبریز شده و نفس‌هایمان را تازه می‌کنیم.

انتهای این پله‌ها و منتهی‌الیه جنگل‌زار ائل‌گلی را، پارکی زیبا احاطه کرده است که آرامش و سکوت آن بیش از هر چیزی به دل می‌نشیند؛ در این پارک مجسمه‌ای به نام “مادر” نیز وجود دارد، که حس غریب مادربودن را بر وجود هر انسانی یادآور می‌شود، مادری که یک فرزندش را بغل گرفته است و با دست دیگرش آن یکی فرزندش را… این مجسمه شاید زیباترین عنصر موجود در این مکان باشد.

گذشته از تمام زیبایی‌های ائل‌گلی، که مجال سکون را از آدمی می‌گیرد، هتل بین‌المللی پارس نیز در این مکان وجود دارد، که در طول سال و مخصوصا در عید نوروز و تعطیلات تابستانی، پذیرای گردشگران داخلی و خارجی است.

وجود یک شهر بازی زیبا و مجهز در میان زیبایی‌های این مکان، هیجان و شادکامی عجیبی را به گردشگران هدیه می‌کند، و بیشتر از هر کسی، جوانان را راغب ساخته و بر پهنای هیجانی خود می‌کشاند.

لمس طراوت و طبیعت زیبای ائل گلی از نزدیک، بسیار متفاوت‌تر و دلچسب‌تر از خواندن آن در یک صفحه‌ی خبری خواهد بود.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code