مرحله اصلی آزمون پرلز ۲۰۱۶ از هفته آینده

۱۶ فروردین
0

مرحله اصلی آزمون بین‌المللی پرلز و پرلز لیترسی ۲۰۱۶ از ۲۲ فروردین‌ماه تا ۱۵ اردیبهشت همزمان با ۵۰ کشور جهان، در ایران نیز برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایسنا، این آزمون در پایه چهارم ابتدایی برای سنجش سواد خواندن در دو حیطه سواد ادبی و سواد اطلاعاتی بر روی بیش از ۱۰ هزار دانش‌آموز اجرا می‌شود.

این آزمون هر پنج سال یک بار در کشورهای شرکت‌کننده و عضو IEA (انجمن بین‌المللی ارزشیابی پیشرفت تحصیلی) تکرار می‌شود و ایران تاکنون در چهار دوره این مطالعات شرکت داشته است. نتایج چهار دوره قبلی آزمون پرلز نشان می‌دهد که عملکرد ایران اگرچه که به نسبت میانگین کشورهای شرکت‌کننده همواره پایین بوده است اما از نظر روند عملکرد، سیر صعودی داشته است؛ یعنی تاکنون حدود ۴۰ نمره نسبت به خودمان پیشرفت داشته‌ایم (میانگین بین‌المللی ۵۰۰). به گونه‌ای که در پرلز ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۱ کشور ایران از نظر «روند پیشرفت» در مقایسه با کشورهای شرکت‌کننده منطقه رتبه نخست را کسب کرده است.

بنا بر اعلام، اهمیت پرلز ۲۰۱۶ از این جهت برای ما بسیار مهم است که دانش‌آموزان شرکت‌کننده در این دوره کسانی هستند که با توجه به تغییرات نظام آموزشی (تغییرات ساختاری و تحلیل محتوایی برنامه‌های درسی و آموزشی) در این دوره شرکت می‌کنند. حال باید ببینیم عملکرد دانش‌آموزان با توجه به تغییرات جدید چگونه خواهد بود.

آزمون پرلز در کنار آزمون تیمز TIMMS (روند آموزش علوم و ریاضیات پایه‌های چهارم و هشتم) می‌تواند به عنوان ملاک ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی برای پایش نظام آموزشی کشور نسبت به اهداف سند چشم‌انداز باشد. ما با استانداردهای جهانی تا چه اندازه فاصله داریم و چگونه می‌توانیم به انتظار از پیش تعیین‌شده یعنی رتبه نخست در منطقه دست یابیم؟

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code