برنامه‌های نوروز تلویزیون چطور بودند؟

۱۵ فروردین
0

تلویزیون در نوروز امسال در نهایت به پخش سه سریال جدید از شبکه‌های سراسری رأی داد که همگی آنها از مضمونی طنز برخوردار بودند. فیلم‌های سینمایی، ویژه‌برنامه‌های تحویل سال، «خندوانه»، «دورهمی» و «شب کوک» از دیگر برنامه‌هایی بودند که تلویزیون امید داشت تا به واسطه‌ی پخش آنها بتواند نوروز جذابی را برای مخاطبانش فراهم کند.

خبرنگار سرویس تلویزیون و رادیو ایسنا به میان بینندگان برنامه‌های نوروزی رفت تا در گفت‌وگو با آنها این مطلب را جویا شود که ویژه‌برنامه‌هایی که تلویزیون با تولید و پخش آنها به جذب مخاطب در ایام نوروز دل بسته بود، چقدر توانستند در ماموریتشان موفق عمل کنند؟

شأن مردم ما خیلی بیشتر از این حرف‌هاست


آقایی ۳۰ ساله – کارمند یک اداره دولتی – که معتقد است امسال جای «کلاه قرمزی» خیلی در تلویزیون خالی بود، گفت: روز به روز تمام هنرمندان محبوب مردمی از تلویزیون دور می‌شوند و جایشان را افرادی می‌گیرند که هیچ حرفی برای گفتن ندارند. من فکر می‌کنم شأن مردم ما خیلی بیشتر از این حرف‌هاست و صداوسیما اصلاً به این موضوع اهمیت نمی‌دهد؛ البته این موضوع فقط شامل برنامه‌های نوروزی نمی‌شود و خیلی وقت است که تلویزیون دیگر آن رونق سابق را ندارد.

او خاطرنشان کرد: متاسفانه افرادی که در حال حاضر در تلویزیون به آنها بها داده می‌شود، مردم را به شدت پایین‌تر از خودشان تصور می‌کنند و به خودشان اجازه می‌دهند تا هر حرفی را بزنند؛ نمونه این را هم می‌توان در بیانیه‌هایی دید که مرتباً در صفحات شخصی‌شان منتشر می‌کنند.


سریال‌های نوروزی اصلاً جذاب نبودند

خانمی ۲۷ ساله – کارشناسی رشته علوم ارتباطات – که معتقد است «سریال‌های نوروزی امسال اصلاً جذاب نبودند»، در همین باره گفت: بر خلاف سال‌های گذشته که تلویزیون سریال‌های جالب و پرمخاطبی داشت، امسال نتوانست مردم را جذب کند؛ تعجب می‌کنم! تلویزیون در سال‌های گذشته سریال‌های خوبی در نوروز تولید کرده بود، ولی امسال برای مثال نتواست تجربه‌ای مثال سریال «پایتخت» را تکرار کند.

او با اشاره به فیلم‌نامه سریال‌های نوروزی گفت: آنقدر سطح فیلم‌نامه‌ها پایین بود که بازی بازیگرانی مثل مهدی هاشمی را هم تحت تاثیر خودش قرار داده بود.


تلویزیون قصه‌ها را بیشتر دریابد

خانمی ۲۰ ساله – دانشجوی کارشناسی رشته مهندسی کامپیوتر – با اشاره به سریال «بیمار استاندارد» گفت: داستان این سریال می‌توانست خیلی جذاب‌تر از این حرف‌ها باشد؛ با توجه به بازیگران خوبی که در این سریال حضور داشتند، باید از تمام ظرفیت بازیگران استفاده می‌شد؛ البته با این حال بازی پوریا پورسرخ و جواد عزتی را بسیار دوست داشتم.

این مخاطب تلویزیونی ادامه داد: بازیگرانی که در سریال «بیمار استاندارد» ایفای نقش کردند، ظرفیت‌های بسیار بالایی داشتند که به هر دلیلی نتوانستند در این سریال خودشان را نشان بدهند. فکر می‌کنم تلویزیون باید قصه‌ها را بیشتر دریابد.


امیدوارم «کلاه قرمزی» به شبکه نمایش خانگی نرود

خانمی ۲۵ ساله – دانشجوی سال آخر رشته فیزیک – که از مخاطبان سریال‌های نوروزی تلویزیون بود، گفت: سریال‌های «بیمار استاندارد» و «قرعه» را دوست داشتم. طبیعتاً مشکلاتی داشتند و نسبت به سریال‌های سال‌های گذشته در سطح پایین‌تری بودند، ولی در مجموع می‌توان گفت که برای من قابل قبول بودند.

او در پایان سخنانش گفت: فقط امیدوارم که «کلاه قرمزی» هم به شبکه نمایش خانگی نرود.

شبکه نسیم مخاطبان شبکه‌ها دیگر را جذب کرد

خانمی ۲۶ ساله – دانشجوی کارشناسی رشته علوم اجتماعی – با بیان اینکه «در نوروز فقط برنامه‌های شبکه نسیم را دیدم» گفت: آنقدر سطح سریال‌های تلویزیونی پایین بود که حتی نتوانستم برای پر کردن وقت‌های آزادم آنها را تماشا کنم. فکر می‌کنم دیگر این موضوعات تکراری که صداوسیما اصرار دارد درباره آنها سریال بسازد برای مخاطبان جالب نیست.

او ادامه داد: امسال شبکه نسیم توانست با تولید برنامه‌های «خندوانه» و «دورهمی» تمام مخاطبان دیگر شبکه‌های تلویزیونی را به خودش جذب کند.


اگر تلویزیون سریال نسازد بهتر است

خانمی ۴۶ ساله – فرهنگی بازنشسته – درباره سریال‌های نوروزی گفت: هر سال نوروز وقتی خانواده‌ها دور هم جمع می‌شدند، دور هم می‌توانستند، سریال ببینند ولی امسال حداقل در خانواده ما نه جوان‌ها و نه بزرگ‌ترها هیچکدام حاضر نبودند پای این سریال ها بنشینند. به نظر من اگر صداوسیما می‌خواهد به این شیوه‌ی سریال‌سازی ادامه بدهد، اگر تولید نکند خیلی بهتر است! طبیعتاً یک سریال خوب خیلی بهتر است از چند سریال بد.

مساله تکرار تقلید برنامه‌های تلویزیونی موضوع تازه‌ای نیست

خانمی ۳۲ ساله – دانشجوی دکتری مهندسی پزشکی – درباره برنامه‌های نوروزی گفت: واقعا‍ً جای تاسف است. مساله تکرار تقلید برنامه‌های تلویزیونی موضوع تازه‌ای نیست، اما آنچه که آدم را بیش از هر چیزی ناراحت می‌کند. نوع واکنش برخی از هنرمندان نسبت به انتقادات مردمی است. از میان برنامه‌های نوروزی فقط «خندوانه» را تماشا کردم و سایر برنامه‌ها اصلاً برایم جالب نبود.


هنرمندان امروز ما توانایی تولید محتوا ندارد

خانمی ۳۶ ساله – کارمند بانک – که تنها برنامه‌های شبکه نسیم را در ایام نوروز تماشا کرده است، در این باره گفت: نمی‌دانم چطور این شبکه توانست این همه هنرمند معروف را به خود جذب کند و نمی‌دانم از کجا این میزان سرمایه که در تمام برنامه‌هایشان کاملاً مشهود است، تأمین می‌شود؛ ولی به هرحال این شبکه توانست مردم را پای تلویزیون نگه دارد.

او سخنانش را اینگونه ادامه داد: من هم با اینکه برخی از برنامه‌های شبکه نسیم مثل «دورهمی» و «شب‌کوک» کاملاً تقلید از شبکه‌های ماهواره است موافقم، ولی باید این حقیقت را بپذیریم که هنرمندان امروز ما توانایی تولید محتوا ندارد و خب مجبورند تا برنامه‌های خارجی را به قول معروف ایرانیزه کنند.

«بیمار استاندارد» باعث شد تا به ادامه زندگی صداوسیما امیدوار شوم

پسری ۱۸ ساله که از میان سریال‌های نوروزی فقط «بیمار استادارد» را تماشا کرده است، گفت: فکر می‌کنم که فیلم‌نامه این سریال برگرفته از یک اثر خارجی باشد؛ ولی به هر حال توانسته بودند که فیلم‌نامه را خوب از آب دربیاورند. سریال «بیمار استاندارد» باعث شد تا به ادامه زندگی صداوسیما امیدوار شوم. این سریال اصلاً کلیشه‌ای نبود و من این متفاوت بودن و پیچیدگی را خیلی دوست دارم.


مردم حق دارند به سراغ سریال‌های نمایش خانگی بروند

آقایی ۲۹ ساله – کارشناسی ارشد رشته مهندسی برق – معتقد است: با این سطح سریال‌های تلویزیونی مردم حق دارند به سراغ سریال‌های نمایش خانگی بروند.

این مخاطب تلویزیون با اشاره به سریال‌های نوروز ۹۵ سخنانش را اینگونه ادامه داد: تلویزیون در طول سال آن‌طور که باید انتظار مردم را برآورده نکرد ولی همه ما به نوعی منتظر بودیم که این کمبود در عید جبران شود. در سال‌های گذشته سریال‌های مناسبتی مثل نوروز و ماه رمضان و دهه محرم و …، سریال‌هایی بودند که برای مخاطبان جذابیت بیشتری داشتند، ولی امسال این اتفاق رخ نداد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code