باید مقابل حاج‎ حسن حسین‎زاده و امثال او شرمنده باشیم

۰۶ فروردین
0

مراسم شب هفت جانباز و آزادۀ سرافراز، حاج‌حسن حسین‌زاده موحد شب گذشته در جوار حرم حضرت عبدالعظیم برگزار شد.

به گزارش ایسنا، در این مراسم که با حضور خانواده، هم‌رزمان و هم‎سنگران قدیمی و دوستان و شاگردان این عارف مجاهد در مسجد جامع حرم حضرت عبدالعظیم برگزار شد، مداحان اهل بیت (علیهم السلام) از جمله حاج امیر کاتوزیان، احیاداران و حسینی به ذکر مصائب اهل بیت و یادآوری رشادت‎های این جانباز رنج‎کشیده و خستگی‎ناپذیر پرداختند.

سخنران این مراسم معنوی – حجت‌الاسلام و المسلمین حاج کاظم صدیقی – بود که سخنان خود را با مواعظی در باب آنی بودن مرگ و لزوم آمادگی دائم برای سفر آخرت آغاز کرد.

او در ادامه با تأکید بر اینکه حاج حسن حسین‎زاده با آن ‎همه افتخار و آن‎ همه رنج که برای پیروزی انقلاب اسلامی در دوران ستمشاهی و همچنین بیرون راندن دشمن متجاوز در دوران دفاع مقدس متحمل شد، هیچ ادعا و خودنمایی در مقابل مردم و حس طلب‎کاری و سهم‎خواهی در مقابل نظام و انقلاب نداشت، گفت: «شکنجه‎های دوران شاه، گلوله‎های صدام و رنج‎های دوران اسارت را حاج‎حسن حسین‎زاده به جان خرید، اما خیلی از ما بدون داشتن این مجاهدت‎ها هنگام تقسیم غنائم رسیدیم. خیلی‎ها خودشان را به دروغ صاحب مملکت معرفی کردند و گفتند رأی‎ها باید برای ما باشد. با ادعا و خودنمایی به جمع‎کردن رأی برای رسیدن به قدرت فکر کردند و اگر رأی نیاوردند فتنه کردند. در حالی که هیچ زحمتی برای نگه‎ داشتن این مملکت نکشیده بودند.»

خطیب جمعۀ تهران پس از بیان این نکته که مسئولان باید در مقابل حاج‎حسن حسین‎زاده و امثال حاج‎حسن شرمنده باشند، گفتند: «به عمامه‎ام قسم از حاج‎حسن حسین‎زاده خجالت می‎کشم و در مقابل آن‎همه رنج‎ها که او کشیده شرمسارم. خدا می‎داند از این جوانان و شهیدان مدافع حرم خجالت می‎کشم. من باید امروز آنجا می‎جنگیدم. آن‎ها به جای ما دارند شهید می‎شوند.»

حجت‌‎الاسلام صدیقی در بخشی دیگر از سخنان خود از شباهت رفتار و کردار مرحوم حسین‎زاده با سلمان فارسی گفت و به حدیثی که در آن امام صادق (ع) سه ویژگی مهم سلمان فارسی را بر می‎شمارد، اشاره کرد: «احداها ایثاره هوی امیرالمؤمنین علیه السلام علی هوی نفسه؛ و الثانیه حبه للفقراء و اختیاره ایهم علی اهل الثروه و العدد؛ و الثالثه حبه للعلم و العلماء … حاج‎حسن هم امر ولایت را بر خواسته‌ی خود مقدم می‎دانست و هیچگاه نظر خود را به نظر ولی ترجیح نمی‎داد، یک‎وقت هست نسبت به فقیر ترحم می‎کنیم و کمک می‎کنیم، یک‎وقت هست از این بالاتر است، نسبت به فقرا محبت داریم، اصلاً فقرا را بیشتر از اغنیا دوست‎ داریم، حاج حسن حسین‎زاده اینگونه بود. حاج‎حسن حسین‎زاده مأنوس با تودۀ مردم و فقیران بود، او را سر سفرۀ ثروت‎مندان نمی‎دیدی اما فقرا را بر سفره‎اش می‎دیدی، حاج‎حسن هم جدا از اینکه خودش اهل علم بود مثل سلمان نسبت به علما تواضع و محبت داشت. من بعداً فهمیدم که ایشان با بعضی از اساتید خود من رفاقت و حتی عقد اخوت داشته است. افرادی مثل مرحوم آیت‎الله آقا یحیی انصاری شیرازی و مرحوم آیت‎الله شیخ حسین شب‎زنده‎دار که هر دو از اولیای خدا بودند، حاج حسن را بسیار دوست داشتند. آقا یحیی وقتی با دیگران مراوده نداشت با حاج حسن حسین‎زاده ارتباطش را حفظ می‎کرد. آیت‎الله انصاری شیرازی و آیت‎الله شب‎زنده‎دار با اینکه هیچ مسئولیتی در این نظام نداشتند، اما فدایی انقلاب و ولایت بودند.»

به گزارش ایسنا، مراسم هفتمین شب درگذشت شهادت‎گونۀ حاج حسن حسین‎زادۀ موحد که با یادآوری سلوک معنوی اخلاقی، رشادت‎ها و رنج‎های این عارف مجاهد همراه بود پنجم فروردین از ساعت ۲۰ تا ساعت ۲۲ با حضور علاقه‎مندان و بستگان این جانباز و آزادۀ سرافراز برگزار شد.

مرحوم حسین زاده موحد مبارزه سیاسی خود را از دوران نوجوانی علیه رژیم منحوس پهلوی آغاز کرد و ۹ سال در زندان های رژیم طاغوت زیر شکنجه و بازداشت بود.

این مبارز در دوران زندان به تحصیل علوم دینی در محضر شهید آیت‎الله سعیدی، شهید آیت‎الله حقانی، آیت الله طالقانی و آیت الله ربانی شیرازی پرداخت و در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی از زندان آزاد شد و نقش فعالی در دوران پیروزی انقلاب اسلامی ایفا کرد.

مرحوم حسین زاده موحد با شروع جنگ تحمیلی در جبهه های دفاع مقدس حضور یافت و در عملیات کربلاء ۵ به شدت مجروح و به اسارت رژیم بعث عراق درآمد و در سال ۱۳۶۹ به همراه سایر آزادگان با بدنی مجروح و رنجور به میهن اسلامی بازگشت.

وی که در راستای اهداف مقدس اسلام عزیز به فعالیت های فرهنگی اشتغال داشت در سحر آخرین روز سال ۱۳۹۴ در سن ۶۳ سالگی به لقاءالله پیوست.

پیکر مرحوم حسین زاده روز گذشته مصادف با اولین روز سال ۱۳۹۵ با حضور جمع کثیری از هم سنگران و هم رزمانش و همچنین حجج اسلام حجازی، جاودان، صدیقی و محسنی اژه‎ای و همچنین چهره‎هایی چون عزت الله مطهری (شاهی)، حسین شریعتمداری و سردار محمد کوثری تشییع و در آستان حضرت عبدالعظیم حسنی به خاک سپرده شد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code