راکتورهای هسته‌ای ژاپن جایگزین نفت می‌شوند

۲۳ فروردین
0

گزارش‌های منتشر شده از جدیدترین تخمین‌ها در مورد حجم تقاضای جهانی نفت در سال جاری میلادی نشان می‌دهد که ژاپن با جایگزین کردن راکتورهای هسته‌ای برای تولید انرژی روند کاهشی سالانه‌ای را در تقاضای نفت خود به وجود آورده است.

به گزارش خبرنگار ایسنا، در حالیکه آژانس بین‌المللی انرژی پیش‌بینی می‌کند رشد تقاضای نفت در سال جاری میلادی برابر با ۱٫۱۹ میلیون بشکه در روز خواهد بود منابع اوپکی این میزان را ۱٫۲۵ میلیون بشکه در روز می‌دانند.

منابع مختلف پیش‌بینی ‌کننده تحولات تقاضای جهانی نفت از جمله آژانس بین‌المللی انرژی، دبیرخانه اوپک، اداره اطلاعات انرژی آمریکا و نشریه OMI حجم رشد تقاضای نفت را در سال جاری میلادی با اعداد متفاوتی تخمین زده‌اند.

در حالیکه آژانس بین‌المللی انرژی حجم تقاضای جهانی نفت را طی سال گذشته میلادی بیش از ۹۴٫۵ میلیون بشکه در روز محاسبه کرده و رشد برای امسال را نیز ۱٫۱۹ میلیون بشکه در روز در نظر گرفته است، دبیرخانه اوپک معتقد است که تقاضا طی سال گذشته کمتر از ۹۳ میلیون بشکه در روز بوده است و رشد تقاضای امسال نیز به ۱٫۲۵ میلیون بشکه در روز خواهد رسید.

همچنین بر اساس تخمین OMI، تقاضای جهانی نفت در سال گذشته ۹۵٫۲ میلیون بشکه در روز بوده است و امسال نیز باید انتظار رشدی در حدود ۱٫۲ میلیون بشکه در روز را داشت.

این نشریه تخمین می‌زند که در حالیکه تقاضای نفت برای کشورهای OECD (سازمان همکاری اقتصادی و توسعه) در سال گذشته میلادی بیش از ۴۶٫۱۷ میلیون بشکه در روز بوده است این تقاضا امسال به ۴۶٫۳۳ میلیون بشکه در روز خواهد رسید که چیزی معادل رشد ۱۵۷ هزار بشکه‌ای برای تقاضای روزانه نفت این کشورها است.

اما ژاپن که یکی از بزرگ‌ترین خریداران نفت به حساب می‌آید سال گذشته با کاهش ۱۴۱ هزار بشکه‌ای از تقاضای روزانه نفت خود به طور متوسط ۴٫۲۱ میلیون بشکه نفت در روز خریداری کرده‌اند.

مهم‌ترین دلایل کاهش رشد تقاضای نفت در ژاپن از شرایط اقتصادی این کشور و جایگزینی راکتورهای هسته‌ای برای تولید انرژی ناشی می‌شود.

این روند پیش‌بینی می‌شود که در سال جاری میلادی نیز ادامه داشته باشد و با ادامه کاهش تقاضای نفت، تقاضای روزانه این کشور ۷۸ هزار بشکه کمتر از سال گذشته میلادی شود.

همچنین تقاضای نفت برای کشورهای غیرعضو در OECD که در سال گذشته میلادی به بیش از ۴۹ میلیون بشکه در روز می‌رسید امسال با رشدی ۱٫۱ میلیون بشکه‌ای به ۵۰٫۱۳۵ میلیون بشکه در روز خواهد رسید.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code